bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skVášnivý príbeh Františka Jozefa a Sissi

Sissi bola neuveriteľne zložitá osobnosť, ktorá žila vo fascinujúcom okamihu histórie. A jej príbeh – v niektorých ohľadoch veľmi blízky, v iných celkom cudzí – sa odohrával na veľmi epickom pozadí. So sprievodným glancom habsburgovského dvora a za veľkého ruchu rakúsko-uhorskej ríše. „Očarila ma rovnako ako všetkých ostatných,“ priznáva autorka Allison Patakiová.

Sissi – náhodná cisárovná je bestseller New York Times. Príbeh plný historických detailov a očarujúcich postáv, vďaka čomu ponúka úchvatný pohľad na jeden z najfascinujúcejších panovníckych rodov v histórii. Vrhá tiež nové svetlo na oslnivú habsburskú ríšu a jej očarujúcu a milovanú cisárovnú.

Píše sa rok 1853 a Habsburgovci sú najmocnejší panovnícky rod v Európe. Ich ríša sa rozprestiera od ruských hraníc na východe po Taliansko na západe, od Nemecka na severe až po Balkán na juhu. Cisár František Jozef je mladý, bohatý a je najvyšší čas, aby si našiel manželku. Vďaka dobrému výzoru, šarmu a v neposlednom rade oslnivej ríši nemal núdzu o mladé dámy, ktoré túžili vydať sa zaňho...

Pätnásťročná bavorská vojvodkyňa Alžbeta – Sissi, cestuje na habsburgovský dvor so staršou sestrou Helenou, ktorú zasnúbili s mladým cisárom. Krátko po príchode na dvor sa Sissi ocitne pred nečakanou dilemou: nechtiac sa zaľúbi do sestrinho ženícha a získa si jeho srdce. František Jozef odstúpi od pôvodnej ponuky k sobášu a pred všetkými vyjadrí svoj úmysel vziať si za ženu Sissi.

Sissi sa ocitne na najzradnejšom cisárskom dvore v Európe. V snahe udržať si cisárovu lásku získať si ľud a celý svet, obracia naruby zaužívané politické a rodinné vzťahy a väzby.

Vypočujte si AUDIO úryvok. Z knihy číta Lucia Vráblicová:

Allison Patakiová je americká spisovateľka, dcéra bývalého guvernéra štátu New York a kandidáta na prezidenta Spojených štátov z roku 2016 Georgea E. Patakiho. Pôsobila ako novinárka a na konte má viacero úspešných kníh ako The traitorʼs wife (Zradcova žena), Accidental Empress (Sissi – náhodná cisárovná) Sisi: empress on her own (Sissi: sama sebe pánom).
Jej knihy preložili do vyše tucta jazykov. Je členkou The Historical Novel Society.

Objednajte si príbeh Sissi – náhodná cisárovná.

 „Sissi zostáva aj po stáročiach taká, aká bola počas života: príťažlivá, neuchopiteľná, mätúca, nekonečne očarujúca,“ hovorí autorka Allison Patakiová. „Bola to osobnosť, o ktorej vznikali mýty už počas jej života. Ak majú najjednoduchšie príbehy vždy aspoň dve stránky, predstavte si, koľko stránok mal taký bohatý a dôležitý príbeh, akým bol život Alžbety, cisárovnej rakúsko-uhorskej ríše.“

Začítajte sa do novinky Sissi – náhodná cisárovná:

ZÁMOK POSSENHOFEN, BAVORSKO

JÚL 1853

Sissi sa krčila za hustým krovím a opatrne ponadeň vykúkala. Jastrila očami, nohy pripravené vyskočiť, srdce jej pumpovalo krv do žíl, akoby bežala opreteky.
„Ukážte sa, zbabelkyne!“
Vtedy zbadala, že krížom cez lúku k nim kráča postava, tmavá silueta na pozadí s bielym zámkom s cimburím a tmavomodrou oblohou. Opäť sa prikrčila, aby ju nebolo vidieť. Brat Karl ju ešte nenašiel, nazlostene pritiahol koňovi uzdu, akoby chcel zvieraťu pripomenúť autoritu, ktorú jeho sestry tak nehanebne nerešpektovali.
Sissi sledovala Karla a pohŕdala ním ešte väčšmi. Dovtípila sa, čo si asi namýšľa: keď zvieral opraty, predstavoval si, že je germánsky bojovník na žrebcovi, pripravený vyraziť proti Maďarom a Poliakom a odniesť si z bojiska slávu.
„Karl Milostivý, vojvoda bavorský, vás žiada, aby ste sa vzdali a predstúpili pred svojho pána!“ Jeho slová doľahli až k Sissi, pričom pohľadom márne sliedil po lese. „Pobozkajte mi prsteň a dám vám milosť – väčšiu milosť, než si zaslúžite. No ak sa budete naďalej skrývať, budem vás musieť odtiaľ vyprášiť. A potom oľutujete, že ste sa nevzdali!“ Kôň hrabal kopytom, bol nepokojný, keď Karl tak ťahal uzdu.
Sissi sa už zunovalo byť štvanou korisťou. Nebolo to spravodlivé; keby mala šancu osedlať svojho Bummerla, naháňala by Karla až po hranice Bavorska – dobre to vedel. Nečakala však, že sa bude musieť brániť pred bratom, keď sa išli so sestrou Helenou prejsť na zalesnený breh jazera, aby natrhali kvety.
„Sissi, mali by sme sa vzdať.“ Helena sa krčila vedľa nej, v ostrých, vážnych črtách sa jej zračil ustarostený výraz. „Počula si ho. Inak nám zavarí.“
„Nezmysel.“
Trinásťročný Karl bol o dva roky mladší od Sissi, no bol raz taký veľký, telo mu zmohutnelo od dospievania, piva a pečených klobás. Hoci nebola taká statná ako on, vedela nad ním zvíťaziť dôvtipom.

Milan Buno, 26.7.2017

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.