bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZaujímavosti o mozgu a tipy ako ho udržiavať vo forme

Renomovaný neurovedec a neurochirurg Dr. Rahul Jandial sa vo svojej knihe Životné lekcie od neurochirurga opiera o skúsenosti získané počas mnohých rokov práce s pacientmi, ktorí trpeli ťažkým poškodením mozgu, rôznymi poruchami mozgovej činnosti alebo závažnými ochoreniami. Pútavým spôsobom vysvetľuje, ako funguje najzáhadnejší orgán ľudského tela – náš mozog.

Autor zároveň ponúka čitateľom množstvo fascinujúcich príbehov z operačnej sály a približuje im aj vlastnú životnú púť - od mládenca, ktorý na rok prerušil štúdium na vysokej škole, až po jedného z najuznávanejších amerických neurochirurgov.

Mal som pacientov, ktorí odkladali život zachraňujúcu operáciu, lebo úprimne verili, že ich bylinky alebo meditácia vyliečia z rakoviny mozgu. Stretol som ľudí, ktorí nemuseli dostať mŕtvicu – stačilo dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby zostali neurologicky fit. Poznal som študentov medicíny, presvedčených, že dostanú lepšie známky, keď budú užívať takzvané „chytré“ tabletky, aj keď v skutočnosti im len umožnili pracovať dlhšie a usilovnejšie, aby sa stali rovnako vynikajúcimi či priemernými ako predtým.

V knihe nájdete kapitoly a pasáže ako:

- Je tréning mozgu len somarina?
- „Chemo mozog“ nie je len pocit únavy; po operácii mozgu, chemoterapii a ožarovaní sa najmä u detí dlhodobo znižuje IQ
- Aké sú riziká viacnásobných otrasov mozgu? (napríklad pri futbale ap.)
- Praktické tipy, ako zlepšiť kognitívne schopnosti a plasticitu mozgu.
- Naozaj mobily a videohry škodia nášmu mozgu?
- Črevá sú vraj druhý mozog - skutočne to platí?
- Pomáha mozgu, keď na cestách nepoužívame GPS a využívame z času na čas nedominantnú ruku?

Tréning mozgu prospieva aj zdravým mladým ľuďom. Výskumníci z Harvardovej a Oxfordskej univerzity a z pobočky spoločnosti Honeywell Aerospace uskutočnili jednu z najdôslednejšie pripravených štúdií v tejto oblasti a o výsledkoch referovali v roku 2018. Na súbore 113 študentov z popredných univerzít testovali účinky hry Robot Factory samostatne alebo v kombinácii s miernou externou stimuláciou mozgu, ktorá sa volá transkraniálna stimulácia jednosmerným prúdom (tDCS). Už po troch týždňoch zistili u študentov, ktorí absolvovali stimuláciu aj cvičenie mozgu, výrazne vyššie skóre v testoch inteligencie, zatiaľ čo u ostatných sa nič nezmenilo.

Vypočujte si úryvok.
Číta Dado Nagy:

Jandial vyvracia mnohé mýty a vysvetľuje ich z pohľadu vedy, nie dojmológie. Tiež pridáva zábavné situácie a anekdoty, ktoré to celé osviežia. Životné lekcie od neurochirurga je neuveriteľne užitočné, prospešné a pútavé čítanie. Budete si ju vychutnávať, tešiť sa z nej – je to vynikajúci spôsob, ako lepšie pochopiť svoj mozog.

RAHUL JANDIAL pracuje ako neurochirurg a neurovedec v medicínskom centre City of Hope v Los Angeles. Jeho nezisková organizácia Medzinárodná asociácia detskej neurochirurgie pôsobí v málo rozvinutých regiónoch Strednej a Južnej Ameriky a východnej Európy. Je autorom desiatich kníh a jeho diela boli preložené do vyše dvadsiatich jazykov. Ako častý hosť televíznych relácií a podcastov patrí k najznámejším popularizátorom vedy o mozgu a najnovších poznatkov v tejto oblasti.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.