bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skViete, čo sa deje v noci, keď spíte? Psychotriler Námesačný

Jedného dňa – predchádzajúci večer som práve dokončil 19. kapitolu tejto knihy – som asi o pol tretej ráno zobudil svoju ženu Sandru, spiacu vedľa mňa, a rozrušene som sa jej opýtal:
„Priniesla si to bábätko z pivnice?“
Ako omámená mi odpovedala: „Zbláznil si sa?“ Potom som sa prebudil.
Nebolo to prvý raz, čo som v spánku robil čudné veci.

Takto popisuje proces písania svoje knihy Sebastian Fitzek, ktorý sa opäť ukázal ako kreatívny a vynaliezavý spisovateľ. Vie uchopiť napohľad bežnú tému, či problém a vytvoriť napínavý príbeh.
Jeho Námesačný je miestami temný, mrazivý a aj smutný. No rozhodne pútavý - vo viacerých líniách rozohral hru plnú intríg a podrazov. Zamotá vám hlavu, stiera líniu medzi realitou a snami/spánkom. Aj preto je to mierne strašidelný triler, ktorý vás prinúti zamyslieť sa – čo sa naozaj deje, keď v noci spím? A možno poznáte niekoho, kto je tiež námesačný a fabulačné kolieska v hlave sa naplno roztočia :)

Ako mladý muž trpel Leon Nader nespavosťou. V námesačnosti sa dokonca počas nočných výletov uchýlil k násiliu, kvôli čomu sa následne liečil na psychiatrii. Z liečebne ho prepustili ako vyliečeného, no jedného dňa, o niekoľko rokov neskôr, zmizne Leonova žena za záhadných okolností. Je možné, že jeho choroba opäť prepukla?

Aby zistil, ako sa správa v spánku a či je možné, že má na zmiznutí manželky nejakú vinu, pripevní si na čelo pohybom aktivovanú kameru – to, čo ráno vidí na videu, prekračuje hranice jeho najtemnejšej predstavivosti...

Námesačný patrí skôr ku kratším Fitzekovým trilerom. Autor v 43 krátkych kapitolách vyrozprával zážitky mladého architekta Leona Nadera. Pri čítaní vás príbeh vtiahne, nepustí vás a túžite si prečítať ešte jednu kapitolu, potom ešte jednu... veď je krátka, a odrazu ste na poslednej strane.

Zaujímavý nápad, ak si uvedomíme, že milióny ľudí majú problémy so spánkom a množstvo z nich je námesačných. Napokon, v detstve bol aj autor tohto článku a až ex post sa podozvedal, čo všetko vystrájal, ako blúdil po byte s paplónom pod pazuchou, prešiel k oknu a díval sa von...alebo vyšiel z bytu a zastavil sa pred výťahom.
Niektorí námesační dokonca v spánku jedia, vedú rozhovory a po zobudení si nič nepamätajú. Takže koľko toho ešte nevieme, čo všetko sa udialo, keď do noci vykročili námesační v našom okolí?!

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.