bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Zdravá kniha plná byliniek

„Vráťme sa do detstva, kedy boli steblá, listy a kvety súčasťou našich každodenných hier. Pomôžem vám znovuobjaviť najznámejšie bylinky, ktoré nám rastú doslova pod nohami,“ vyzýva Miriam Latečková, ktorá sa bylinkám venuje už dlhé roky a veľmi sa jej darí.

Vo svojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady sa delí o svoje skúsenosti, rady a tipy, aby ste mohli objaviť svoju vlastnú zelenú lekáreň. Aby ste o bylinkách nemuseli len čítať.
S touto knihou sa ich naučíte hľadať, zbierať, cítiť ich energiu a s vďakou využívať ich liečivú silu.

Autorka ju prehľadne rozdelila na niekoľko kapitol, ako Zber byliniek, Spôsoby využitia pri liečbe, v kuchyni a kozmetike. Ďalej Prírodná liečba bylinkami, Bylinky a deti, súpis a charakteristika Najčastejšie voľne sa vyskytujúcich byliniek a napokon Najlepšie bylinkové recepty na najčastejšie ochorenia.
Napríklad Brusnicový zázrak na močové cesty, Účinné kloktadlo na boľavé hrdlo, Pleťová voda na aknóznu a citlivú pleť.

Autorka Miriam Latečková mala dobre platenú prácu, slušný plat, ale jedného dňa sa preorientovala na bylinky. „Keď sa mi narodila prvá dcéra, prechádzali sme bežnými aj menej bežnými detskými chorobami. Nemocnicu striedali antibiotiká a kortikoidy, škôlkárske choroby a večné soplíky. Chvíľku mi trvalo, kým som pochopila, že lieky načas pomôžu utlmiť príznaky, ale neliečia podstatu choroby,“ spomína Miriam v rozhovore pre LepšíDeň.sk. „V tej dobe sme sa presťahovali na dedinu a začala som sa venovať viac záhrade. Skúšala som sadiť prvé bylinky a odtiaľ bol krôčik k tomu, aby som ich začala aj reálne spracovávať a využívať v praxi. Mala so silnú motiváciu – vyliečiť si dieťa, čo sa aj podarilo!“

Dnes ju na sociálnych sieťach sledujú desaťtisíce ľudí, má e-shop aj bio obchodík v Nitre, prednáša, učí deti a teraz jej vyšla kniha Bylinky z babičkinej záhrady. Nádherne graficky upravená, plnofarebná kniha s množstvom fotografií a ilustrácií.

„Kniha obsahuje rady, tipy a zápisky z mojich skúseností s bylinkami. Recepty, ktoré som pripravila, odskúšala, ochutnala a vyliečila nimi nielen seba. Ak naštartuje vaše putovanie za bylinkami, ak sa vyliečite, zaplníte svoje lekárničky prírodnými liečivami, tak kniha splní svoj účel,“ usmieva sa Miriam.

V jej knihe Bylinky z babičkinej záhrady nájdete tie najznámejšie bylinky ako nechtík, púpava, kapucínka, echinacea, levanduľa, šalvia, repík, rumanček, či medovka a mäta.
Pri každej bylinke je popis, účinky, čo sa z bylinky využíva a čo z nej môžete pripraviť – nielen v kuchyni, ale tiež ako si pripraviť rôzne tinktúry, masti, pleťové vody, kloktadlá. To najcennejšie v knihe sú práve podrobné recepty, krok za krokom. A k mnohým bylinkám  pridala Miriam zopár zaujímavostí + jej osobný tip.

Vyskúšajte túto užitočnú a zdravú knihu. Bylinky z babičkinej záhrady ukrývajú množstvo praktických tipov. Ale ako Miriam Latečková radí, nesiahajte po bylinkách len ako po poslednej možnosti. Liečba bylinkami je síce pomalšia, ale trvácnejší efekt a v prevažnej miere je bez vedľajších účinkov. „Choroba, ktorú neliečime včas, je ako rastlina, ktorú sme nechali zmohutnieť. Preto je vítané, ak bylinky začneme používať už v raných štádiách ochorenia,“ dodáva autorka Miriam Latečková.

Kniha Bylinky z babičkinej záhrady obsahuje:

  • Čo pri jednotlivých bylinkách zbierať
  • Kde bylinky zbierať
  • Ako ich spracovať a uskladniť
  • Ako využiť bylinky pri liečbe, v kuchyni a v kozmetike
  • Ako zaobchádzať s bylinkami pri deťoch
  • Najlepšie bylinkové recepty na najčastejšie ochorenia
  • 28 najobľúbenejších byliniek autorky
  • Viac ako 100 receptov na čaje, pílingy, maceráty, odvary, sirupy…

Bylinkový sirup bez varenia

Jeho čaro spočíva v tom, že je nenáročný na prípravu. Môžeme ho robiť spolu s deťmi, ktoré sa zabavia pri zbere bylín aj pri príprave sirupu a o to lepšie im potom bude chutiť. Navyše, tepelne ho neupravujeme, čo znamená, že nestráca žiadne zo svojich liečivých vlastností.

Na jeho prípravu budeme potrebovať:

• Veľký sklenený zaváraninový pohár.

• Bylinky (skorocel, smrekové výhonky...), tentoraz iba v čerstvej forme. Ide o to, že čerstvé bylinky začnú púšťať v kombinácii s cukrom bylinkovú šťavu a vzniká tak liečivý sirup.

• Cukor (používam trstinový).

Postup:

Do čistého a suchého pohára (pred použitím ho vždy vysterilizujem v umývačke riadu) postupne vrstvíme bylinky s cukrom. Na približne 2 cm vrstvy byliniek dávame 1 cm vrstvy cukru. Nemusíme sa však báť, pri tomto recepte nič nepokazíme, ak nepridáme toľko cukru, koľko píšem. Dôležité je každú vrstvu presypať cukrom, ktorý je v tomto prípade, podobne ako pri zaváraní, prirodzeným konzervačným prostriedkom. Končíme vrstvou cukru. Pohár prekryjeme mikroténovým vreckom a upevníme gumičkou, aby sa nám dnu nedostali hmyz a nečistota. Takto pripravený pohár necháme pri izbovej teplote na slnečnom mieste. Niektorí bylinkári ho zakopávajú do zeme. Ak ho však máme na očiach, máme ho pod kontrolou a vieme zachytiť prípadné nežiaduce zmeny. Každý deň budeme vidieť, že obsah pohára sa zmenšuje, masa púšťa šťavu a občas bude potrebné pohárom zatrepať, aby sa jednotlivé lístky neprilepili o steny pohára a nezačali plesnivieť. Po dvoch týždňoch alebo potom, keď uvidíme, že v pohári už nie sú žiadne zelené časti rastlín, sirup zlejeme do sklených fliaš, bylinky dôkladne vyžmýkame a sirup držíme v chladničke, kde vydrží niekoľko mesiacov.

Môžeme ho používať na sladenie bylinkových čajov, na prípravu osviežujúcich limonád alebo užívať po lyžičkách v čase choroby (záleží od druhu byliniek, ktoré sme použili).

Bylinky vhodné na prípravu nevareného sirupu: skorocel kopijovitý, smrekové výhonky (vhodné pri respiračných ochoreniach, na podporu vykašliavania, pri pretrvávajúcom kašli po chorobe); mäta pieporná, medovka lekárska (ideálne do nápojov aj do čaju – mäta upokojuje žalúdok a medovka myseľ).

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.