bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk116 dní, ktoré zmenili svet. Odpočítavanie 1945

Toto je nezvyčajný príbeh atómovej bomby a krátkeho okamihu, ktorý mal neuveriteľné následky. Novinka z vydavateľstva Ikar Odpočítavanie 1945 je rozprávanie o konci II.svetovej vojny, kedy sa americký prezident Harry Truman rozhodol zhodiť prvú atómovú bombu na svete.

Je to vzrušujúce rozprávanie, v ktorom vystupujú najpozoruhodnejší lídri v histórii. Približuje nám zmýšľanie kľúčových osobností, ktoré sa podieľali na zostrojení najničivejšej zbrane na svete, pričom každá z iných dôvodov: legendárneho Alberta Einsteina, ktorý napokon označil svoju hlasnú podporu atómovej bomby za „najväčšiu chybu v živote“; popredného výskumníka Roberta „Oppieho“ Oppenheimera a sovietskych špiónov, ktorí potajomky prenikli do jeho tímu; súťaživých pilotov vybraných na zhodenie bomby a mnohých ďalších.

...vedel, aká dôležitá je táto misia. Ak bude bomba fungovať, ako tvrdili, jeho lietadlo sa zapíše do histórie. Nad menom sa musel vážne zamyslieť. Prvú atómovú bombu na svete nebolo možné zhodiť z „Lietadla číslo 82“. Potreboval niečo dôstojné, poetické, ale nie príliš ťažké.... Enola Gay. Neznelo to zle... „Namaľuj toto na trup lietadla, peknými veľkými písmenami.“
Údržbár urobil, ako mu povedal.

Odpočítavanie 1945 je zároveň príbehom o novom, ešte nevyskúšanom prezidentovi postavenom pred rozhodnutie použiť prvú americkú zbraň hromadného ničenia.

Kniha nám však poskytuje aj svedectvo o živote bežných amerických a japonských civilistov v čase vojny – od „kalutronových dievčat“ ako Ruth Sissonová zo štátu Tennessee po desaťročnú obyvateľku Hirošimy Hideko Tamurovú, ktorá prežila v epicentre výbuchu, ako aj svedectvo o živote amerických vojakov bojujúcich v Tichomorí, s obavami čakajúcich na rozkaz zahájiť inváziu do Japonska. Odpočítavanie 1945 energicky, inteligentne a s ľudskosťou podáva definitívny výklad jedného z okamihov s najväčšími následkami v histórii.

Vypočujte si úryvok v podaní herca Borisa Farkaša. Zavedie nás do chvíle, kedy sa vtedajší viceprezident Harry Truman dozvedel smutnú správu, ktorá mu zmenila život.

Chris Wallace

Moderátor spravodajskej relácie Fox News Sunday. Počas osemnástich rokov vo Foxe sa venoval takmer každej dôležitej politickej udalosti. V televíznom a rozhlasovom spravodajstve pôsobí päť desaťročí a za ten čas urobil rozhovory s početnými americkými a svetovými poprednými osobnosťami, vrátane siedmich amerických prezidentov. Získal všetky významné ocenenia v oblasti televízneho a rozhlasového spravodajstva, medzi nimi tri ceny Emmy, strieborný štafetový kolík duPonta a Columbijskej univerzity a Peabodyho cenu. Je autorom dvoch bestsellerov New York Times: Countdown bin Laden a Odpočítavanie 1945: Nezvyčajný príbeh atómovej bomby a 116 dní, ktoré zmenili svet.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Ikar/Odpočítavanie 1945

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.