bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZistite, ako sa čo robí

Ako sa robí pohár? Ako vzniká kniha? A viete ako sa pečie chlieb? Ako sa čo robí je kniha pre najmladších čitateľov, ktorá im jednoducho, zrozumiteľne predstaví postup výroby vecí každodennej potreby.

http://data.bux.sk/book/037/656/0376563/medium-ako_sa_co_robi.jpgNázorné ilustrované postupy sú na šiestich veľkoformátových rozkladacích mapách. Nájdete tam postup, ako sa daná vec vyrába, zaujímavosti zo sveta, rôzne typy a druhy a to všetko doplnené o výstižné ilustrácie.

Napríklad taká lyžica. Aj takáto zdanlivo jednoduchá vec zamestná veľa ľudí rôznych profesií a vyžaduje veľa dôležitých znalostí. Rovnaké je to napríklad pri výrobe chleba, trička alebo obyčajného pohára.

Každú z týchto, na prvý pohľad obyčajných vecí, je možné vytvoriť len vďaka jednotlivým zložkám, z ktorých sa vyrába. Každú túto zložku je potrebné vyťažiť, získať, vyrobiť alebo iným spôsobom pripraviť.

Aj keď je kniha Ako sa čo robí o najvšednejších veciach dennej potreby, deti sa pri opisoch ich výroby dozvedia celý rad zaujímavých informácií.

Objednajte si novinku Ako sa čo robí.
Kupit bux.sk

ako sa co robi

AKO sa vyrába lyžica?

Každý deň ju používame a pritom ani neuvažujeme nad tým, ako a kedy vznikla. Boli doby, keď jedli ľudia rukami. To sa síce občas deje aj dnes, ale len pri vybraných potravinách. Aj vo vyberanej  spoločnosti je dovolené jesť rukami napríklad chlieb.
Lyžica je ľudstvu známa od staroveku, teda z obdobia pred viac ako päťtisíc rokmi. Spočiatku bola vyrábaná zo zvieracích kostí alebo z dreva. Až oveľa neskôr doplnil lyžicu nôž a po ňom prišla vidlička.

Možno, že ti pri pohľade na taký jednoduchý nástroj ani nenapadne, čo všetko je potrebné vykonať a vyrobiť, kým skončí lyžica na tvojom stole. Čo je vlastne potrebné na výrobu obyčajnej lyžice.

Nehrdzavejúca oceľ sa vyrába zušľachtením surového železa.
Surové železo sa získa zo železnej rudy vo vysokej peci, kde sa pridá vápenec a koks.
Železná ruda a vápenec sa musia vyťažiť.
Koks sa vyrába z čierneho uhlia, a to sa musí vyťažiť v bani.

Milan Buno, 21.5.2016

ako sa co robi

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.