bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







25 najkrajších cyklotrás v okolí Bratislavy

Bicyklovanie na Slovensku v poslednom období zažíva naozaj nevídaný rozmach a pribúda stále viac a viac  cyklistických ciest, chodníkov a značkovaných cyklotrás.

Bratislava nie je výnimkou, ba práve naopak, jej okolie je priam popretkávané pestrou sieťou značkovaných ciest. Ľudia všetkých vekových kategórií  vyrážajú na bicykli najmä cez víkend do okolia Bratislavy nielen za športovým výkonom, ale predovšetkým za aktívnym oddychom a poznávaním jeho jednotlivých zákutí.

V edícii Po Slovensku vyšla už tretia knižka s cykloturistickou tematikou – Najkrajšie cyklotrasy Bratislava a okolie.

Nový cyklistický sprievodca si dal za cieľ zmapovať bezprostredné okolie Bratislavy z hľadiska najkrajších cyklotrás, ktoré sa dajú absolvovať vo forme okruhov. Pre cyklistu je podľa môjho názoru najzaujímavejšie začať a skončiť výlet na tom istom mieste a po trase vidieť čo najviac.

Hustá sieť značkovaných cyklotrás v okolí Bratislavy poskytuje najmä v Malých Karpatoch a slovensko-rakúskom pohraničí veľké možnosti na cyklistické výlety rôznej dĺžky a náročnosti.

cykloDrvivá väčšina týchto trás je v teréne vyznačená špeciálnymi tabuľkami a je len na nás ako si ich skombinovať.

Najatraktívnejším územím v okolí Bratislavy z hľadiska cykloturistiky sú nepochybne Malé Karpaty a lužné lesy v blízkosti Dunaja, Moravy a Malého Dunaja. Práve do týchto miest situoval autor väčšinu okruhov. Bolo naozaj ťažké vybrať z množstva pekných bratislavských a mimobratislavských zákutí 25 okruhov. „Snažil som sa, aby každá trasa viedla k najzaujímavejším miestam tej-ktorej lokality a dúfam, že som nezabudol na žiadnu významnú prírodnú či kultúrno-historickú pamiatku,“ tvrdí autor a nadšený turista, milovník slovenskej prírody Daniel Kollár.

Prvých jedenásť trás v novinke Najkrajšie cyklotrasy Bratislava a okolie vedie do Bratislavského lesoparku, v ktorom v poslednom období vznikol tzv. BikePark. Keďže vedú v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty a územím atraktívnym i z hľadiska pešej turistiky treba mať neustále na pamäti ohľaduplnosť voči prírode a peším turistom, ktorí sú v porovnaní s cyklistami „slabšími účastníkmi lesnej premávky“.

Aj ďalšie trasy v okolí Bratislavy zasahujú do chránených území (CHKO  Záhorie, CHKO Dunajské luhy, Nationalpark Donau-Auen), kde je nevyhnutné dodržiavať všetky predpisy, ktoré upravuje ich návštevný poriadok.

Zaujímavosťou a špecifikom Bratislavy je jej poloha bezprostredne pri styku hraníc troch štátov. Cezhraničné bicyklovanie má svoje čaro a umožní nám porovnávať ľudí, mestá, obce, cesty, služby a vôbec všetko, čo turistu putujúceho na bicykli môže zaujať.

Najmä blízke Rakúsko ponúka hneď za hranicou pestrú sieť kvalitných a dobre značkovaných trás, ktoré umožnia cyklistom relatívne bezpečnú jazdu mimo ostatnej cestnej premávky. Hoci na slovenskej strane hranice je sieť a kvalita oddelených cyklotrás na nižšej úrovni stále pribúdajú nové a v súčasnosti už nie je núdza o výber tej z nášho pohľadu najvyhovujúcejšej.

Spoločným znakom prakticky všetkých mimokarpatských trás v zázemí Bratislavy je, že sú nejakým spôsobom spojené s riekami Morava a najmä Dunajom. Vedú či už priamo pozdĺž ich tokov, križujú ich alebo prechádzajú krajinou riečnych nív či terás.

Na cyklistické putovania slovensko-rakúskym pohraničím a po hrádzach riek vybral autor 14 trás. Sú naplánované ako okruhy a obsahujú návštevu všetkých atraktívnych turistických miest aj v širšom zázemí Bratislavy.

Zoznam 25 najkrajších cyklistických trás v knihe Najkrajšie cyklotrasy Bratislava a okolie je prirodzene len ponukou, inšpiráciou. Vždy existuje niekoľko možností ako si trasu upraviť, skrátiť či predĺžiť alebo doplniť o odbočky podľa predstáv každého cyklistu.

K tomu slúžia výrezy máp s vyznačením priebehu trasy. Súčasťou sprievodcu sú aj rôzne praktické informácie, ktoré vám pomôžu si trasu naozaj dobre premyslieť a naplánovať. Pri každej trase nechýba okrem výškového profilu, vzdialenosti, nastúpaných metroch a prevýšenia aj známkovanie náročnosti (od 1 – veľmi ľahká po 5 – veľmi ťažká).

Pozrite si jednu z trás – cyklotrasa Biskupickými luhmi

cykloPrírodný lužný les sa v bezprostrednej blízkosti Bratislavy zachoval aj na ľavom brehu Dunaja, na území Podunajských Biskupíc. Objavovať ho možno pešo, ale aj v sedle bicykla.

Biskupické luhy

Dunaj je odpradávna tvorcom pozoruhodnej prírodnej krajiny poniže Bratislavy, ktorá, s trochou zveličenia, pripomína tropický prales. Napriek veľkým zásahom človeka do jej štruktúry sa aj v hornej časti Žitného ostrova podarilo zachrániť aspoň zvyšky nádherného luhu, ktorý je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Chránené územie sa delí na päť samostatných častí a práve Biskupické luhy patria pre polohu pri priemyselných a stavebných prevádzkach k najviac ohrozeným. Nájdeme tu prírodnú pamiatku Panský diel, prírodné rezervácie Gajc, Kopáčsky ostrov a Topoľové hony a chránené areály Bajdeľ a Poľovnícky les.

Náročnosť

Trasa patrí medzi nenáročné cyklistické okruhy po dobrých cestách s nížinným profilom a jednoduchou orientáciou. V prvej časti vedie lesným terénom, v strednej a záverečnej časti po hrádzi a cestách s asfaltovým povrchom. Orientačne nenáročná trasa je najvhodnejšia pre trekingové bicykle. Vzhľadom na to, že sčasti vedie aj po turisticky značkovaných lesných cestách a náučnom chodníku, kde možno stretnúť viacerých peších turistov, treba pamätať na zvýšenú pozornosť a ohľaduplnosť.

cyklo

Do lužných lesov

Najvhodnejší začiatok cyklistického okruhu dunajskými lužnými lesmi je pri malom parkovisku pri reštaurácii Marina neďaleko športového prístavu na ľavom brehu Dunaja západne od areálu rafinérie Slovnaft. Prvé 2 km pôjdeme pohodlne po Dunajskej cyklistickej ceste (č. 001) južným smerom po dunajskej hrádzi, kde okrem cyklistov stretneme aj viacerých korčuliarov. Z hrádze odbočíme po 2 km pri malom bufete Jamaica doľava a asfaltovou lesnou cestou prídeme na malú križovatku ciest, kde odbočíme doprava. Ďalej sledujeme modré turistické značky. Cesta je totožná s trasou Náučného chodníka Biskupické lužné lesy. V prvej časti prechádza prevažne zalesnenou rovinou a v druhej časti sleduje hrádzu Vodného diela Gabčíkovo.

O chvíľu vojdeme na územie prírodnej rezervácie Panský diel, ktorá chráni vzácnu lesostepnú vegetáciu. Spoločenstvo tunajšej dunajskej hložiny sa považuje za európsky unikát s výskytom viacerých vzácnych druhov rastlín, najmä orchideí (napr. vstavač ploštičný a vstavač obyčajný). Podobný charakter má aj ďalšia prírodná rezervácia na trase – Kopáčsky ostrov. Ide o sčasti zachovaný mäkký vŕbovo-topoľový lužný les s prechodom do jaseňovo-brestových porastov, lesostepných až stepných spoločenstiev nachádzajúci sa medzi Dunajom a Biskupickým ramenom.

Pri mŕtvom dunajskom ramene, ktoré veľkým oblúkom od východu ohraničuje lužné lesy Vlčieho hrdla, sa cesta zatáča doprava a približuje sa do bezprostrednej blízkosti derivačného kanála vybudovaného pre účely Vodného diela Gabčíkovo. Pokračujeme takmer paralelne s kanálom k prírodnej rezervácii Gajc, ktorá je biotopom stepnej vegetácie bezprostredne hraničiacej s lužným lesom. Okrem toho je zaujímavá aj vďaka výskytu vzácnych orchideí.

Na rázcestí pri rezervácii odbočíme doľava na pevnú lesnú cestu, ktorá vedie popri horárni Bôrové. Kúsok za horárňou odbočíme doprava na ďalšiu pevnú lesnú cestu, po ktorej sa dostaneme k horárni Topoľové. Pri horárni sa končí asfaltová cesta prichádzajúca od Podunajských Biskupíc. Po nej sem chodí autobus MHD. Tabuľa náučného chodníka upozorňuje, že sme sa ocitli v susedstve prírodnej rezervácie Topoľové hony, ktorú vyhlásili na ochranu suchomilných panónskych dúbrav.

Trasa výletu naďalej sleduje náučný chodník a smeruje na juh ku Kalinkovskej horárni, za ktorou prejdeme popri poslednom chránenom území. Chránený areál Bajdeľ slúži na sledovanie porastu topoľa bieleho na Podunajskej nížine v blízkosti Bratislavy. Lesnou cestou sa dostaneme k derivačnému kanálu, ktorý sme videli pri Biskupickom ramene. Po moste prejdeme na druhý breh. Pokračujeme po asfaltovej ceste vedúcej po korune hrádze, ktorá je súčasťou Dunajskej cyklistickej cesty. Napravo od nás sa rozkladá belasá hladina zdrže Hrušov. Po hrádzi prídeme na Sihoť, kde doľava odbočuje modrá turistická značka končiaca sa v blízkom Kalinkove. Končí sa tu aj náučný chodník. My však pokračujeme po hrádzi k ďalšiemu mostu cez derivačný kanál, po ktorom sa dostaneme do Hamuliakova, kde sa zastavíme pri starobylom románskom Kostole sv. Kríža so vzácnymi stredovekými freskami v interiéri.

Kostol sv. Kríža v Hamuliakove

Rímskokatolícky Kostol sv. Kríža z 13. storočia je najvýznamnejšou cirkevnou pamiatkou najzápadnejšej časti Žitného ostrova. Patrí medzi vzácne románske tehlové stavby sakrálnej architektúry na Slovensku. Jeho súčasná podoba je výsledkom viacerých úprav v období baroka a tiež v 19. a 20. storočí. Po rekonštrukcii na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia môžeme kostol opäť obdivovať v pôvodnej kráse. Unikátna je najmä maliarska fresková výzdoba z druhej polovice 14. storočia. Ide o gotické nástenné maľby s motívmi starých cirkevných symbolov.

V ďalšej časti výletu pokračujeme po žlto značkovanom cyklistickom chodníku (č. 8011) smerujúcom okrajom obcí Hamuliakovo a Kalinkovo na sever do Dunajskej Lužnej. Prejdeme okrajom miestnej časti Jánošiková a severozápadným smerom prídeme do susednej Rovinky. Ďalej pôjdeme západným okrajom Rovinky a asi 1 km za ňou odbočením doľava už len na západ popri areáli rafinérie Slovnaft. Na jeho juhozápadnom okraji odbočíme doprava a cesta nás severným smerom privedie k Malému Dunaju. Odbočením doľava sa dostaneme k bufetu Šimani a po Dunajskej cyklistickej ceste onedlho prídeme k športovému prístavu a reštaurácii Marina, kde sme výlet začali.

Všetkých 25 najkrajších cyklistických trás nájdete v knihe Najkrajšie cyklotrasy Bratislava a okolie.

 Milan Buno
1.7.2014

cyklo

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.