bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVitajte v jedinečnej knižnici, ktorú si zamilujete

Ak máte chuť na podmanivý historický príbeh o sile kníh, čítania, ale aj o rodine, vernosti, láske a hľadaní samého seba...máme tu pre vás krásnu novinku. Knižnica na Piatej avenue vás zavedie do prostredia ikonickej knižnice v New Yorku, ktorá vám ožije priamo pred očami. Najskôr ako vyzerala a žila v roku 1913 a potom v roku 1993, kedy z nej začali miznúť vzácne rukopisy a knihy...

V roku 1913 získal Laurin manžel pozíciu správcu v Newyorskej verejnej knižnici, kam sa celá rodina presťahovala. Laura je moderná žena, ktorá túži po ďalšom vzdelaní a spočiatku ju v tom podporuje aj jej manžel.

Keď sa pustí do štúdia novinárstva na Kolumbijskej univerzite, svet sa pred ňou otvorí. Priťahuje ju nová bohéma v Greenwich Village, kde objaví Heteroxy Club – radikálnu ženskú skupinu, ktorej členky nahlas prezentujú svoje názory na volebné právo, kontrolu pôrodnosti a práva žien. Aj Laura začne spochybňovať svoju úlohu manželky a matky.

Keď však niekto odcudzí z knižnice vzácne knihy a krádež ohrozí jej domov a inštitúciu, ktorú miluje, je nútená prehodnotiť svoje priority. Hoci pritom môže stratiť všetko.

Vykračoval po budove pyšne, akoby mu tento zámok patril, a v istom zmysle to tak aj bolo. Poznal všetky jeho tajomstvá, každý kút a škáru. Deťom o knižnici toľko vykladal, že mu už samy papagájovali štatistiky: tisíce návštevníkov denne, stoštyridsaťjeden kilometrov regálov s knihami a v nich jeden milión kníh.
A uprostred toho všetkého, malá rodinka schovaná za tajným schodiskom.

O osemdesiat rokov neskôr, v roku 1993, získa Laurina vnučka Sadie prácu snov, stane sa kurátorkou Newyorskej verejnej knižnice. Jej práca sa však zmení na nočnú moru, keď zo slávnej zbierky Berg začnú miznúť vzácne rukopisy, poznámky a knihy. Sadie sa obráti na súkromnú detektívnu kanceláriu, aby našla vinníka. Vyšetrovanie odhalí nečakané pravdy, ktoré vrhnú nové svetlo na najväčšiu tragédiu v histórii knižnice.

Knižnica na Piatej avenue je lahôdka pre všetkých bibliofilom, milovníkov kníh a čítania. Davisová vás prenesie do úchvatnej knižnice a predstaví vám knihovníkov, ktoré v nej odhodlane slúžia všetkým čitateľom. Je to tiež príbeh o priateľstve, lojalite a odvahe vykročiť možno inou cestou, ak si myslíte, že nie ste na tej správnej. A to všetko v dramatickom období americkej histórie.

Fiona Davis je najpredávanejšou autorkou historických románov odohrávajúcich sa v kultových budovách New Yorku. Kariéru tam začala ako herečka, pôsobila na Broadwayi, aj v regionálnom divadle. Po získaní magisterského titulu na Columbia Journalism School sa zamilovala do písania. Z redaktorky sa čoskoro stala novinárka na voľnej nohe a nakoniec sa rozhodla písať beletriu. Jej knihy preložili do viac ako desiatky jazykov.

Knižnica na Piatej avenue knihy nepožičiavala na doma, ako to robia obyčajné knižnice. Išlo o vedeckú knižnicu, kde zväzky ostávali vždy na mieste pod pozorným dohľadom knihovníkov. Cieľom bolo zabrániť stratám či poškodeniu zbierky, ale zároveň umožniť prístup verejnosti.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.