bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Vyšiel Ikabog od J.K.Rowlingovej

Konečne sme sa dočkali.
Nový príbeh J.K.Rowlingovej, autorky svetoznámeho čarodejníka Harryho Pottera, je vonku. Volá sa Ikabog a sú v ňom desiatky kresieb slovenských detí!

V septembri a v októbri si mohli čítať príbeh Ikaboga na webe a zároveň posielať ilustrácie k jednotlivým kapitolám. Oddnes je Ikabog aj v tlačenej verzii s ilustráciami slovenských detí, ktoré vybrala porota v súťaži Nakresli a vyhraj!

34 víťazných ilustrátorov získalo knižné dary v hodnote 300€. Každý detský ilustrátor tak získal okrem odmeny v podobe umiestnenia ilustrácie do knihy Ikabog, aj knižný dar z edície Stonožka pre svoju triedu.

„Bolo to super, prišlo strašne veľa kresieb,“ tešil sa člen poroty, ilustrátor Adrián Macho. „Pri niektorých kapitolách sme mali dokonca problém vybrať tú, ktorá by sa hodila najviac... Deti najviac kreslili Uga Udatného, Hanku a Berta, ale aj rôzne detaily ako Ikabogova ruka ap. Niektoré kresliarske techniky boli naozaj kreatívne.“

 

Ikabog je nádherný príbeh z pera J.K. Rowlingovej, ktorý napísala pred viac ako desiatimi rokmi ako rozprávku pre svoje deti. „Ten príbeh som vždy milovala, ale ako roky plynuli a ja som bola zaneprázdnená svojou detektívnou sériou, začala som o ňom uvažovať ako o niečom, čo patrí iba mojej rodine.  Potom prišla pandémia Covid -19,“ tvrdí v rozhovore pre magazín LepšíDeň.sk.
Začiatkom roka sa preto rozhodla o tento obľúbený príbeh podeliť a spríjemniť tak čas deťom a ich rodičom počas pandémie koronavírusu.

Viac o knihe a celom projekte na
 www.ikabogpribeh.sk.

O čom je Ikabog?

Príbeh Ikabog sa odohráva v rozprávkovej krajine Blahobytia, ktorého väčšina územia prosperuje a žije sa tam príjemne. Napríklad hlavné mesto je preslávené fantastickými zákuskami, iné mestá sa špecializujú na ďalšie všakovaké dobroty.
Na severe kráľovstva je však kraj nazývaný Mokrade, ktorý je veľmi chudobný. Ľudia tam vedú drsný život, tráva je tam zosušená, rastú tam nechutné huby a chovajú tam ovce. No a v týchto pochmúrnych a hmlou zaliatych Mokradiach žije údajne obludný Ikabog. Ten požiera ovce, deti a občas aj zatúlaných dospelých...

„Národ Blahobytia musí počas príbehu dostať tvrdé lekcie, zatiaľ čo samotný Ikabog je živým stelesnením transformácie,“ hovorí J.K.Rowlingová. „Aj keď sa ich situácia môže niekedy javiť ako beznádejná, hrdinovia si zachovávajú presvedčenie, že stále majú moc meniť veci k lepšiemu, nielen kvôli sebe, ale aj kvôli celej krajine.”

Kniha Ikabog má aj charitatívny rozmer. Rowlingová venuje svoj honorár na pomoc skupinám najviac postihnutým pandémiou v Spojenom kráľovstve aj vo svete. Pozrite si trailer k novinke Ikabog:



Foto: Ikar, Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.