bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVyše 100 receptov pre zdravé a trvalé chudnutie

Dr. Michael Greger je medzinárodne uznávaný odborník na výživu, lekár a autor bestselleru Ako nezomrieť, v ktorom upriamuje svoju pozornosť na najnovší výskum hlavných príčin - a liečebných postupov - obezity. Na stránke Nutritionfacts.org vzdeláva verejnosť o tom, ako vyzerá zdravé stravovanie.

Teraz Dr. Greger prichádza s novou knihou o uvedomelom stravovaní – ako sa zdravo a zmysluplne stravovať a udržať si žiaducu váhu. Ako nediétovať – Kuchárka ponúka chutné a zároveň zdravé jedlá. Je neuveriteľne účinná a určená pre každého, kto chce zmeniť svoje stravovacie návyky, aby zlepšil kvalitu svojho života, bez ohľadu na chudnutie.

V prvej časti ponúka Greger praktické tipy a rady, napríklad 17 zložiek pre ideálne chudnutie, či 21 nástrojov pre urýchlenie chudnutia.
Dozviete sa napríklad, že kalórie neexistujú a nemáte ich už počítať. Sto kalórií cíceru má iný účinok ako sto kalórií kuracieho mäsa alebo žuvačky, vzhľadom na ich odlišný vplyv na faktory, ako je vstrebávanie, chuť do jedla alebo mikrobióm.

V druhej časti už nájdete vyše 100 receptov pekne rozdelených do kapitol: Polievky, Šaláty, Cestoviny, Zelenina ako hlavný chod, Strukoviny, Obilniny, Raňajky a Ovocie.
Napríklad:

  • Mrkvovo-zázvorová polievka
  • Misky zo šalátu s tempehom, kari a cícerom
  • Makaróny so syrom z koreňovej zeleniny
  • Karbonátky z červenej fazule a repy
  • Rizoto z prosa s hubami, bielou fazuľou a špenátom
  • Tekvicový koláč

Na záver knihy Ako nediétovať – Kuchárka pridáva Základné ingrediencie a tiež časový harmonogram varenia strukovín a obilnín.

Mnohé knihy o diétach spravidla skôr zahmlievajú, než objasňujú. „Selektívne vyberajú len to, čo sa im hodí, čo je vlastne potláčanie dôkazov alebo klamanie neúplnými dôkazmi, aby potlačili niektoré obľúbené teórie a ignorovali zvyšok s cieľom podporiť vlastnú agendu. Je to opak vedy. V skutočnej vedeckej práci vychádzajú závery z dôkazov, nie naopak,“ tvrdí Michael Greger.

Krátkodobé riešenia, ako „držím diétu“, sa nehodia k dlhodobým problémom. Celoživotná regulácia hmotnosti vyžaduje celoživotnú zmenu životného štýlu.
Po prvé, diéta musí byť udržateľná. Uvažujme napríklad o pôste, pri ktorom pijeme iba vodu. Žiadna diéta nefunguje lepšie. Je 100 % účinná, ale aj 100 % fatálna, ak sa vám podarí pri nej vydržať. Optimálna diéta na chudnutie preto potrebuje ďalšie stavebné bloky, aby si zabezpečila dlhodobú životaschopnosť.

Michael Greger napísal tiež dva veľké hity. Ako nezomrieť je 460-stranová kniha nabitá informáciami, faktami a radami. Pútavou a často aj vtipnou formou sumarizuje posledné výsledky vedeckého poznania (cituje výsledky asi 2 600 štúdií) na tému výživy a zdravia.

Ako nediétovať je plná praktických rád a priekopníckeho výskumu v oblasti stravovania. Rozoberá aj kľúčové zložky ideálnej diéty na chudnutie.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.