bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skZamilujte si les

Teraz môžem pre les nadchnúť oveľa viac ľudí, pretože si myslím, že toho môže ponúknuť ešte veľmi veľa. nemám na mysli lesné hospodárstvo, nie, dalo by sa povedať, že práve ono to už vo viacerých oblastiach preháňa. Jestvujú malé a veľké dobrodružstvá, ktoré čakajú medzi stromami iba na to, aby ich niekto objavil. A stačí urobiť iba jedno: peši sa vydať do lesa...

Peter Wohlleben je zanietený lesník a autor niekoľkých bestsellerov. U nás mu vyšli už dve knihy. Tajný život stromov a Duševný život zvierat. Teraz sa s nami delí o to najdôležitejšie zo svojich poznatkov o lese: názorne, zábavnou formou a v prepojení s praxou. Lesy sú jeho prácou, práca so stromami zasa jeho životom.
Sprievodca lesom je mimoriadne zaujímavé čítanie pre tých, čo milujú les, ale aj pre tých, čo tam často nezavítajú.
Pri sprevádzaní lesom Peter odovzdáva ľuďom svoje rozsiahle vedomosti o stromoch. Jeho kniha predstavuje výdatnú i pôsobivú cestu svetom objavovania. Zoznamuje nás s najdôležitejšími listnatými i ihličnatými stromami: čím sú charakteristické, ktoré môžu počas búrky skutočne poskytnúť ochranu – a ktorým patrí budúcnosť.
Objasňuje lásku k lesu a nové nadšenie pre palivové drevo.
Rozpráva o líščích norách starých ako stredoveké hrázdené domy, o brezách, ktoré v noci upadajú do hlbokého spánku, a tiež o obdivuhodných schopnostiach lesných bukov.

Peter Wohlleben vysvetľuje, ako sa ideálne obliecť do lesa a ako poľovačka v Nemecku zažila nevídanú obrodu. Prezrádza, čo majú spoločné bresty s jaseňmi, prečo sú jedle biele, hoci ihličnany, v podstate listnaté stromy a prečo aj stromy môžu vo svojom vnútri ukrývať veľa vody.

Ako prežiť v prírode

V knihe Sprievodca lesom sa dočítate, ako sa orientovať v lese aj bez kompasu alebo GPS navigácie, ktoré bobule, huby, listy a výhonky sa dajú zbierať, trhať a konzumovať. Nájdete v nej odpovede aj na ďalšie otázky:
Kde môžete stanovať, zakladať oheň a grilovať?
Ako správne rozlíšite stopy zvierat, kedy a kde možno najlepšie pozorovať divú zver?
Ako sa úplne prirodzeným spôsobom chrániť pred komármi, lesnými mravcami a kliešťami?
Čo sa dá zažiť v lese s deťmi a čo v noci, ktorú v prírode strávite sami?
Ako sa z februárových, májových, augustových či novembrových potuliek lesom stane neopakovateľný zážitok?

Kniha Sprievodca lesom nie je ozajstná príručka, má vo vás prebudiť chuť navštíviť les. „Nemôžete a vlastne si ani nepotrebujete zapamätať všetko, o čom som vám rozprával,“ tvrdí autor Peter Wohlleben. „Možno, že keď v lese zažijete niečo zaujímavé, radi by ste si o tom z času na čas niečo prečítali. Dôležitejšie ako kniha je však to, čo vám príroda dala do vienka: zrak, sluch, čuch, chuť a hmat. Ste perfektne vybavení, aby ste mohli podniknúť vzrušujúce expedície do lesov v blízkosti vašich domovov. Sú to vaše lesy a čakajú iba na to, že ich objavíte.“

Autor tvrdí, že sa nemusíme báť. My ľudia ako občasní návštevníci nie sme pre svet zvierat a rastlín žiadnou záťažou, ba naopak: sme jeho súčasťou. Aspoň vtedy, keď sme na potulkách pešo a prírodu necháme takú, akú sme ju našli.

Milan Buno, 9.10.2017

 

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.