bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVychovajte šikovné a samostatné deti

Ak sa chystáte stať rodičmi alebo už nimi ste, máme pre vás skvelý tip. Je to zaujímavá, inšpiratívna kniha, ktorú by si mali prečítať naozaj všetci rodičia. V slovenčine už vyšla pred pár rokmi, no stala sa bestsellerom a rýchlo sa vypredala. Konečne je tu nové vydanie s praktickejším formátom. Sunday Times o tejto knihe napísali: „Je zúfalo potrebná pri výchove detí.“ A podľa Spectatoru by túto knihu mali vydávať na lekársky predpis. Tak čo – chcete sa inšpirovať a mať lepšie, samostatnejšie a šikovnejšie deti?

a dostA dosť! s podtitulom Francúzske deti nevystrájajú pri jedle je kniha o výchove detí, o tajomstve, ako zo seba urobiť skvelého rodiča, ktorý bude na svoje ratolesti právom hrdý.

Francúzske deti sú rovnako búrlivé, zvedavé a kreatívne ako tie naše, či iné po celom svete. Ale sú oveľa lepšie vychované a správajú sa slušne. Rodičia ich do ničoho nasilu nenútia a dovolia im objavovať svet svojím vlastným tempom.
Ako je to možné? Veď aj vy dávate voľnosť a popúšťate opraty...no div vám neposkáču po hlave a ide vám z nich prasknúť hlava.

A dosť!Francúzi sa deťom venujú. Nie sú nimi posadnutí. Neveria, že byť dobrým rodičom, znamená byť poskokom. A necítia sa za to vinní. „Večer patrí rodičom,“ povedala jedna parížska mamina. „Moja dcéra môže s nami ostať hore, ak chce, ale je to čas na záľuby nás dospelých.“
Francúzi svoje deti stimulujú a zároveň ich dokážu v správnu chvíľu vypnúť. Americké batoľatá z lepších rodín majú tútora na učenie mandarínčiny. Francúzske batoľatá sa, presne podľa dizajnových plánov, batolia!

Objednajte si bestseller A dosť!
Kupit bux.sk

Práve o tom je kniha americkej novinárky Pamely Druckermanovej, ktorej sa v Paríži narodilo dieťa. Nemala ambície stať sa „francúzskym rodičom“, veď francúzske rodičovstvo nie je známou vecou ako napríklad francúzska móda a francúzske syry. Dokonca aj francúzski rodičia sami trvajú na tom, že nerobia nič zvláštneho.

Napriek tomu francúzske deti prespia celú noc vo veku dva alebo tri mesiace, deťom jej priateľov to trvalo rok alebo aj viac. Francúzske deti jedávajú zdravé jedlá, na rozdiel od iných detí, ktoré zjedia len hranolčeky s kečupom a vyprážaný syr.
A zatiaľ čo jej americkí priatelia trávia návštevy riešením hádok medzi svojimi deťmi, jej francúzski priatelia popíjajú kávu, kým sa deti pokojne hrajú.

Druckermanová vás v knihe A dosť! presvedčí, že vo Francúzsku je materstvo samé o sebe úplne iným zážitkom. Vo Francúzsku neplatí, že matky malých detí nemajú vlastný život. Francúzske matky nie sú otrokyňami svojich detí, majú aj priestor pre seba a napriek tomu sú vynikajúcimi rodičmi. Majú jednoduchý, pokojný vzťah so svojimi deťmi, ktoré im Druckermanová môže len závidieť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt pamela druckermanNaučte deti lepšie spať

Patríte k rodičom, ktorí sú k nočnému buntošeniu menej citliví, a máte preto dobrých spáčov? Áno, tak to funguje. Aktivisti, ktorí skáču z postele pri každom pohybe, majú doma deti, čo ich pravidelne budia do nepríčetnosti.

Je fakt, že prvých šesť mesiacov spia bábätká tzv. nepokojným spánkom, Francúzi to volajú sommeil agité. Zívajú, naťahujú sa, prevracajú, dokonca aj otvoria oči. Ale to hneď neznamená, že niečo žiadajú, že máme priskočiť a vziať ho do náručia, kolísať, lebo to dieťa iba vykoľajíme z prirodzeného rytmu spánku. Ako píše Pamela Druckermanová v knihe A dosť!, viacerí odborníci vám potvrdia, že keď malé dieťa spí, vydáva zvuky, ústami napodobňuje satie, mrví sa, hýbe očami. Napriek tomu v skutočnosti spia. A keď ich neustále kontrolujeme, berieme na ruky, tíšime, de facto ich budíme. Jednoducho, deti spia inak ako dospelí.

Milan Buno, 8.10.2016

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.