bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Záhadné miesta na Slovensku. 2 nové knihy a 300 miest

Ak radi spoznávate Slovensko, najmä menej známe kúty, jedinečné lokality a zaujímavé miesta – odporúčame dvoch nových turistických sprievodcov.

Záhadné miesta 4. a 5.diel, ktoré zostavili Ján Lacika a Daniel Kollár.

Slovensko ponúka množstvo najrôznejších tajomstiev a záhad. Už vyšli tri knihy v sérii Záhadné miesta a mali obrovský úspech. Venovali sa tajomným javom a udalostiam západného, severného a východného Slovenska. Teraz vyšiel teda štvrtý diel o záhadách južného Slovenska a piaty diel o záhadách stredného Slovenska.

Najkrajšie výlety k tajomným a zaujímavým miestam Slovenska ponúkajú:

• prírodné fenomény a záhadné javy

• historické udalosti aj nevšedné príbehy

• výnimočné osobnosti

• povesti a legendy

• tipy a zaujímavosti

 

Záhadné miesta 4. diel

Výlety k tajomným a zaujímavým miestam južného Slovenska: Novohrad, Hont, Banská Štiavnica. Čitateľ v ňom navštívi juh stredného Slovensko a oboznámi sa s pestrou ponukou ich záhad okorenenou aj mnohými legendami či povesťami.

Príroda tohto regiónu nám ponúka mnoho záhad. Ich podstatná časť sa týka faktu, že väčšina tunajších pohorí je vulkanická. Z tohto pohľadu je zvlášť zaujímavá Cerová vrchovina, kde sa sopečné deje ukončili relatívne nedávno a stopy, ktoré po sebe zanechali, sú ešte stále veľmi dobre čitateľné v teréne.

Osobitou kapitolou sú Štiavnické vrchy, ktoré sa vďaka učencom z Banskej Štiavnice stali dejiskom prvých vedeckých správ o sopečnej minulosti Slovenska. Produkty dávneho vulkanizmu veľmi dobre poslúžili miestnym obyvateľom, či už ako originálne skalné obydlia vydlabané do poddajných tufov alebo ako nesmierny zdroj bohatstva v podobe veľkého množstva rúd.

V knihe sa okrem iného vyberieme na Šomošku, do okolia Modrého kameňa, na Vartovku, do banskej Bystrice i banskej Štiavnice, aj do Dudiniec.

 

Záhadné miesta 5. diel

Výlety k tajomným a zaujímavým miestam stredného Slovenska: Pohronie, Podpoľanie, Horehronie.

Tento diel sa venuje regiónom stredného Slovenska, ktoré spoločne spája rieka Hron. Navrhovaná trasa sleduje druhú najdlhšiu slovenskú rieku od Slovenskej brány, ktorou Hron opúšťa Karpaty a vstupuje do malebnej Podunajskej nížiny. Proti toku rieky sa vyberieme do krajiny poskladanej z karpatských pohorí a kotlín, až sa napokon dostaneme až k prameňu Hrona pod majestátnou Kráľovou hoľou.

Na úvod sa ponoríme do tajomnej takmer tisícročnej histórie benediktínskeho kláštora v Hronskom Beňadiku a potom sa pokúsime zrekonštruovať poslednú sopečnú aktivitu na Slovensku, ktorá sa udiala pred stotisíc rokmi na Putikovom vŕšku. „Žeravá“ téma vulkánov nás bude sprevádzať na viacerých miestach a podrobnejšie sa k nej vrátime na Poľane, kde budeme hľadať odpoveď na to, prečo je najlepšie zachovaným treťohorným stratovulkánom na Slovenku.

So stredoslovenskými sopkami súvisí aj pamätné stretnutie vedcov v Sklených Tepliciach na prvej vedeckej konferencii na svete. Spoločne zistíme, že týmto vulkánom vďačíme za veľké prírodné bohatstvo zlata, striebra, medi a ďalších rúd, ktoré v minulosti prinášali veľký zisk bohatým banským mestám na Pohroní, ako sú nielen Nová Baňa, Banská Hodruša, Špania Dolina, ale predovšetkým „zlaté“ mesto Kremnica.

V knihe sa okrem iného vyberieme popod Vtáčnik, z Kremnických baní ju Hronu, pod Pustý hrad, okolo Poľany, pod Kráľovu hoľu.

 „Pohľad tejto knižnej série vydavateľstva DAJAMA nazerá na naše slovenské záhadné a tajomné javy a úkazy cez prizmu vedeckého poznania alebo aspoň zdravého rozumu hľadajúceho pre ne nejaké rozumné a logické vysvetlenia. Kniha upriamuje pozornosť nielen na to, čo si nedokážeme vysvetliť dnes, ale vracia sa aj k záhadám, ktoré trápili našich predkov a ukazuje spôsob, ako sa k ich objasneniu prišlo. Je dobré, keď môžeme s odstupom času sledovať, ako sa s vývojom vedy a ľudského poznania postupne rúcali mnohé naše tajomstvá a mýty a dokázali sme ich nahradiť pravdivými údajmi a faktami,“ opisuje autor Ján Lacika.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.