bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVtipná a užitočná príručka Obklopený idiotmi

Máte pocit, že všade stretávate samých idiotov? Vytáčajú vás ľudia a máte pocit, že ich reakciám a správaniu vôbec nerozumiete? Prečo je komunikácia s určitými ľuďmi bezproblémová a iní sú ako chmuľovia?

Slávny psychológ a zakladateľ psychoanalytiky Sigmund Freud svojho času povedal: „Predtým, než si diagnostikujete depresiu, uistite sa, či náhodou nie ste obklopení idiotmi!“

Nuž, občas možno máte ten pocit :)
Každopádne máme pre vás pomoc. Skôr je to vtipná príručka, ktorá zmení váš spôsob komunikácie, nech je to ktokoľvek: kolega, partner(partnerka, alebo aj šéf, či otravný úradník.
Je tu novinka Obklopený idiotmi.

Ale pozor! Nie každý, komu nerozumiete, je nevyhnutne idiot. Prelomová metóda vám pomôže konečne porozumieť ľuďom vo vašom okolí. Ba dokonca vlastným deťom a to už je čo povedať.

 „Prečo je komunikácia s určitými ľuďmi bezproblémová a iní sú ako chmuľovia?“ pýta sa autor knihy Thomas Erikson. „V mladosti som sa tým veľmi netrápil, no zaujímalo ma, ako k tomu dochádza. Niektoré rozhovory prebiehali prirodzene, druhé sa ani poriadne nezačali – bez ohľadu na to, ako som sa správal. Nerozumel som tomu. Začal som teda skúšať rôzne metódy. V podobných kontextoch som sa vyjadroval rovnako a sledoval reakcie. Niekedy to zabralo a rozprúdila sa zaujímavá diskusia. Inokedy sa nestalo vôbec nič. Ľudia na mňa zízali, akoby som bol z inej planéty, a miestami som sa tak aj cítil.“

Táto kniha je škandinávsky bestseller, z ktorého sa po celom svete predalo už milión kópií. Vysvetľuje štyri základné typy ľudského správania, ktoré definujú spôsob komunikácie a vnímania ľudí okolo nás.
Červení sú dominantní a panovační.
Žltí sú sociálnejší a majú v sebe viac optimizmu.
Zelení sú zasa uvoľnení a kamarátski.
No a modrí oplývajú analytickým myslením a presnosťou.
Autor knihy Obklopený idiotmi Thomas Erikson vám naozaj vtipným spôsobom vysvetlí, ako komunikovať s každým z nich.
Okrem toho sa veľa dozviete sami o sebe, z nadhľadu spoznáte svoje silné aj slabé stránky.

Prečítajte si úryvok z knihy Obklopený idiotmi:

Táto kniha je o jednej z najrozšírenejších metód, ktoré sa zaoberajú rozdielmi v ľudskej komunikácii. Volá sa DISA (dominance – dominancia, inducement – inšpirácia, submission – poslušnosť a analytic ability – analytická schopnosť). Všetky štyri pojmy zodpovedajú základným typom osobnosti podľa toho, ako človek vníma seba vo vzťahu k okoliu. Každému typu zodpovedá iná farba – červená, žltá, zelená a modrá. Systém sa často nazýva aj DISC, pričom posledné písmeno neznamená analytickú schopnosť, ale ochotu. Rôzne verzie tohto nástroja používam už viac ako dvadsať rokov a výsledky sú skvelé.
Chcete sa stať odborníkom v oblasti prístupu k ľuďom? Existujú rôzne spôsoby. Ten najbežnejší je preskúmať tematiku a osvojiť si základy. Ibaže ani najprepracovanejšia teória z vás nespraví prvotriedneho komunikačného profesionála. Až keď začnete využívať poznatky v praxi, vypestujete si skutočnú schopnosť, ktorá zaberie tam vonku. Je to ako s jazdou na bicykli.
Ak sa to chcete naučiť, musíte naň najprv vysadnúť. Až potom zistíte, čo treba robiť.
Skúmanie správania ľudí a rozdielov v komunikácii ma úplne zmenilo. Už neškatuľkujem, nesúdim druhých, pretože sa odo mňa odlišujú. Oveľa trpezlivejšie pristupujem k takým, ktorí sú mojím úplným protikladom. Netvrdím, že nezažívam konflikty alebo neklamem, no stáva sa to veľmi zriedka.
Sturemu som vlastne veľmi vďačný. To on vo mne prebudil záujem. Bez neho by som asi nikdy nenapísal svoje dielo. Chcete lepšie pochopiť medziľudské vzťahy a komunikáciu?
Čítajte ďalej. Nielen prvé tri kapitoly, ale celú knihu. Pri troche šťastia sa už po niekoľkých minútach vydáte na dobrodružnú cestu, ktorú som objavil aj ja pred dvadsiatimi rokmi. Sľubujem, že neoľutujete.

Milan Buno, literárny publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(25. marca 2021 v 13:51)
Recenziu na túto knihu nájdete aj na našom blogu magicshop.235.sk :)