bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skZátišie. Príbeh, ktorý je vyznaním lásky Taliansku a Florencii

„Zátišie prebúdza v človeku záľubu v cestovaní a súčasne je liekom na samotu. Táto vzácna, láskyplná kniha vás naplní vďačnosťou za to, že môžete byť jej súčasťou. Rozvíja sa pozvoľna ako sobotný večer s priateľmi a je oslavou myriady podôb lásky a rodiny,“ napísali o knihe The Washington Post.

Zátišie ponúka úžasnú mozaiku postáv a životov, ktoré spojila láska, vojna, umenie, povodeň a toskánske slnko. Román plný nádeje od britskej herečky a spisovateľky Sarah Winmanovej. Získala už viacero prestížnych ocenení a v slovenčine jej už vyšiel román Slnečnice. Teraz teda novinka z roku 2021.

Je vojna, na vzdialené talianske kopce dopadajú nemecké bomby a anglická učiteľka umenia Evelyn Skinnerová pomáha miestnym pamiatkarom lokalizovať majstrovské diela z kostolov a múzeí. Pri tejto misii sa zoznámi s mladým britským vojakom Ulyssesom Temperom. Napriek štyridsaťročnému vekovému rozdielu je to pre oboch nezabudnuteľné stretnutie, naplnené rozhovormi o úlohe umenia v živote a o kráse ako protipóle ľudského utrpenia.

Príbeh odvíjajúci sa až do roku 1979 je príbehom ich priateľstva, no zároveň aj príbehom skupinky kumpánov z londýnskeho pubu, ktorá sa presťahuje do Florencie: patrí sem predovšetkým Ulysses, ktorý kurióznym spôsobom zdedil dom vo Florencii a prerobil ho na úspešný penzión, jeho starnúci priateľ Cressy, dievčatko Alys a bystrý papagáj Claude recitujúci Shakespeara. Neskôr sa k nim pripojí aj klavirista Pete, majiteľ pubu Col a amatérska speváčka Peg.

Vreskot vtákov na oblohe ho tešil. Tak ako ony, aj on navzdory rôznym prekážkam precestoval stovky míľ na sever, aby dorazil na toto miesto – dážďovníky na konci marca a on v júni –, a katalóg tesnotiek a situácií, keď o vlások unikol nešťastiu, ktoré ho postretli na ceste naprieč Arikou, Sicíliou a Jadranským morom, by uchvátil rovnako kňazov aj astrológov. Niečo nad ním bdelo...

Román Zátišie je vyznaním lásky Florencii, klenotu talianskeho umenia, jej nespočetným umeleckým dielam, a zároveň mapuje rozmanité podoby ľudskej lásky – romantickej, platonickej, rodičovskej, rodinnej, homosexuálnej a lesbickej, lásky k priateľom či ku komunite.
Zátišie je nádherný román, dokonalá neha so zábleskami humoru. „Stránky Winmanovej románu prekypujú nespútaným búrlivým životom,“ napísali v Sunday Times.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.