bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVrah alebo hrdina?

Hlavný hrdina tejto novinky Peter je chalan, ktorý to mal od začiatku veľmi ťažké. Podľa toho ako vyzerá, by ste ho možno na prvý pohľad odsúdili. U neho jednoducho nie je prvý dojem správny. „Ale keď ho spoznávate bližšie, zistíte, čo sa pod jeho vonkajškom skrýva. Objavujete inú časť Petrovej osobnosti  – človeka, ktorý je ochotný a schopný bojovať s tým, čo dostal do vienka,“ približuje svoju postavu autorka Senta Andok.

V edícii YOLi, knihy pre mladých, vychádza novinka mladej slovenskej autorky Senty Andok Pod maskou. Je to napínavý príbeh, takmer detektívny, ktorý je však aj o búraní predsudkov voči bezdomovcom.

Čo sa stane, keď v ťažkej chvíli stretnete nesprávneho človeka? Nie zlého, neprávneho...
Martinovi Mayerovi sa to prihodilo a na takéto stretnutie doplatil životom. Koho však za zbytočnú smrť potrestať, keď o osude nedospelého mladíka rozhodla guľôčka na rulete? Z Martinovho najlepšieho kamaráta sa stáva bezdomovec. Túla sa bezcieľne životom a stará sa o starca, ktorý nesie v sebe vinu za smrť žiaka. Jedného dňa sa však Petrov život zázračne zmení.
Začína žiť dvojakým životom plným klamstiev a falošných ilúzií. Zapletie sa s čudáckym falšovateľom dokladov a odrazu sa ocitne v centre záujmu médií. Kto je záhadný hrdina v maske klauna a ako súvisí so samovraždou obľúbenej popovej hviezdy?

Prípad dostáva na starosť detektív Vlčák a Peter zisťuje, že sprvu nevinná hra sa mení na jeho nočnú moru...

Pozrite si VIDEO ku knihe Pod maskou:

 

Vždy vraj mala ku knihám blízko, rada čítala, no chýbal jej dobrý námet. Zaujímavý a pútavý. A potom jedného dňa sa zrodil Peter, z ktorého sa stal bezdomovec. „Trávila som veľa času doma, mali sme zimné prázdniny a okolo domu sa potuloval bezdomovec,“ spomína si Senta.  „Stretávala som ho každý deň, keď som chodila venčiť psa. Začala som premýšľať o tom, ako zjav bezdomovcov ovplyvňuje ich vnímanie okolím a ako nás vlastne výzor a šaty vo všeobecnosti ihneď zaškatuľkujú.“
Zrazu si uvedomila, že aj keď sa niekto chce dostať z pozície bezdomovca a začleniť sa naspäť do spoločnosti je to veľmi ťažké, práve kvôli predsudkom spoločnosti. V tej chvíli sa zrodila myšlienka na knihu Pod maskou – čo by sa stalo, keby dostali šancu.

Príbeh sa odohráva v Prahe, kde Senta žije a dôverne ju pozná. V parku, cez ktorý chodieva, pozoruje život bezdomovcov. Spomína Holešovice, Václavák, obchodné centrum na Námestí Republiky...
Senta dúfa, že kniha zaujme najmä mladých, ktorým je určená. Aj preto vyšla pod vydavateľskou značkou YOLi – na krídlach príbehov.
A čo číta Senta Andok?
„V zásade všetko, od romantických teenagerských vecí, až po detektívky a horory. Môj absolútne najobľúbenejší autor je Stephen King, od neho mám prečítané takmer všetko, čo bolo preložené do slovenčiny. Napriek tomu, že žijem v Prahe, nečítam v češtine, ani v angličtine, ale zámerne si kupujem slovenské knihy, aby som si rozširovala slovnú zásobu, vnímala jazyk a celkovo je to pre mňa oveľa väčší oddych.“
Kingove knihy sú podľa nej úplne úžasné v tom, ako sú prepracované do najmenších detailov. Aj nadprirodzené veci a javy sú tak krásne opísané, až je veľmi ľahké uveriť, že by sa niečo podobné mohlo reálne diať. „Keď napríklad King píše o telekinéze, vyznie to tak realisticky, až si pomyslím: Čo ak má rovnakú schopnosť aj niekto z môjho okolia?“ dodáva s úsmevom mladá spisovateľka.

Milan Buno, 28.8.2017

 

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.