bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe iBux.skVstúpte znova do čarodejníckeho sveta

J.K.Rowlingová opäť rozohráva svet kúziel, má výborné nápady a kopec fantázie, ktorú používa premyslene a pútavo. Príbeh Fantastické zvery a ich výskyt sa odohráva v roku 1926, dávno predtým, ako Harry Potter bojoval s temným lordom Voldemortom. No o napätie nie je núdza. Spoznajte novú éru čarodejníckeho sveta...

fantasticke zvery Fantastické zvery a ich výskyt sú scenáristický debut J.K. Rowlingovej, autorky mimoriadne obľúbených svetových bestsellerov o Harrym Potterovi. Nakrútili podľa neho celovečerný film v hlavnej úlohe s Eddiem Redmaynom, nositeľom ceny Academy Award®, ktorý stvárňuje Mloka Scamandera.

Dej sa odohráva päťdesiat rokov pred začiatkom príbehu Harryho Pottera. V tomto veľkolepom rozprávaní o priateľstve, mágii a zmätkoch sa stretneme s mnohými pozoruhodnými postavami a prežijeme plno dobrodružstiev.

Objaviteľ a magizoológ M.L.O.K. (Mlok) Scamander sa vracia z cesty okolo sveta, na ktorej hľadal vzácne a nezvyčajné čarovné tvory. V New Yorku sa plánoval zdržať len krátko, no náhodná zámena jeho kufríka, z ktorého unikne niekoľko fantastických zvierat do mesta, jeho plány zmení a všetkým spôsobí veľké starosti...

Objednajte si Fantastické zvery a ich výskyt.
Kupit bux.sk

Okrem excentrického, no introvertného čarodejníka Mloka Scamandera, ktorý neskôr napíše učebnicu Fantastické zvery a ich výskyt, sa stretávame aj s ďalšími zaujímavými postavami.
Porpentina „Tina“ Goldsteinová je čarodejníčka a bývalá autorka pracujúca pre Magický kongres Spojených Štátov Amerických. Gellert Grindelwald je obávaný čarodejník praktizujúci čiernu mágiu. Jacob Kowalski nádejný pekár, ktorý sa stretne s komunitou čarodejníkov potom, čo spozná Mloka...

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt rowlingová fantastické zvery

Fantastické zvery a ich výskyt je povinná učebnica na Rokforte z fiktívneho sveta Harryho Pottera. Učia sa z nej prváci, predslov napísal Albus Dumbledore. Je potrebná na hodiny Obrana proti čiernej mágii a Starostlivosť o zázračné tvory.

rowlingovaJ.K. Rowlingováje autorka slávnej série siedmich bestsellerov o Harrym Potterovi, vydaných v rokoch 1997 až 2007, z ktorých sa na celom svete predalo vyše 450 miliónov výtlačkov. Dodnes vychádzajú vo viac ako 200 svetových vydavateľstvách v 79 jazykoch a spoločnosť Warner Bros podľa nich nakrútila osem úspešných filmov.

J.K. Rowlingová napísala aj tri sprievodné knižky. Zisk z predaja Metlobalu v priebehu vekovFantastických zverov a ich výskytu putoval charitatívnej nadácii Comic Relief, Rozprávky barda Beedla podporili detskú charitatívnu organizáciu Lumos.

Rowlingovej webová stránka a e-vydavateľ Pottermore sú digitálnym srdcom čarodejníckeho sveta. So spisovateľom Jackom Thornom a režisérom Johnom Tiffanym spolupracovala na inscenácii divadelnej hry Harry Potter a prekliate dieťa, prvá a druhá časť, ktorá mala premiéru v roku 2016 v londýnskom divadle vo West Ende.

J.K. Rowlingová je aj autorkou knihy pre dospelých Prázdne miesto a pod pseudonymom Robert Galbraith napísala tri detektívne romány, v ktorých vystupuje detektív Cormoran Strike. Televízia BBC pripravuje ich televízne spracovanie.

OBSAH knihy Fantastické zvery a ich výskyt:
Pôvodný scenár
Slovník filmových termínov
Herci a štáb
O autorke
O grafickej úprave knihy

Objednajte si Fantastické zvery a ich výskyt.
Kupit bux.sk

fantasticke zvery

Začítajte sa do knihy Fantastické zvery a ich výskyt:

SCÉNA 1
EXT. NIEKDE V EURÓPE – 1926 – NOC
Z tmy sa vynorí veľký, osamotený, spustnutý zámok. Zameriame sa na dláždené námestie pred budovou zahalené hmlou, tajomné a tiché.
Stojí tam päť aurorov s pripravenými prútikmi a opatrne sa pomaly blížia k zámku. Pri náhlom výbuchu jasného bieleho svetla sa rozletia na všetky strany.

Zvrtneme sa a vidíme ich nehybné telá rozhádzané pri vchode do veľkého parku. Do obrazu chrbtom ku kamere vstupuje postava (GRINDELWALD), ignoruje telá a hľadí na nočnú oblohu a my prejdeme kamerou na mesiac.

MONTÁŽ: vidíme titulky rôznych čarodejníckych novín z roku 1926 týkajúce sa GRINDELWALDOVÝCH útokov po celom svete – GRINDELWALD ZNOVA ÚTOČÍ V EURÓPE, ROKFORTSKÁ ŠKOLA ZVYŠUJE BEZPEČNOSŤ, KDE JE GRINDELWALD? Je vážnou hrozbou pre čarodejnícke spoločenstvo a zmizol. Na pohyblivých fotografiách sú detaily zničených budov, požiare, kričiace obete. Články sa zjavujú husto a rýchlo − celosvetová honba na GRINDELWALDA pokračuje. Priblížime sa k záverečnému článku, na ktorom je fotografia Sochy slobody.

NASLEDUJE:
SCÉNA 2
EXT. LOĎ VCHÁDZAJÚCA DO NEW YORKU – NASLEDUJÚCE RÁNO Slnečný jasný deň v New Yorku. Na oblohe lietajú čajky.

Veľká osobná loď sa kĺže popri Soche slobody. Cestujúci sa nakláňajú ponad zábradlie a nadšene hľadia na blížiacu sa pevninu.

NÁJAZD KAMEROU na postavu sediacu na lavičke chrbtom k nám – MLOK SCAMANDER, ošľahaný vetrom, šľachovitý, v starom modrom zvrchníku. Vedľa neho stojí ošúchaný hnedý kožený kufrík. Zámka na kufríku sa otvorí sama od seba. MLOK sa rýchlo skloní a zavrie ju. Položí si kufrík na kolená, nakloní sa k nemu a zašepká.

MLOK
Dougal... teraz sa upokoj, prosím ťa. Ešte chvíľu.

SCÉNA 3
EXT. NEW YORK – DEŇ

ZÁBER ZO VZDUCHU na New York.

SCÉNA 4
EXT. LOĎ/INT. COLNICA – KRÁTKO NATO – DEŇ

Spolu s náhliacim sa davom MLOK kráča po mostíku lode a nasleduje nájazd kamery na jeho kufrík.

COLNÝ ÚRADNÍK
(mimo obrazu)
Ďalší.

MLOK stojí na colnici – dlhý rad stolov pri budove lodenice, za ktorými stoja vážne sa tváriaci americkí úradníci. COLNÝ ÚRADNÍK skúma MLOKOV veľmi ošúchaný britský pas.

COLNÝ ÚRADNÍK
Takže Brit...

MLOK
Áno.

COLNÝ ÚRADNÍK
Prvýkrát v New Yorku?

MLOK
Áno.

COLNÝ ÚRADNÍK
(ukazuje na MLOKOV kufrík)
Nejaké potraviny?

MLOK
(položí si ruku na náprsné vrecko)
Nie.

COLNÝ ÚRADNÍK
Zvieratá?

Zámka na MLOKOVOM kufríku sa znovu otvorí. MLOK pozrie dole a rýchlo ju zatvorí.

MLOK
Dám to opraviť... Ehm, nie.

COLNÝ ÚRADNÍK
(podozrievavo)
Otvorte mi to.

MLOK položí kufrík na stôl medzi nimi a nenápadne prepne mosadzný ciferník na „Pre muklov“.

COLNÝ ÚRADNÍK otočí kufrík k sebe a otvorí zámky, zdvihne veko a vidí pyžamo, rôzne mapy, denník, budík, lupu a šál z Bifľomoru. Nakoniec spokojný kufrík zatvorí.

COLNÝ ÚRADNÍK
Vitajte v New Yorku.

MLOK
Ďakujem.

MLOK si vezme pas a kufrík.

COLNÝ ÚRADNÍK
Ďalší!

MLOK odchádza cez colnicu.

SCÉNA 5
EXT. ULICA NEĎALEKO METRA PRI RADNICI – ŠERO

Dlhá ulica s rovnakými elegantnými domami z hnedého pieskovca, jeden z nich sa zmenil na ruiny. Hlúčik reportérov a fotografov sa bez veľkého nadšenia motá naokolo v márnej nádeji, že sa niečo stane. Jeden REPORTÉR robí rozhovor s rozrušeným mužom v strednom veku a pritom prechádzajú cez rumovisko.

SVEDOK
... bolo to ako... ako vietor. Alebo ako... ako duch. Len čierne. A malo to oči... Žiarivo biele!

REPORTÉR
(bezvýrazne – s notesom v ruke)
Temný vietor... s očami...

SVEDOK
... taká temná masa... a zmizla priamo tam. Zmizla pod zemou... prisahám pri Bohu... pod zemou priamo predo mnou.

DETAILNÝ ZÁBER na PERCIVALA GRAVESA, ako kráča k zničenej budove.

GRAVES: elegantne oblečený, veľmi príťažlivý muž, asi štyridsiatnik, správaním sa líši od ostatných okolo neho. Je ostražitý, napätý a vyžaruje z neho silná sebadôvera.

FOTOGRAF
(potichu)
Hej... niečo nové?

REPORTÉR
(potichu)
Čierny vietor, bla-bla-bla.

FOTOGRAF
Nejaký atmosférický jav. Či elektrický.

GRAVES vychádza hore schodmi zničenej budovy. Skúma skazu, je zvedavý a ostražitý.

REPORTÉR
Nie si smädný?

FOTOGRAF
Nie, sekám dobrotu. Dal som Marte slovo, že s tým prestanem.

Začína sa dvíhať vietor, krúži okolo budovy, sprevádzaný prenikavým škriekaním. Zdá sa, že to zaujalo iba GRAVESA.

Náhly treskot na úrovni ulice. Všetci sa otočia a hľadajú zdroj zvuku: stena puká, trosky na zemi sa začnú triasť a potom vybuchnú ako pri zemetrasení, vyletúvajú z budovy a prostriedkom ulice. Je to prudký a náhly pohyb − ľudia a autá lietajú na všetky strany.

Tajomná sila potom vyletí do vzduchu, krúži mestom, vrhá sa do uličiek, vyletúva z nich a potom vrazí dolu do stanice metra.

DETAILNÝ ZÁBER na GRAVESA, ako skúma skazu ulice.

Z útrob zeme vychádza rev a zavýjanie.

SCÉNA 6
EXT. NEWYORSKÁ ULICA – DEŇ

Vidíme MLOKA, ako kráča po ulici a trochu pritom pripomína Bustera Keatona – neuvedomuje si, že je iný ako ľudia okolo neho. V ruke má kúsok papiera s adresou, no aj tak si so zvedavosťou vedca obzerá toto cudzie prostredie.

SCÉNA 7
EXT. ĎALŠIA ULICA, SCHODY MESTSKEJ BANKY – DEŇ

MLOK, ktorého zaujal krik, sa blíži k zhromaždeniu Novej salemskej filantropickej spoločnosti.

MARY LOU BAREBONOVÁ, pekná žena zo stredozápadu v puritánskom oblečení dvadsiatych rokov, charizmatická a vážna, stojí na schodoch do Mestskej banky. Za ňou stojí muž, ktorý drží transparent so symbolom organizácie: rukami, ktoré hrdo zvierajú zlomený prútik medzi jasnožltými a červenými plameňmi.

MARY LOU
(k zhromaždenému davu)
… toto skvelé mesto sa honosí klenotmi ľudskej vynaliezavosti! Máme tu kiná, automobily, rádio, elektrické svetlá – to všetko nás očarúva!

MLOK spomalí a sleduje MARY LOU, akoby pozoroval nejaký neznámy druh: neposudzuje, jednoducho ho to zaujalo. Neďaleko stojí TINA GOLDSTEINOVÁ, klobúk má narazený hlboko do čela a golier vyhrnutý. Je hotdog a na vrchnej pere má rozmazanú horčicu. MLOK náhodou do nej vrazí, keď sa prediera dopredu pomedzi zhromaždených.

MLOK
Prepáčte.

MARY LOU
Ale kde je svetlo, sú aj tiene, priatelia.
Niečo sužuje naše mesto, prináša skazu a potom to bez stopy zmizne...

JACOB KOWALSKI nervózne kráča po ulici k davu v obleku, ktorý mu nepadne, s ošúchaným hnedým koženým kufríkom v ruke.

MARY LOU
(mimo obrazu)
Musíme bojovať – pridajte sa k nám, Stúpencom Salemčanov, v našom boji!

JACOB sa prediera pred zhromaždený dav a tiež sa pretisne popri TINE.

JACOB
S dovolením, len sa chcem dostať do banky. Prepáčte... len sa chcem...

JACOB sa potkne o MLOKOV kufrík a na chvíľku zmizne. MLOK ho zdvíha.

MLOK
Prepáčte... môj kufor...

JACOB
Nič sa nestalo...

JACOB sa snaží ísť ďalej, mieri popri MARY LOU a hore schodmi k banke.

JACOB
Prepáčte!

Zmätok okolo MLOKA pritiahne pozornosť MARY LOU.

MARY LOU
(milo k MLOKOVI)
Vy, pane! Čo vás k nám priviedlo?

MLOK je prekvapený, keď sa ocitne v strede pozornosti.

MLOK
Och... ja len... šiel som okolo...

MARY LOU
Hľadáte niečo? Hľadáte pravdu?

Pauza.

MLOK
Ja skôr chytám.

POHĽAD na ľudí vstupujúcich do banky a vychádzajúcich z nej.

Elegantne oblečený muž hodí mincu žobrákovi, ktorý sedí na schodoch.

DETAILNÝ ZÁBER na mincu, ktorá spomalene padá.

MARY LOU
(mimo obrazu)
Dajte na moje slová a na moje varovania...

POHĽAD na malé labky, ktoré sa zjavili v úzkej štrbine medzi vekom a spodkom MLOKOVHO kufríka.

POHĽAD na mincu, ako dopadá na schody a melodicky cvendží.

POHĽAD na labky, ktoré sa teraz pokúšajú silou-mocou otvoriť kufrík.

MARY LOU
... a môžete sa smiať, no čarodejnice žijú medzi nami.

Tri adoptívne deti MARY LOU, dospelí KRÉDUS a INOCENCIA a osemročná MODESTA rozdávajú letáky. KRÉDUS vyzerá nervózne a znepokojene.

MARY LOU
(mimo obrazu)
Musíme sa proti nim zjednotiť v mene našich detí... v mene budúcnosti!

(MLOKOVI)
Čo na to poviete, priateľ môj?

Keď MLOK pozrie hore na MARY LOU, kútikom oka niečo zbadá. Ňucháč, malý chlpatý čierny kríženec medzi krtkom a vtákopyskom s kačacím zobákom, sedí na schodíkoch banky a rýchlo ťahá žobrákov klobúk plný peňazí za stĺp.

Milan Buno, 28.2.2017

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.