bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Viete, ako žiť spokojnejšie a lepšie? Skúste uprdelizmus

Môžete byť dobrými ľuďmi, pomáhať druhým, robiť niečo zmysluplné, a napriek tomu mať celý tento bláznivý svet u prdele. Nie je ľahké sa to naučiť, ale je to celkom nevyhnutné a určite možné. Potom sa stanete účastníkmi a pozorovateľmi zároveň a všetky vonkajšie udalosti na vás nebudú doliehať tak ako predtým. To vám dá väčšiu vnútornú slobodu, pokoj a šťastie.

Toto je odkaz Jana Menděla, autora knihy Uprdelizmus, ktorá mala v Česku obrovský úspech a desaťtisíce predaných výtlačkov. Teraz vychádza aj v slovenčine.
Naučte sa nebrať veci okolo seba až tak vážne. Dokážte sa nad ne jednoducho povzniesť a len vtedy dosiahnete skutočnú osobnú slobodu.

Kto je to vlastne uprdelista?
Je to človek, ktorý žije s ľahkosťou a humorom, neberie seba samého príliš vážne, denne sa raduje zo života a má u prdele, čo väčšina ľudí považuje za životne dôležité. Pozor, uprdelista však nie je nezodpovedný a ľahkovážny, plní svoje svetské úlohy poctivo a svedomito, ibaže sa pri tom netvári tak, akoby zachraňoval planétu.

Jan Menděl prečítal všetky možné príručky, ako žiť lepší život. Človeku by mali pomôcť rôzne meditácie, cvičenia či dychové cvičenia. On sa však obrátil proti tomuto trendu a našiel lepšie riešenie. Podľa neho je oveľa efektívnejšie mať všetko „u prdele“. A z toho vznikol novotvar – uprdelizmus, ktorý rozvíja v knihe.

Celý západný svet je nastavený spôsobom: Keď si nešťastný z toho, čo sa deje okolo teba, zmeň veci okolo seba a budeš zasa šťastný. Niekedy sa to naozaj dá a je to nevyhnutné, ale častejšie nie.
Oveľa múdrejší a praktickejší je skôr východný prístup, ktorý hlási: Ak si nešťastný z toho, čo sa okolo teba deje, zmeň sa tak, aby si mohol byť šťastný v tom istom.

„Mať veci u prdele neznamená, že sa na všetko vykašlete, ani že svoje dieťa necháte rásť ako drevo v lese. Iba to značí, že zmeníte svoj uhol pohľadu a celý svoj postoj k danej veci. Príliš veľa ľudí plytvá väčšinou svojej energie a pozornosti na to, že donekonečna lamentujú nad všetkým, čo sa im nepáči. Sťažujú sa a vyslovujú katastrofické proroctvá,“ vysvetľuje v knihe Uprdelizmus.
Tým, že sa človek stane uprdelistom, prestane aktívne vykonávať národný šport sťažovania sa a svoju energiu venuje predstavám o tom, ako má život podľa neho vyzerať, namiesto toho, aby si trhal vlasy, keď všetko nie je tak, ako by chcel.

„K uprdelizmu ma doviedla skúsenosť s prácou. Ocitol som sa v zamestnaní, ktoré sa čoskoro ukázalo ako veľmi stresujúce a náročné, a bol som presvedčený, že je nad moje sily. Cítil som ohromný vnútorný tlak, bolo mi fyzicky zle a zúfalo som sa snažil nájsť si inú prácu, aby som mohol z vtedajšej odísť. Ibaže sa mi nedarilo dostať ani jedinú vyhovujúcu ponuku,“ spomína Jan Menděl.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.