bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skViete ako vám pomôžu superpotraviny?

Sú doslova nabité zdravím. Praskajú vitamínmi, minerálnymi látkami, ľahko stráviteľnými bielkovinami, vzácnymi mastnými kyselinami a sekundárnymi rastlinnými látkami, ktorých enormné účinky na zdravie vedci objavujú i naďalej. V krajinách pôvodu majú tieto zvláštne rastliny tradíciu aj v prírodnej liečiteľskej medicíne – bobuľa goji v tradičnej čínskej medicíne, kakaový bôb u Aztékov alebo kozonoha hostcová a žihľava v našom domácom liečiteľstve.

http://data.bux.sk/book/036/751/0367518/medium-superpotraviny_zdravie_z_prirody.jpgUrčite ste už počuli o superpotravinách. Açai, chia, physalis či goji.
Boom okolo malých zázračných potravín sa nedá prehliadnuť. O to prekvapivejšie ale je zistenie, že medzi superpotraviny – rastlinné produkty, ktoré obsahujú množstvo živín, vitamínov, minerálnych látok, bielkovín, mastných kyselín, a ktoré majú veľmi pozitívny účinok na ľudské zdravie – patrí napríklad i kakao, škorica, vlašský orech, zázvor či včelie produkty.

V novej knihe Superpotraviny nájdete všetko dôležité o zdravých živinách v superpotravinách a ich účinkoch.
25 podrobných portrétov jednotlivých superpotravín s praktickými a chutnými receptami, ktoré spestria vaše všedné dni. Okrem toho v tejto knihe nájdete aj rozhovory s odborníkmi na dané témy.

SussanaAutorka Sussana Bingemerová je potravinárska novinárka a expertka na zdravé stravovanie.

"To, čo jeme, enormne ovplyvňuje naše blaho," myslí si S.Bingemerová. "Ako by však malo vyzerať zdravé stravovanie? Názory na túto otázku sa často rozchádzajú. Stále vznikajú nové štúdie, názory a trendy. Dobrá správa ale znie, že je jedno, či sa zaraďujete k všežravcom, vegánom alebo vitariánom – superpotraviny pozitívne obohacujú každý spôsob stravovania. Tieto vysoko výkonné potraviny plné výživných látok majú dokonca pôsobiť ako liek.“

Vysoká biovyužiteľnosť
So všetkými ich hodnotnými mikroživinami sú superpotraviny skvelým podporným doplnkom pre naše telo a náš imunitný systém. Pôsobenie vitálnych látok je ešte zosilnené ich priaznivým zložením. K tomu majú superpotraviny vysokú biovyužiteľnosť – naše telo ich teda dokáže ľahko prijať a čo najlepšie využiť. To všetko však platí iba pre úplne prírodné potraviny, ktoré v ideálnom prípade rastú divoko alebo sa pestujú v biologických podmienkach. Iba oni môžu ukázať svoju plnú silu: sú ako orchester, ktorý spoločne rozoznie hudbu. Chemicky vyrábané preparáty životne dôležitých látok nikdy nedosiahnu tento všestranný, silný a zároveň šetrný účinok – ani v prípade, že obsahujú výťažok z jednej alebo viacerých superpotravín.

Objednajte si zdravú novinku Superpotraviny.
Kupit bux.sk

Liečivá sila z prírody
Výskum superpotravín a ich účinkov je ešte len na začiatku. Avšak už teraz mnoho štúdií poukazuje na to, že ich prírodné antioxidanty môžu byť účinnou zbraňou proti rakovine i proti mnohým civilizačným chorobám ako cukrovke alebo kardiovaskulárnym ochoreniam. Superpotraviny zaznamenali úspech taktiež pri Alzheimerovej chorobe.

„Nejedzte nič, čo by vaša stará mama nepovažovala za jedlo.“
Michael Pollan, profesor žurnalistiky, spisovateľ a kritik fastfoodu

jedlo

Vo svojej najznámejšej knihe Superportraviny Sussana Bingemerová predstavuje najznámejšie superpotraviny. Popri tých exotických rastlinách, ako acai a chia semienka, sem patrí aj veľa domácich potravín, ako ľanové semeno a divoké bylinky. Recepty dokazujú, že superpotraviny nielen super pôsobia, ale aj super chutia!

Pozrite si pár superpotravín a v skratke ich účinky z novej knihy Superportraviny:

Acai
Zdroj mladosti, perfektná potravina účinná proti starnutiu a na krásu, odborník na štíhlosť.

jedloRiasy
Zdroje vitamínu B12 a chlorofylu, chlorela detoxikuje, spirulina pôsobí protizápalovo a zaháňa vlčí hlad.

Arónia
Chráni bunky, imunitný systém, svaly a kosti,pôsobí protizápalovo.

Avokádo
Najlepšie na srdce, cievy, mozog a oči, bomba účinná proti starnutiu, odborník na zasýtenie.

Včelie produkty
Všestranné pre imunitný systém, energiu a nervy, pôsobia vyrovnávajúco a protizápalovo.

Čučoriedka
Odborník na štíhlosť, tréner mozgu a prostriedok proti starnutiu, posilňuje imunitný systém, bojuje proti škodlivým črevným baktériám.

Chia semienka
Zasycujú a zoštíhľujú, dobré na trávenie, dodávajú silu, výdrž a psychické zdravie.

Zemná mandľa
Posilňuje nervy a imunitný systém, podporuje trávenie, nasycuje a zoštíhľuje.

Obilninová tráva
Očisťuje a oživuje, spúšťa metabolizmus a imunitný systém, pôsobí zásadito.

Goji
Ovocie pôsobiace proti starnutiu, dobré na oči, náladu, imunitný systém, spánok, energiu a libido.

zazvorV knihe Superportraviny nájdete napríklad časť o Zázvore:
Prenikavý zázvorový koreň je takpovediac prasuperpotravinou, patrí k najstarším potravinám a liečivám sveta. Zázvor (ďumbier lekársky) rastie v trópoch a subtrópoch a pestuje sa v krajinách ako Čína, India, Austrália a južnej Amerike. Prísne vzaté, pri zázvore nejde o koreň, ale o podzemok – zosilnený výhonok, v ktorom sa uchováva potrava pre rastlinu.

Zázračná zbraň proti prechladnutiu a tukovým bunkám
Nenápadná hľuza je pravé metabolické turbo: jeho ostrosť nás zahrieva a rozpúšťa naše tukové bunky. Éterické oleje privádzajú trávenie do chodu a upokojujú črevo a žalúdok. Preto je zázvor už dlho známy tiež ako účinná látka proti nevoľnosti, obzvlášť cestovnej nevoľnosti. Kto ňou trpí, najlepšie pred jazdou alebo počas nej by mal žuť kúsok zázvoru. Zázvor je tiež dobrou domácou voľbou pri prechladnutiach.  Experti hovoria o pozoruhodných účinkoch koreňa podobných vlastnostiam aspirínu: zabraňuje zápalom a utišuje bolesti. K tomu znižuje vysoký krvný tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Zodpovedný za to je gingerol, sekundárna rastlinná látka s mnohými antioxidačnými vlastnosťami. Spolu s ostatnými hodnotnými obsahovými látkami v zázvore má ničiť rakovinové bunky.

Ako zázvor využijete
Používajte zázvor v každom prípade čerstvý. Sušený a pomletý síce ešte vonia, má ale oveľa menej hodnotných obsahových látok. Čerstvý zázvor v biokvalite nájdete skoro v každom supermarkete. Kupujte iba zázvor s hladkou, pevnou šupou, bez záhybov a stlačení.

Milan Buno, 22.9.2015

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.