bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skV ktorom slovenskom kraji sú najvášnivejší čitatelia?

Podľa čoho si vyberáme knihy a ako si ich ukladáme vo svojej domácej knižnici? Naozaj radi darujeme knihy pod vianočný stromček, alebo ich radšej dostávame?

Aj takéto otázky zisťoval veľký knižný prieskum, z ktorého vzišlo niekoľko zaujímavých údajov. Zrealizovali ho najväčšie vydavateľstvo na Slovensku Ikar v spolupráci s digitálnou marketingovou agentúrou PS Digital.

Všetky informácie o typoch čitateľov a 100 najväčších tipov na vianočné knižné darčeky nájdete na www.IKAR.sk. Zatiaľ si pozrite niektoré zaujímavé výsledky prieskumu:

 

Aký ste typ čitateľa?

Na Slovensku je najviac „darovačov“ kníh (radi obdarujú svojich blízkych, priateľov, ale aj kolegov) a tých, ktorí prežívajú príbehy v knihách. Knihy prežíva oveľa viac žien ako mužov a hlavne z Nitrianskeho a Žilinského kraja (29%). A viete, kto prežíva knihy úplne najviac? Naše milé seniorky nad 66 rokov (30%).

Čitatelia vo veku 36 až 50 rokov sú najvyberavejší :) . A najviac ich je na východe, konkrétne v Košickom a Prešovskom kraji.
Zaujímavé však je, že muži zbierajú knihy oveľa častejšie ako ženy (až 61% mužov sú zberači kníh). Najviac ich je v Trenčianskom kraji a to predovšetkým mladší ľudia od 21 do 35 rokov.

Prieskum tiež ukázal, že medzi čitateľmi je najmenej ukazovačov, ktorí sa radi chvália knihami. Sú to napríklad takí tí ľudia, ktorí sa radi fotia pred pozadím s knihami, pred knižnicou alebo majú vedľa seba na stole komín kníh, akoby ich všetky práve čítali :) Asi to súvisí s vekom, ale najviac ukazovačov (až 70%) je medzi mladými, tínedžermi do 20 rokov.

 

Kde a ako najradšej čítame knihy?

Čítanie kníh je výhradne domáca súkromná aktivita, 91,2% ľudí číta knihy doma a v súkromí. Zo schémy sa vymykajú mladší do 35 rokov, ktorí sa častejšie ako ostatní pohybujú s knihou mimo domu. Knihy mimo domu nadpriemerne čítajú v Trnavskom kraji.
Zaujímavé je, že s knihou všade chodí a nosí ju so sebou takmer 90% mladých ľudí do 20 rokov.

Keď už vezmeme knihu do ruky, čítame ju na viackrát...len mladí do 20 rokov vedia zhltnúť knihu na jeden šup (až 95% z nich) a tiež seniori na 65 rokov, medzi ktorými je 56% tých, čo prečítajú knihu na jeden dych. Evidentne to súvisí s množstvom voľného času a produktivitou.

Najvášnivejší čitatelia sú v Banskobystrickom a najmenej vášniví sú v Prešovskom kraji.
Ženy sa častejšie vracajú k prečítaným knihám ako muži. Nadpriemerne často sa ku knihe vracajú mladí do 20 rokov a 51 až 65 roční.

 

Čo urobíme, keď sa nám kniha páči?

Každá kniha si nájde svojho čitateľa a to je na nich nádherné. Možno vám niektorá kniha nesadne – či už postavami, žánrom, samotným príbehom...a to je v poriadku. Každý máme iný vkus a dokonca rozhoduje to, v akom období čítame danú knihu. V akej sme situácii, čo práve prežívame, koľko máme skúseností ap.

Oveľa príjemnejšia je situácia, ak sa nám kniha páči...a vtedy sa chceme o tie zážitky podeliť. Príjmy sú síce limitujúce pri kúpe výborných kníh blízkym, no z prieskumu vydavateľstva Ikar a PS Digital vyplynul jasný záver: čitatelia, ktorým sa kniha páči, ju aj napriek tomu častejšie a radi kúpia blízkym. Chcú sa o pekný čitateľský zážitok podeliť.
Najčastejšie dobré knihy blízkym kupujú v Žilinskom  a najčastejšie si knihy nechávajú pre seba v Trenčianskom kraji.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že dobrá kniha zvykne spustiť akciu „pošli ďalej“, aby aj iní prežili knižný príbeh. Čím sú ľudia starší, tým viac pošlú dobrú knihu ďalej (pri senioroch nad 65 rokov je to až 95%).

Tohto sa nedržia mladí do 20 rokov, ktorí zvyknú hovoriť o knihe na sociálnych sieťach. Radšej ju vychvália tam, ukážu sa s knihou, pridajú nejaké krátke videjko, či fotku knihy a dopíšu pár slov, niektorí dokonca malú recenziu. Najčastejšie tak robia mladí v Žilinskom a najmenej  Nitrianskom kraji, kde je zasa najviac „posúvačov“ blízkym.

 

Kniha pod vianočný stromček?

Mnohí tvrdíme, že kniha nesmie chýbať pod vianočným stromčekom. Aspoň jedna...a možno aj viac. Je to naozaj tak?
Aj z prieskumu vyplynulo, že dobrá kniha je na Vianoce dobrý darček, lebo ľudia radšej dostávajú ako darúvajú knihy. Mladí do 20 rokov na Vianoce radšej darujú knihy, ako väčšina populácie.
Najviac Vianočných prijímačov kníh je v Banskobystrickom a najviac darovačov v Prešovskom kraji.

Najlepšie vianočné TIPY
pre všetky čitateľské TYPY
nájdete na www.IKAR.sk.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.