bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVychutnajte si tieto krásne maličkosti

Ženieme sa časopriestorom a záplavou novších a novších informácií. Pátrame po pomyselnom pripojení na sociálnu sieť, komunitu, skupinu spriaznených duší. Nevšímame si, ako sa vzďaľujeme od najbližších rodinných príslušníkov, susedov a od vlastného súkromia. Egocentricky surfujeme po sieti, updatujeme si statusy a číhame na hviezdy šoubiznisu, ktorá z nich sa práve rúti do záhuby a akým spôsobom sa jej to „darí“. Toto určite nie je liek na to, čo nás v skutočnosti trápi...

krasne malickostiKnižka Krásne maličkosti vás očarí svojou priamosťou a otvorenosťou, no nechýba jej ani primeraná dávka humoru, bez ktorého by to v živote určite nešlo.

Autorka Cheryl Strayedová je americká esejistka a spisovateľka, ktorá sa preslávila knihou Divočina. Tú  preložili do 28 svetových jazykov a stala sa predlohou filmu nominovaného na Oscara.

Objednajte si novinku Krásne maličkosti
Kupit bux.sk

zenaŽivot dokáže byť ťažký a náročný: podvedie vás milenec, stratíte člena rodiny, nezvládate platiť účty.
Ale môže byť aj úžasný: práve ste zažili ten najúžasnejší sex, dostali ste prácu svojich snov, nabrali ste odvahu napísať prvý román.

Sama autorka toho v živote zažila mnoho, na jednu osobu možno až priveľa – sexuálne zneužívanie, chudobu, odchod otca od rodiny, smrť matky, vlastný rozvod, samovraždu kamaráta, ale napokon aj spokojné manželstvo a komerčný úspech svojich kníh. Možno preto má potrebný nadhľad, skúsenosti a schopnosť empatie a preto je tá pravá, aby pod pseudonymom Sugar na virtuálnej linke dôvery odpovedala na otázky utrápených čitateľov.

zeny

Prečítajte si úryvok z novinky Krásne maličkosti:

PEKLO SÚ FRAJERI DRUHÝCH BÁB

Milá Sugar,

som prváčka na strednej a vieš, ako to tam chodí – samé hysáky, patetické výstupy a divadielka. A moja najlepšia kamoška (nazvime ju Jill) je u nás momentálne za hviezdu.

            Vieš, Jill randí s jedným chalanom (nazvime ho Jack), lenže on už má jednu frajerku, ktorá chodí na inú školu. Nemieni sa s ňou kvôli Jill rozísť, lebo spolu chodia vyše roka. Podľa mňa je to celé úplne zle. Jack je na prvý pohľad celkom milý chalan, ale v mojich očiach je bezcharakterný podrazák, a to mi na ňom fakt že dosť prekáža. Jack má Jill očividne celkom v láske, ale nechce sa rozísť s frajerkou, ani sa prestať stretávať s mojou kamarátkou.

            Neviem, čo si mám o tom myslieť. Bola by som rada, keby sa rozišiel s frajerkou, aby Jill bola šťastná. Zároveň mám chuť vyfackať ho, lebo som presvedčená, že by časom Jill začal podvádzať tým istým štýlom, ako teraz s ňou podvádza svoju frajerku. Uvažujem, či si nemám Jacka podať medzi štyrmi očami a spýtať sa ho, či to s mojou kamoškou myslí vážne, ale nie som si istá, či to bude na niečo dobré. Sugar, ako mám aspoň jedného z nich presvedčiť, aby ich osvietilo a uvedomili si, že to, čo robia, nie je správne?

            Ustarostená kamarátka

Milá Ustarostená kamarátka,

hysáky, dráma, divadielka! No jasné! Miláčik, len pokoj, nie je to až také vážne. Ale ani ľahké. Najlepšie bude, keď sa už na začiatku strednej naučíš, čo si počať s citovými výlevmi svojich kamošiek. Známy výrok Jeana-Paula Sartra znie: „Peklo – to sú tí druhí“, ale ja by som to trochu pozmenila na Peklo sú frajeri druhých báb (alebo frajerky druhých chalanov, keď sme už pri tom).

            Zažila som, ako chalani podvádzali moje kamošky, aj ako ony podvádzali, ako klamali a ako im klamali frajeri, ako chalanov citovo vydierali a ako chalani citovo vydierali ich. Utešovala som ich a dávala som im úprimné rady. Celé hodiny som počúvala srdcervúce výlevy o ľúbostných románikoch, z ktorých sa vykľula hotová katastrofa, a ja som to od začiatku tušila, lebo niektoré kamošky si just ako na bežiacom páse vyberali chalanov, ktorí boli ako cez kopirák. Prosto od začiatku celé zle. Zlatíčko moje, mám pre teba jednu nepríjemnú správu: takto to skrátka v živote chodí a ty na tom zmeníš akurát tak veľkú figu borovú.

            Už si čítala Shakespearovho Romea a Júliu? Tam hlavní hrdinovia umrú, lebo sa do seba zaľúbia a nemôžu byť spolu. Občas sa to stáva. Zaľúbenci sa správajú bláznivo, hlúpo, nežne, úžasne, sebadeštruktívne. Nikdy sa ti nepodarí nikoho presvedčiť, „aby ho osvietilo, a uvedomil si, že to, čo robí, nie je správne“. Takú moc skrátka nemáš.

            A radšej sa o to ani nepokúšaj. Čo je medzi Jackom a Jill, to je vec Jacka a Jill. Jill vie, že Jack má frajerku. Aj tak sa rozhodla, že si s ním niečo začne. Jack sa rozhodol, že bude hrať na dve strany, a aj keď podvádza dievča, na ktorom mu očividne záleží, neprekáža mu vodiť za nos aj inú babu. Nie je to síce pekné, ale takto to proste chodí.

            Necháp ma zle, viem, o čom hovoríš a som na tvojej strane. Viem, zdá sa ti, že o tom hovorím pokojne a múdro, ale pravda je taká, že keď nejaká moja priateľka prežíva čudesný a spletitý vzťah, ktorý označí pojmom „láska“, radšej to beriem s nadhľadom a skúšam do toho nezasahovať. Je to príšerný pocit, keď sleduješ, ako sa tvoja spriaznená duša rúti rovno do záhuby, lebo robí nesprávne rozhodnutia, a ty sa bojíš, že jej to spôsobí bolesť. Lenže to sú tie hranice, ktoré nemáme prekračovať, moja milá Ustarostená kamarátka.

            Vieš, čo sú to hranice?

            Najlepší a najrozumnejší ľudia na našej planéte vedia, kde sú tieto pomyselné hranice, a keďže verím, že aj z teba raz vyrastie dobrá a múdra žena, nauč sa to vycítiť teraz, kým si ešte mladá. Je mi jasné, že sa citovo angažuješ do vzťahu svojej najlepšej kamarátky s neverníkom Jackom a strach o Jill ťa oslepil tak, že si nepochopila, kam si môžeš dovoliť zájsť so svojimi názormi na ich vzťah. Chceš sa im do toho zamiešať a povedať dvom zamilovaným holubičkám, čo si o ich romániku myslíš? Preceňuješ svoje sily a schopnosti a nerešpektuješ Jillino právo na lásku. To s kým chodí, je jej vec, a aj keď si myslíš, že sa zbláznila, nestaraj sa do jej ľúbostných záležitostí.

            Neradím ti, aby si bola ticho. Druhá zázračná vlastnosť najrozumnejších a najlepších ľudí na Zemi je schopnosť povedať ľuďom pravdu. Mala by si Jill povedať to, čo si mi napísala. Chceš, aby bola šťastná, lenže ten jej milovaný krásavec Jack je záletné kocúrisko a obávaš sa, že jedného dňa sa začne k nej správať presne tak, ako k svojej súčasnej oficiálnej frajerke. Úprimne a pozorne si vypočuj jej odpoveď a podľa toho ju potom súď. Neprestaň mať svoju kamarátku rada ani potom, keď ťa nepočúvne a bude ignorovať tvoj názor, že jej vyvolený je chrapúň a sukničkár. Zaželaj jej len to najlepšie a citovo sa neangažuj v záležitostiach, ktoré sa ťa netýkajú. (Pamätáš sa na riadky o prekročení hraníc? Kamarátkin život je jej život. Nie tvoj. A tak ďalej.)

             Milá Ustarostená kamarátka, nech sa medzi Jackom a Jill stane, čo sa má stať. Keď sa ukáže, že si sa mýlila, teš sa s nimi. Ak budeš mať pravdu, stoj pri Jill a ponúkni jej plece, nech sa ti na ňom vyžaluje. A medzitým spoznaj skúsenosti najlepších a najrozumnejších obyvateľov našej planéty: že život je dlhý, že ľudia sa menia a zároveň zostávajú rovnakí, že každý z nás musí raz za čas padnúť na nos a niečo domrviť, a vtedy treba odpustiť prehrešky, že všetci len kráčame a kráčame a kráčame a hľadáme správnu cestu, a že všetky cesty by nás časom mohli priviesť na vrchol hory.

            Tvoja Sugar   

 Milan Buno, 13.1.2017

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.