bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVesmírne sily. Osídľovanie vesmíru od ruských kozmistov po Elona Muska

Toto je kniha, ktorá skúma asi 150-ročnú históriu myšlienky, že ľudia by mohli...a mali žiť vo vonkajšom kozme. Mimo Zeme. Bolo by to možné? A aké dôsledky by to malo pre život na zemi?

Spisovatelia, inžinieri a politici už vyše sto rokov snívajú o živote vo vonkajšom kozmickom priestore. Niektorých tam ťahá výhľad na vybudovanie lepšieho sveta, pre iných je to otázka geniálneho inžinierstva, zakladania kozmických kolónií alebo privatizácie zdrojov surovín na Mesiaci. Tieto vízie majú ďalekosiahle dôsledky pre život na Zemi.
Aj o tom je novinka Vesmírne sily.

  • Pre ruských kozmistov z konca devätnásteho storočia bol vonkajší kozmos miestom, kde sa mala dosiahnuť ľudská dokonalosť.
  • Pre iných, ako bol Wernher von Braun, to bola technická úloha, ktorá sa počas kozmických pretekov, studenej vojny a druhej svetovej vojny kombinovala s deštruktívnou geopolitikou.
  • Veľmi odlišný pohľad ponúkal vo svojich sci-fi knihách zase Arthur C. Clarke.
  • NASA medzitým naplánovala a zorganizovala stavbu kozmickej stanice, ktorú riadila v štýle pozemskej korporácie.
  • Dnes sa stal prieskum vonkajšieho kozmu hobby technologických miliardárov, ako sú Elon Musk a Jeff Bezos, ktorých motivuje prenos ich komerčných ambícií aj do sféry mimo nášho sveta.

Od utopických snov či koloniálnych ambícií až po útočisko pred environmentálnou katastrofou, príbehy v tejto knihe odhaľujú alternatívnu históriu nášho vzťahu s vonkajším kozmickým priestorom. Strhujúci výklad Vesmírne sily od Freda Scharmena ponúka nečakané hlboké prieniky do spôsobu, akým sa pozeráme na život na Zemi.

„Táto kniha dômyselne rozoberá sedem základných vízií budúcnosti ľudstva vo vesmíre od niektorých z najznámejších a najplodnejších inžinierov, mysliteľov, podnikateľov a spisovateľov science fiction v histórii. Scharmenov zmysel pre štruktúry a systémy mu umožňuje vyzdvihnúť spoločné črty dobývania, nadvlády, nádeje a strachu, ktoré nás ženú ku hviezdam,“ povedala – Erika Nesvold, spoluzakladateľka Just Space Alliance.

Fred Scharmen vyučuje architektúru a mestský dizajn v Škole architektúry a plánovania pri Morganovej štátnej univerzite. Je jedným zo zakladateľov Pracovnej skupiny pre adaptívne systémy, združenia umeleckých a dizajnérskych konzultantov so sídlom v Baltimore v štáte Maryland. Jeho prvá kniha, Space Settlements (Vesmírne osídlenia), vyšla v roku 2019. Články mu uverejnili časopisy a weby Journal of Architectural Education, Atlantic, CityLab, Slate, Log, CLOG, Volume a Domus. Texty o architektonickej kritike mu vyšli v časopise Architect´s Newspaper a v lokálnom alternatívnom týždenníku Baltimore City Paper.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.