bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk12 pravidiel, ktoré vám zlepšia život

Uznávaný klinický psychológ Jordan Peterson významne ovplyvnil súčasné chápanie osobnosti. Vďaka jeho prednáškam o Biblii, ľúbostných vzťahoch, či mytológii, ktoré oslovili desiatky miliónov ľudí, ho možno zaradiť medzi najpopulárnejších mysliteľov na svete.

V slovenčine práve vyšla jeho kniha 12 pravidiel pre život. Nadchla napríklad aj známeho doktora Igora Bukovského, podľa ktorého nám kniha ponúka nové impulzy a silu byť lepším človekom, žiť lepší život. „To je dosť dobrý liek na chaos okolo nás aj v nás,“ dodáva.

 

V dobe nevídaných zmien a polarizujúcej politiky našiel Petersonov priamy a osviežujúci odkaz o dôležitosti osobnej zodpovednosti a starovekej múdrosti odozvu na celom svete.
V tejto knihe ponúka dvanásť dômyselných a praktických princípov pre zmysluplný život, ktoré nás nabádajú, aby sme si upratali vo vlastnom dome skôr, než začneme kritizovať iných.
Alebo aby sme sa porovnávali so svojím včerajším ja, nie s dnešným ja niekoho iného.

 

Ukazuje nám, že sa nemáme snažiť dosiahnuť šťastie. Namiesto toho musíme hľadať zmysel nielen pre zmysel samotný, ale aby sme unikli pred utrpením, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou nášho života.

„V súčasnosti najvplyvnejší intelektuál západného sveta.“
New York Times

Peterson vychádza z jasných príkladov zo svojej klinickej praxe i osobného života, z prvotriednych poznatkov psychológie a filozofie a ponaučení plynúcich z najstarších mýtov a príbehov ľudstva a pozýva čitateľa na neopakovateľnú intelektuálnu cestu.
12 pravidiel pre život je pútavá, inšpiratívna kniha, ktorá ponúka liek na chaos v našich životoch: nesmrteľné pravdy aplikované na naše súčasné problémy.

Dnešní mladší ľudia z pochopiteľných príčin viac bažia po pravidlách alebo aspoň po návodoch. Minimálne na Západe prežíva generácia nového tisícročia jedinečnú historickú situáciu. Táto kniha môže byť pre nich skvelou inšpiráciou.

A prečo 12 pravidiel pre život s podtitulom Liek na chaos?
„Jasne naznačuje, že ľudia potrebujú usmerňujúce princípy, inak zavládne chaos. Potrebujeme pravidlá, normy a hodnoty – jednotlivo i v súčinnosti. Sme ťažné zvieratá, mulice. Musíme niesť náklad, ktorý ospravedlní našu biednu existenciu. Potrebujeme rutinu a tradíciu. To je poriadok. Nesmieme zísť zo správnej cesty,“ vysvetľuje Jordan Peterson.

Každé jedno z dvanástich pravidiel v tejto knihe – a s nimi súvisiace eseje – poskytuje návod, ako to dosiahnuť. „To“ predstavuje hranicu medzi poriadkom a chaosom. Je to bod, v ktorom sme jednak dostatočne stabilní, a zároveň sa v primeranej miere venujeme skúmaniu, transformácii, náprave vecí a spolupráci. Nachádzame tu zmysel, ktorý opodstatňuje život a nevyhnutné utrpenie.

„Z Petersona sa stáva rocková hviezda akademického sveta!“
Observer

Ak by sme žili, ako treba, azda by sme dokázali uniesť váhu svojho sebauvedomovania. Ak by sme žili, ako treba, možno by sme ustáli poznanie svojej krehkosti a smrteľnosti bez pocitu krivdy, ktorý najprv vedie k zlosti a neskôr k závisti a túžbe po pomste a skaze. Ak by sme žili, ako treba, možno by sme sa v snahe chrániť sa pred poznaním vlastnej nedostatočnosti a nevedomosti nemuseli utiekať k totalitným istotám. Možno by sme sa dokázali vyhnúť ceste do pekla – v dvadsiatom storočí sme videli, aké reálne peklo môže byť.

„Dúfam, že tieto pravidlá a príslušné eseje pomôžu ľuďom pochopiť to, čo už vedia: že duša jednotlivca neustále prahne po hrdinstve skutočného Bytia a že ochota prijať túto zodpovednosť je totožná s rozhodnutím žiť zmysluplný život. Ak budeme všetci žiť, ako treba, budeme spoločne prosperovať. želám vám všetkým pri postupnom čítaní týchto stránok veľa šťastia,“ dodáva Jordan Peterson, autor novinky 12 pravidiel pre život.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.