bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVypestujte si trávnik pre krásu, šport aj relax

Správne sa postarať o trávnik nie je zasa až také jednoduché. Musíte vedieť, kedy správne vysiať, aké osivo, aká pôda, ako zalievať a množstvo ďalších vecí. Ak chcete, aby bol ten váš trávnik krásny, vydržal športové aktivity, nevysýchal a mali ste z neho radosť, máme pre vás skvelý tip. Práve vyšla kniha, ktorá vám dá praktické a užitočné tipy.

http://data.bux.sk/book/037/519/0375197/medium-travniky_pre_krasu_sport_a_relax.jpgKniha TRÁVNIKY pre krásu, šport a relax je výnimočný autorský počin Ivana Valla – je to vôbec prvá pôvodná slovenská publikácia o trávnikoch určená pre širokú verejnosť. Doteraz u nás vyšli iba zahraničné preklady alebo originály v češtine.

Autor sa v knihe snaží prístupnou formou povedať, že trávnik nie je iba niečo zelené, čo treba stále kosiť, ale že je to živý organizmus skladajúci sa z množstva rastliniek, z ktorých každá žije svoj vlastný život.
Trávnik prijíma vodu, živiny, rastie pod zemou i nad zemou, reaguje na teplo, chlad, sucho, komunikuje s prostredím a aj s človekom, ktorý sa o ňu stará.

Objednajte si knihu Trávniky pre krásu, šport a relax.
Kupit bux.sk

Kniha popisuje jednotlivé druhy tráv a ich vlastnosti, pôdy a substráty, ktoré sú základom pre život trávnika. Poskytuje návod, podľa ktorého bude vedieť trávnik správne založiť a úspešne ho pestovať – kosiť, hnojiť, zavlažovať, vykonávať ďalšie odborné úkony, ochrániť ho pred chorobami a škodcami, odstraňovať z neho nežiaduce buriny.

Popisuje ďalej mechanizmy na ošetrovanie trávnika, princípy ich funkcie a spôsoby použitia. Informatívne sa zmieňuje aj o trávnikoch top kvality – golfových a futbalových ihriskách.

travnik

Kedy zakladať trávnik?

Z hľadiska rizika výkyvov počasia, ale najmä s ohľadom na biologické pochody v trávach jednoznačne vyhráva jesenný termín. Trávy z jarných výsevov majú metabolizmus zameraný na tvorbu nadzemných orgánov – listov a pre nás nežiaducich kvetov na úkor koreňov. Jesenné výsevy bývajú hlboko zakorenené, lebo biologické procesy sú nasmerované na hromadenie zásobných látok do podzemných orgánov – koreňov a odnožovacích uzlov, ako základov budúcich odnoží.

Trávnik sa pripravuje na zimu. Na jar potom rýchlo regeneruje, výbežkaté trávy intenzívne odnožujú, trávnik sa zapája a hustne. Okrem toho jesenné výsevy bývajú oveľa menej zaburinené, lebo semená burín neklíčia tak intenzívne, ako na jar.

travnik

Ako nám slúži trávnik?

Trávnik nám spríjemňuje prostredie, ale má aj mnoho iných dôležitých funkcií, ktoré si často ani neuvedomujeme. Veľmi dôležité sú aj tieto jeho funkcie:

Hygienická funkcia – zachytáva prach a exhaláty, tlmí hluk, produkuje kyslík a vlhkosť do vzduchu, znižuje teplotu, zlepšuje celkovú mikroklímu prostredia.

Estetická funkcia – vytvára svetlejšie plochy v krajine, ktoré v kontraste s tmavšími skupinami kríkov a stromov pôsobia príjemne na psychiku človeka. Zjemňuje kontúry a spája jednotlivé prvky záhradných kompozícií.

Rekreačná funkcia – zelená farba trávnika je pre prostredie človeka prirodzená, na ľudský organizmus pôsobí protistresovo a regeneračne. Vytvára prírodné rastlinné koberce vhodné na rekreačnú a športovú činnosť ľudí.

Dobré rady pre váš trávnik nájdete v novinke TRÁVNIKY pre krásu, šport a relax.

Milan Buno, 6.2.2016

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.