bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVenované tisíckam Rusov, ktorí sa vzopreli Kremľu... Toto sú Putinove vojny

Putinove vojny od svetového experta na moderné Rusko sú aktuálnym prehľadom konfliktov, v ktorých sa Rusko ocitlo od nástupu Vladimira Putina do premiérskej a následne prezidentskej funkcie.
Autor mapuje vývoj od prvej a druhej vojny v Čečensku cez vojenský vpád do Gruzínska, anexiu Krymu až po inváziu na Ukrajinu a vysvetľuje, ako Putin a jeho vojny nenávratne zmenili Rusko 21. storočia.

„Venované tisíckam Rusov, ktorí sa vzopreli ruskej propagande a napriek represiám Kremľa protestovali proti invázii na Ukrajinu.“
Takto začína svoju knihu expert na Rusko Mark Galeotti.

Galeotti prináša aj širší pohľad na Putinovu rekonštrukciu ruskej vojenskej moci od žoldnierov po spravodajských operatívcov a na to, ako sa Putin v tejto novej studenej vojne so Západom pri projekcii moci do zahraničia v čoraz väčšej miere spoliehal na vojenskú silu. Galeotti v týchto konfliktoch neprehliada ruské vojenské zlyhania na taktickej aj strategickej úrovni, zvlášť pri invázii na Ukrajinu, a predkladá možné scenáre vývoja nielen tejto vojny, ale aj budúcich vzťahov medzi Ruskom a jeho susedmi vrátane Číny.

„Rusko sa v mnohých smeroch stalo priekopníkom asymetrických a zapierateľných foriem vojny, ktoré dopĺňajú štandardné bojové prostriedky, no dnes čelí otázke, do akej miery je samo schopné zvládať nekonvenčné hrozby,“ píše Galeotti v knihe. „Ukrajina nad ním vyhráva v informačnej vojne a ani ruské vnútorné bezpečnostné sily nedokážu zastaviť domácu protivojnovú kampaň.“

Vojna znamená, že domov sa bude vracať čoraz viac obetí, a aj keď sa Kremeľ postaral o umlčanie posledných nezávislých médií a novinárov, zvlášť v ére sociálnych sietí je nemožné utajovať tie obete naveky. Vzhľadom na západné sankcie vojna znamená aj infláciu, nezamestnanosť a nedostatky v zásobovaní. Kombinácia týchto dvoch zdrojov nespokojnosti môže mať nepredvídateľné a nebezpečné vyústenie.

„Napokon bude musieť takým či onakým spôsobom dôjsť k politickému odovzdaniu moci a vzostupu nových politických a vojenských vodcov. Tí nemusia byť o nič menší nacionalisti, na rozdiel od svojich predchodcov však už nebudú formovaní traumou z kolapsu sovietskej moci a dramatických zmien v ich krajine. Pokiaľ ide o ich prístup k Západu, zdajú sa pragmatickejší a menej emocionálni a, naopak, silnejšie si uvedomujú potenciálnu hrozbu rastúcej Číny,“ dodáva odborník.

Stránky knihy Putinove vojny sú okorenené príhodami a osobnými svedectvami od súčasných aj vyslúžilých ruských príslušníkov ozbrojených síl. Predstavujú napínavé a dôležité dejiny prebudeného ruského medveďa. Teraz je dokonalá chvíľa na to, aby sme pochopili prečo a ako Putin vysielal ozbrojené sily do vojen. A práve Mark Galeotti dokáže boriť mýty o veľkolepej ruskej armáde či poodhaliť to, čo prinesie budúcnosť ako žiadny iný autor.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.