bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Viete ako funguje psychológia tajomstiev?

Všetci máme tajomstvá. Až 97 % z nás práve teraz nejaké ukrýva. V priemere ich má každý človek asi trinásť. Existuje šanca jedna ku dvom, že sa týkajú porušenia dôvery, klamstva alebo finančných záležitostí. Sú predmetom klebiet, námetom románov a klasických drám a tvoria súčasť nášho vnútorného života.
Aj o tom je fascinujúca kniha Psychológia tajomstiev.

Andrew Gold sa stal odborníkom v oblasti tajomstiev. Ako verejne činnej osobe sa mu so svojimi tajomstvami zveruje množstvo poslucháčov a sledovateľov jeho podcastov. A pretože je srdcom investigatívny novinár, vydal sa na cestu za pochopením tejto kľúčovej a málo preskúmanej oblasti nášho života.
Prečo máme tajomstvá?
Prečo nás fascinujú tajomstvá druhých?
Čo sa deje s našou mysľou, keď sa niekomu zdôveríme?

Pri skúmaní nášho najhlbšieho, najtemnejšieho a najintímnejšieho vnútorného prežívania čerpá Andrew Gold zo psychológie, histórie, spoločenských vied, filozofie a osobných rozhovorov.

„Tajomstvo je sloboda, o akej snívajú tyrani,“ povedal bývalý riaditeľ Rady pre zahraničné veci a tajomník tlačového oddelenia Bieleho domu Bill D. Moyers. Už od úsvitu dejín extrémne režimy proti občanom využívali práve tajomstvá. Všetci vieme, aké frustrujúce je zotrvávať v neistote. Vedia to, samozrejme, aj tyrani a autoritárske sekty, ktoré využívajú tajomstvá a skrývajú informácie rovnako, ako Boh ukrýval Strom poznania dobra a zla. Ak je temná stránka dejín taká cyklická ako krvák prehrávaný dookola, tajomstvo v nej potom musí zohrávať úlohu maskovaného zloducha.

Na strhujúcej púti od Churchillovho ministra vojny, ktorý otvoril letnú školu len preto, aby sa mohol tváriť ako jeden zo žiakov a užívať si bitku trstenicou, cez scientológov, ktorí využívajú tajomstvá s cieľom zbožštiť Toma Cruisa a lákať nových členov, cez zabudnutého a dodnes aktívneho prvého blogera na svete, ktorý v roku 1993 začal trend zverejňovania súkromných záležitostí na internete...
Alebo „Spovedníka z rakvy“, ktorý dostáva 10 000 dolárov za účasť na pohreboch a za odhaľovanie tajomstiev zosnulých, až po istú ženu kdesi v nemeckom parku, ktorá ukrýva to najhoršie tajomstvo na svete...
Kniha Psychológii tajomstiev vás zoznámi s dejinami tajnostkárstva a pozriete sa priamo do očí vodcom siekt, vrahom, psychopatom – a napokon možno aj samým sebe.

V knihe nájdete kapitoly ako:

Tajomstvá a moc
Tajomstvá, telo a myseľ
Tajomstvá a zavádzanie
Tajomstvá a technológie
Tajomstvá a špionáž
Najhoršie tajomstvo na svete

„Najprv ma nazeranie do neznámych svetov ukrytých pred zrakmi druhých tešilo tak, ako ma tešila blízkosť a dôvera, ktoré prinášali do mojej schránky vyznania a priznania aj z najskrytejších kútov internetu. Ako sa však podstata tajomstiev posúvala od bláznivých prehreškov, akými sú erotické fotky či online romániky, k témam ako sexuálne zneužívanie detí a vraždy, pocítil som povinnosť ponoriť sa do temnoty ukrytej v jadre tejto problematiky,“ vysvetľuje Andrew Gold.

Foto: Tatran, Wikitubia

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.