bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVychovávajte deti bez stresu

„Veľa ľudí celý život sníva o milujúcich a starostlivých rodičoch, ktorých nikdy nemali. Ako psychiatrička často pociťujem smútok, keď mi pacienti bolestne opisujú príbehy o tom, čo sa pokazilo v ich detstve a ako veľmi ich tieto momenty neustále ovplyvňujú,“ píše vo svojej novej knihe o rodičovskej výchove psychiatrička Robin Bermanová. Aj ona si často želala mať kúzelnú paličku, vrátiť sa v čase a zmeniť tie chvíle – skôr ako sa ich vplyv stane súčasťou ľudí samotných, skôr ako ovplyvní ich pohľad na samých seba a ich vzťah k svetu...

 http://data.bux.sk/book/036/543/0365431/medium-povolenie_k_rodicovstvu.jpg

Robin Bermanová píše o tom, že medzi striktnou a benevolentnou výchovou existuje priestor, v ktorom sa dá vychovávať deti bez stresu, no s hranicami, ktoré neskôr nebudú deformovať ich správanie v dospelosti. Jej kniha nie je o sofistikovaných teóriách, ale o príbehoch ľudí, s ktorými sa stretla vo svojej praxi - niečo ako Slepačia polievka pre dušu rodiča.

Vďaka Povoleniu k rodičovstvu si rodičia zvyknú na určovanie hraníc, aby tak mohli vychovávať s láskou. Len tak môžu svojim deťom vštepiť sebavedomie, rešpekt a citovú vyspelosť.

tetaStrach rodičov o svoje deti dosahuje v týchto časoch historické maximum. Vo výchove si ľudia nevedia nájsť zlatú strednú cestu medzi hysterickým a prehnaným kontrolovaním detí a vlažným záujmom. Psychiatrička Robin Bermanová napísala knihu pre všetkých ľudí, ktorí chcú vychovávať svoje deti s láskou a hranicami zároveň.

Voľakedy sme síce deti videli, ale nepočúvali ich – teraz sa však stali centrom vesmíru. Dnešní rodičia sa boja ukázať svoju asertívnu stránku. Snažia sa vyhovieť všetkým požiadavkám a rozmarom svojich detí, neustále sa s nimi o niečom dohadujú, pretože svojim deťom nechcú ublížiť.  Je smutné, že takéto správanie má za výsledok nesamostatné a krehké bytosti, ktoré si neveria. Existuje však stredná cesta medzi ignorovaním detí a ich velebením.

Rodičia sa musia naučiť, že oni velia. Ak majú deti priveľa moci, začnú sa báť a vyrastú z nich neistí, neprispôsobiví ľudia.

Objednajte si novinku Povolenie k rodičovstvu.
Kupit bux.sk

Dnešných mamičiek sa zvyknem pýtať: „Ak by ste nastúpili do lietadla a videli by ste v kokpite štvorročného pilota, nakoľko bezpečne by ste sa cítili?“

Pilotom ste vy, nie vaše deti.

                                                                       Idell Nattersonová, psychologička

FALOŠNÁ CHVÁLA

dieta a dospelyDnešní rodičia si myslia, že sebavedomie môžu podávať rovnako ako koláč. Posýpajú ním deti, mysliac si, že to je najdôležitejšie korenie pre navarenie bezpečných detí. Výskumy ukazujú, že pravý opak je pravdou. Superlatívne slová môžu uškodiť v mnohých ohľadoch. Ak spätná väzba, ktorú deti dostávajú je „ty si ten najrýchlejší/najmúdrejší“, strácajú motiváciu ďalej rásť a obmedzuje ich to v ďalšom rozvoji.

Psychológ Carol Dweck vo svojej štúdii poukázal na to, že deti, ktoré prehnane chválime, sú menej odolné a majú väčšiu náchylnosť podľahnúť rizikám. Podľa Dwecka „Ak nechválime zodpovedne, môže sa to stať negatívom, druhom drogy, ktorá namiesto toho, aby študentov posilňovala, robí z nich pasívnych a závislých na názore iných.“

Môžeme povedať, že neustála chvála neposilňuje sebaúctu, iba vytvára potrebu po ďalšej chvále, čoho dôsledkom je prehnane neisté dieťa. Prehnane chválené dieťa môže byť náchylné k zveličovaniu svojich výsledkov, alebo na druhej strane bude až príliš kritické.

Chvála funguje najlepšie, ak je špecifická, a ak chválite skôr snahu a nie výsledok. Naučte deti, že snaha je to, na čom záleží. (Spomeňte si na príbeh o korytnačke a zajacovi.)

Prestaňme len pridávať falošnú chválu a nechajme deti ponoriť sa do života, aby zistili svoje naozajstné skóre.

Robin Bermanje psychiatričkou a asociovanou profesorkou na Kalifornskej univerzite v Los Angeles (UCLA).
Venuje sa vedeniu rodičovských skupín s osobitným či všeobecným zameraním. Počas svojej praxe si uvedomila jednu dôležitú vec: ak chce pomôcť deťom, najlepšou cestou bude pomôcť ich rodičom, a tak sa začala jej celoživotná cesta k správnej rodičovskej výchove. Dnes sa zameriava predovšetkým na posilnenie puta rodič-dieťa, čo je nevyhnutný prvok v zdravom vývoji každého dieťaťa.

Viac sa dozviete v novinke Povolenie k rodičovstvu.

Milan Buno, 25.8.2015

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.