bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVIDEO: Jozef Banáš o Kóde 1

Je to román o pokrytectve. Príbeh, ktorý opäť rozprúdi (neraz) vášnivé diskusie. Kód 1 je voľným pokračovaním Kódu 9 a vyjde už v septembri 2013.

Kód 1„Priemerný vek ľudí sa síce zvyšuje, ale kvalita ich života a zdravia sa nezlepšuje,“ myslí si Jozef Banáš. „Hovoríme o takzvaných civilizačných chorobách, najmä rakovine, ktorú v „necivilizovaných“ oblastiach sveta takmer nepoznajú.

Za civilizovaný svet považujeme predovšetkým svet kresťanský. Dokonca sa hrdíme kresťanskou civilizáciou. Máme právo byť hrdí na civilizáciu, ktorá duchovne aj fyzicky čoraz viac upadá? Škandály, ktoré sa takmer denne valia z prostredia katolíckej cirkvi to len dokazujú. Prečo je kresťanstvo choré?“

Jozef Banáš Jozef Banáš románom Kód 9 a najmä románom Kód 1 výrazne vstúpil medzi hľadačov odpovede na túto otázku. Pochopil to, čo pred ním hovorili mnohí a je ich stále viac. „Kresťanov vnútorne zožiera pretvárka,“ pokračuje populárny spisovateľ. „Najmä katolíci cítia, že vysoký klérus sa stal pokryteckým, zneužil Kristovo učenie a prevrátil ho naruby. Prípad Bezák to v slovenskom prostredí jasne dokazuje. Naoktrojovali kresťanom pocit viny, neustálych výčitiek svedomia, vymysleli kategóriu hriechu, dokonca hriechu dedičného či smrteľného, o ktorom Kristus nikdy nikde nehovoril.

Vinu človeku môže prepáčiť v ponímaní cirkvi kňaz, ktorý sa arogantne vmontoval medzi človeka a Boha. A kresťan v dôsledku pocitu viny (Moja vina, moja preveľká vina; Odpusť nám naše hriechy; Nie som hodný; Oroduj za nás za hriešnych...) upadá do permanentného neurotického stavu, ktorý ho podvedome trápi a vnútorne zožiera. A odtiaľ je už len krok k rakovine a iným chorobám.“

Kód 1 sa nesie v tomto duchu a rozhodne prinúti premýšľať a prehodnotiť niektoré „zrejmé a očividné“ pravdy.

Oveľa viac nájdete na stránke Jozefa Banáša alebo na jeho Facebook profile.

Pozrite si VIDEO zo stretnutia s vybranými novinármi, ktorým J.Banáš prezradil oveľa viac o chystanom Kóde 1, ktorý vyjde už v septembri.

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Komentáre

(30. júna 2013 v 13:06)
Super! Už sa teším!
(13. septembra 2013 v 9:28)
novodoby utok satana na ludi modernej doby aby zviedol mnohich ale kto vitrva bude spaseni matuš 24.11-13.