bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







66 rozhľadní, ktoré musíte navštíviť

Nechajte sa nalákať a pozrite sa na nádhernú slovenskú prírodu zhora. Z rozhľadní, ktorých je u nás veľa a oplatia sa navštíviť. Kamzík, Radošinka, Terchovské srdce, Modlový vrch, alebo tiež Vrabčia hora, Encián, či Tokaj. Možno ste niektorú z týchto rozhľadní navštívili. A možno o nich počujete prvýkrát – naše odporúčanie: pozrite si, aké rozhľadne sa nachádzajú vo vašom okolí a vyskúšajte z nich pohľad na svet okolo seba. Nádherné a čarovné Slovensko...

Nová kniha Rozhľadne 2 predstavuje všetky významné rozhľadne na Slovensku, ktoré vznikli po roku 2012.

Nechýba technická špecifikácia, prístupové trasy či zaujímavosti v okolí.
Kniha nadväzuje na 1. diel úspešnej knihy Rozhľadne. „V prvom diele je opísaných 62 lokalít s rozhľadňami. V druhom diele je to 66 lokalít s rozhľadňami postavenými po roku 2012. Už tento početný údaj poukazuje na prudký nárast záujmu o rozhľadne na Slovensku,“ hovorí autor knihy Ladislav Khandl.

V knihe nájdete rôzne typy rozhľadní. Veže z dreva, ako napríklad rozhľadňa na Krahulskom vrchu či na Krúpovej majú najpočetnejšie zastúpenie. Oveľa menej je murovaných a kovových.
V knihe sú aj architektonicky zaujímavé skvosty ako napríklad veža v Kravanoch nad Dunajom, ktorá má betónovú spodnú časť, na ktorú nadväzuje originálna drevená konštrukcia a vo vnútri veže kovové schodisko.

Súčasťou opisu každej rozhľadne je aj charakteristika výhľadov, ktoré ponúka. Napríklad rozhľadňa na Modlovom vrchu vás prekvapí krásnym kruhovým výhľadom na Hornú Oravu. Jednou z najvyšších na Slovensku je vyhliadková veža Dubeň, ktorá ponúka milovníkom panoramatických výhľadov naozaj jedinečný zážitok. Z veže je pekný pohľad na juh na Žilinu i na sever na obce Brodno, Snežnica či na Kysuckú vrchovinu.

Zaujímavosti v okolí

V knihe Rozhľadne 2 nechýbajú ani miesta, ktoré môžete navštíviť v okolí rozhľadní. Napríklad, keď sa rozhodnete navštíviť vežu v originálnom tvare suda stojacu uprostred tokajských viníc, určite neoľutujete.
„Nielenže navštívime jednu z najzaujímavejších rozhľadní na Slovensku, spoznať môžeme aj zrúcaniny hradu Slanec či málo známe malebné jazero Izra,“ dodáva Daniel Kollár, editor knihy.

Kniha Rozhľadne 2 ponúka:

Popis jednotlivých rozhľadní zoradených od západu na východ Slovenska obsahuje krátku históriu výstavby, technickú špecifikáciu, prístupové trasy, výhľady a zaujímavosti v okolí.

66 lokalít s rozhľadňami na 208 stranách

• história výstavby rozhľadní
• technická špecifikácia
• prístupové trasy
• výhľady
• zaujímavosti v okolí
• 265 farebných fotografií

Väčšina rozhľadní nemá vlastné pomenovanie, preto ich v tejto knihe spája autor s názvom lokality, kóty či obce, blízko ktorých stoja. Zaujímavé je, že až tretinu rozhľadní po roku 2012 postavili v jednom – Žilinskom samosprávnom kraji. Dvojciferný prírastok zaznamenali aj v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Tri štvrtiny z novších rozhľadní sú drevené stavby, podstatne menej je murovaných veží a najmenej je kovových rozhľadní. Všetkých päť pozorovateľní vtáctva je drevených a tri z nich postavili v Medzibodroží.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(26. apríla 2023 v 14:27)
Rozhľadňa Dubeň v Žiline, výborný nápad na víkendovú prechádzku či už s deťmi alebo na bicykli. Vrelo odporúčam. https://smeromkoblakom.235.sk/2023/02/05/duben-zilina-vyhliadkova-veza/