bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Warren Buffett a jeho pravidlá investovania

Každý, kto sa zaujíma o investovanie, či už profesionál alebo začiatočník, sa z nej dozvie, ako dosiahol pomocou základných pravidiel pre investovanie, ktorými sa riadi od svojich začiatkov, priam neuveriteľný úspech.

Warren Buffett prináša neoceniteľný návod, ako zbohatnúť.
Podľa slov Jeremyho Millera, autora tejto knihy, je to, akoby nám chcel povedať:
„Tu vidíte, ako investovať, tu je napísané, ako som to robil ja; toto je cesta, po ktorej som kráčal. Teraz sa pozrime na to, či ma viete na tejto ceste nasledovať.“

Kniha Základné pravidlá Warrena Buffetta predstavuje najdôležitejšie myšlienky z jeho listov partnerom-investorom, ktoré všetkým zúčastneným priniesli nezvyčajné investičné úspechy. Tieto listy sú prvý raz sprístupnené práve v tejto knihe a obsahujú základné princípy, akými sú Buffettove nekonvenčné stratégie diverzifikácie, takmer zbožná úcta k zloženému úročeniu, dôraz na dlhodobé investovanie a testovanie výkonnosti a jeho konzervatívny prístup k procesu rozhodovania. Ponaučenia, ktoré vzišli z jeho listov, ponúkajú nadčasové rady pre každý typ investora.

Základné pravidlá podľa Warrena Buffetta:

1. Partneri nemajú v nijakom prípade garantovanú akúkoľvek výnosnosť. Partneri, ktorí si vyberú pol percenta mesačne, robia presne to – iba vyberajú. Ak počas niekoľkých rokov budeme zarábať viac ako 6 % ročne, tieto výbery budú kryté ziskami a základný vklad sa bude zvyšovať. Ak nedosiahneme viac ako 6 %, mesačné platby budú čiastočne alebo celkom považované za návratnosť kapitálu.

2. Po každom roku, počas ktorého sa nám nepodarí dosiahnuť 6 % a viac, bude nasledovať rok, v ktorom budú partnerom, ktorí dostávajú mesačné výplaty, tieto výplaty znížené.

3. Keď hovoríme o ročných ziskoch alebo stratách, hovoríme o trhových cenách; to znamená, ako stojíme s aktívami na základe ich trhovej hodnoty na konci roka v porovnaní s tým, ako sme na tom boli s aktívami oceňovanými na rovnakom základe na začiatku roka.
Pre daňové účely v danom roku to v súvislosti s dosiahnutými výsledkami môže mať iba zanedbateľný význam.

4. Naša dobre alebo zle vykonaná práca sa nesmie merať na základe toho, či sme v danom roku v pluse alebo mínuse. Namiesto toho sa musí merať na základe celkovej výnosnosti akciového trhu meraného Dowovým-Jonesovým indexom, poprednými investičnými spoločnosťami a pod. Ak budú naše výsledky v danom roku lepšie ako tie, čo boli stanovené na základe tohto meradla, budeme tento rok považovať za dobrý, bez ohľadu na to, či sme v pluse alebo mínuse. Ak sa nám bude dariť zle, nezaslúžime si nič iné ako hnilé paradajky.

5. Hoci sám dávam jednoznačne prednosť päťročnej skúšobnej lehote, myslím si, že bezpodmienečné minimum pre posúdenie a vyhodnotenie našej výkonnosti sú tri roky. Je celkom isté, že môžeme očakávať roky, počas ktorých bude výkon našej partnerskej spolupráce horší, možno aj výrazne horší ako výkon indexu Dow. Pokiaľ akékoľvek trojročné alebo dlhšie obdobie prinesie chabé výsledky, potom by sme sa všetci mali začať obzerať po inej oblasti, kam vložiť svoje peniaze. Výnimkou by mohli byť tri roky zahŕňajúce špekulatívny prudký nárast na býčom trhu.

6. Nemám nič spoločné s predpoveďami týkajúcimi sa burzového trhu alebo výkyvov ekonomických trendov. Ak si myslíte, že také veci viem predpovedať, alebo že to je pre investičný program nevyhnutné, potom by ste nemali byť partnermi v našej spoločnosti.

7. Žiadnemu z partnerov nemôžem sľúbiť dobré výsledky. Čo môžem sľúbiť a sľubujem je, že:

a) naše investície budeme vyberať na základe hodnoty, nie obľúbenosti;
b) budeme sa snažiť znižovať riziko permanentnej kapitálovej straty (nie riziko dočasného poklesu trhovej ceny akcií) na úplné minimum tým, že budeme realizovať len také investície, pri ktorých je výrazný kladný rozdiel medzi ich vnútornou hodnotou a trhovou cenou;
c) moja žena, deti a ja investujeme do svojho partnerstva fakticky všetok svoj majetok.

Každá kapitola knihy Základné pravidlá Warrena Buffetta sa sústreďuje na jednu zásadnú myšlienku alebo tému z Buffettových listov a má rovnakú základnú štruktúru. Začína sa stručným prehľadom, ktorý vždy poskytuje aj konkrétne reálne údaje. Azda to posilní historický kontext a umožní lepšie pochopiť závažnosť obsahovej náplne listov z hľadiska súčasnosti.
Všetky najpodstatnejšie výňatky z listov na jednotlivé témy sú prezentované v plnom znení. To nám nielen umožní napiť sa „plnými dúškami“ zo studne Buffettových písomností, ale tiež nám poslúži ako užitočný referenčný zdroj jeho vtedajšej práce. Zoskupenie všetkých komentárov k danej téme do jedného celku v rámci každej kapitoly často odhalí nové fakty. V množstve jeho listov môžeme vidieť, ako sa z nich vynárajú najrôznejšie štruktúry, ako sa vracia k jednotlivým myšlienkam a sleduje pokrok vo vlastných názoroch, čo by zrejme bolo zložitejšie postrehnúť, keby listy boli zoradené chronologicky.

Buffett nikdy nepublikoval učebnicu o investovaní, prinajmenšom nie v tradičnom zmysle slova. Okrem článkov, ktoré napísal, a poznámok prevzatých z jeho rozhovorov a prejavov, však máme jeho listy. Tie v skutočnosti predstavujú korešpondenčný kurz, ktorý sa začal v roku 1957 a pokračuje až dodnes.

„Listy partnerom predstavujú najdôležitejšiu časť tohto kurzu a ja som nesmierne rád, že sa s vami o ne môžem podeliť. Dúfam, že čítanie týchto listov bude pre vás rovnakým potešením, akým bolo pre mňa ich zostavovanie,“ píše autor knihy Jeremy C.Miller. „Som vďačný pánovi Buffettovi za to, že mi umožnil použiť svoje listy, a chcel by som ešte raz pripomenúť, že do tohto projektu nebol nijako zapojený. Usiloval som sa prezentovať jeho materiál spôsobom, s ktorým, ako dúfam, bude súhlasiť, a zároveň som sa snažil o to, aby jeho lekcie boli prijateľné a použiteľné tak pre začínajúcich investorov, ako aj pre ostrieľaných profesionálov.“

Milan Buno, 9.11.2017

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.