bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVitaj v múzeu. Čarovné miesta a poklady

Ako to kedysi vyzeralo v kláštore, kaštieli či na hrade?
Ako ľudia nakupovali a pozorovali hviezdy?
Čo sa deje v bani, v lese, v jaskyni či v kúpeľoch?
Ako sa učia nevidiace deti, ako vznikajú známky a mince, aká je práca polície a ako vyzerá vojenská poľná kuchyňa?

Aj toto všetko sa dozviete v nádhernej knihe Vitaj v múzeu, na ktorú prispel aj Fond na podporu umenia. Autorkou je Andrea Kellö Žačoková, ktorá tak vytvorila pre malých čitateľov a čitateľky dobrodružnú výpravu do slovenských múzeí.

Je to jej už druhá pozoruhodná publikácia po úspešnej knihe SuperŽENY, v ktorej ponúkla príbehy výnimočných žien z našej histórie.
Kniha Vitaj v múzeu predstavuje deťom a rodičom hravou formou zaujímavosti zo slovenských hradov, zámkov, skanzenov a múzeí a je príjemným „návodom“ ako si ich návštevu užiť. Autorka našla spolu so svojimi dcérami fascinujúce exponáty vo všetkých 60 múzeách, ktoré spolu navštívili. Do knihy sa dostalo 42 z nich.

Na svojich potulkách urobila autorka asi 10-tisíc fotografií, ktoré slúžili ako podklad pre ilustrátorku Emíliu Holečkovú Jesenskú. Tá ich všetky trpezlivo prekreslila a ako dizajnérka vymyslela aj celkový vizuál knihy.

Čo napríklad nájdete v knihe Vitaj v múzeu?

  • Nižná Myšľa je archeologické nálezisko z bronzovej doby. Najznámejším nálezom je hlinený vozík, ktorý sa považuje za najstaršiu hračku z nášho územia. Jeho kópiu vystavujú nielen priamo v Nižnej Myšli, ale aj v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň.
  • Ak nepočítame lesnícky skanzen, ktorý sa rozkladá priamo v lese, najväčšiu plochu zaberá Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre .
  • Najmenšie je Poštové múzeum. Expozícia sa nachádza v jedinej miestnosti a Múzeum hodín a to ako vieme sídli v takom úzkom dome na rohu ulice, že na každom poschodí je len jediná maličká miestnosť.

Andrea Kellö Žačoková miluje naše dejiny, výlety po Slovensku, ale aj vysedávanie nad knihami. Toto všetko ju priviedlo k tvorbe pre deti a mládež.
Jej prvá kniha bola o výnimočných ženách z našej histórie a volala sa SuperŽENY . Kniha Vitaj v múzeu s ilustráciami Emílie Holečkovej Jesenskej približuje, čo sa ukrýva za bránami slovenských múzeí.
Koncom roka vyjde jej nová, bohato ilustrovaná kniha SLOVENSKOpédia , v ktorej sumarizuje najrôznejšie fakty a zaujímavosti o našej krajine v kapitolách: Krajina, Príroda, Z dejín, Umenie a kultúra, Veda a technika, Sieň slávy.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.