bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVychádza Shalom, kronika zvláštneho manželstva

„Iba milovať niekedy nestačí.“

http://data.bux.sk/book/033/090/0330907/medium.jpgAj takto by mohol znieť podtitul novinky Shalom od Tiny Van der Holland. Rozpráva príbeh o láske, manželskej aj rodičovskej,ktoré sa zaobišli bez veľkých slov, ale nie bez veľkej tolerancie.

Gabika je temperamentná kresťanka a Milan je introvertný Žid.  
Napriek rozpačitým reakciám okolia sa vzali a vychovávajú spolu dve deti. Ukazuje sa však, že čerstvo zamilovaní mladomanželia boli dosť naivní, lebo problémy, vyplývajúce z rozdielnych kultúrnych návykov nenechajú na seba dlho čakať. A to sa príbeh odohráva v súčasnosti, nie pred sto rokmi...

Aby toho nebolo málo, na povrch sa postupne predierajú aj povahové rozdiely manželov. Preto ani neprekvapuje, že v správaní detí sa tiež začnú objavovať zvláštne momenty, vyplývajúce z rozdielnych postojov otca a matky k svetu.

Ako sa dá za týchto okolností viesť pekný rodinný život a udržať rodinu pohromade? Dá sa to vôbec?

Román Shalom je inšpirovaný skutočným príbehom. Neobyčajný námet ponúka zaujímavé nazretie do kultúry judaizmu a ukazuje jeho komplikované vnímanie zo strany majoritnej spoločnosti, ktorá je navonok http://www.literama.sk/data/cms/autori/van-der-holland-tina-32463.jpgplná pochopenia, no pod povrchom mnohokrát skrýva staromódne predsudky.

Ester, postava z knihy, vraví k tomu toto:„Keď človek zdedí po babičke storočné hodiny s kukučkou, tak predtým, ako by ich zavesil na stenu, aspoň vyskúša, či idú. Ale názory dedíme nekriticky. Neoverujeme si, či ešte platia, či náhodou nepominul dôvod, na základe ktorého sa utvorili. A tak majú mnohí na stene atrapy, a keď ich počujú kukať, svedčí to iba o ich bludnom vnímaní reality...“

Tina Van der Holland – autorka ďalších štyroch kníh - opäť ukázala, že vie rozprávať zaujímavo a pútavo. Dokáže čitateľa na jednej strane rozosmiať a na druhej prekvapiť až dokumentárnou hĺbkou.

Začítajte sa do príbehu už teraz na stránkach BUX.sk.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(1. februára 2013 v 8:37)
Znie to veľmi zaujímavo..