bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skÚžasná romanca Takmer úplne normálna

Máte chuť na očarujúci letný príbeh v štýle Jojo Moyesovej? Máme pre vás novinku Takmer úplne normálna, ktorá vás pobaví, zahreje a pohladí. Netradičná a nádherná romanca, ktorú si zamilujete od prvých strán. Rozosmeje vás, vyplačete sa nad jej stránkami a budete napäto sledovať boj, ktorý zvedú hlavní hrdinovia Effie a Theo.

Matilda „Effie“ Heatonová je tak trochu smoliarka, ktorej sa v živote nič nedarí. Akoby plávala proti prúdu. Jej kamarátky si už budujú kariéru a oslavujú zásnuby. Ďalší majú život vyriešený... len ona žije u rodičov a po večeroch vyplakáva pri fľaši vína, pretože ďalšie rande a la Tinder skončilo katastrofou.
Effie miluje len jediné a tou je práca v kníhkupectve. Tam sa môže stratiť v cudzích príbehoch a zabudnúť na svoje starosti a nezdary. V reálnom živote sa považuje za stroskotanca. Samu seba nemá rada a tak svoje znechutenie utápa v alkohole.

Potom však stretne Thea.
Ani on nie je dokonalý, ale až priveľmi dobre vie, že život nie je samozrejmosť. Má pocit, že konečne našla toho pravého.
Theo spíše zoznam trinástich úloh, ktoré má Effie splniť, aby prekonala sama seba a v živote jej už nič nechýbalo. Spoločnými silami plnia jednu úlohu za druhou a ich láske azda nič nestojí v ceste.

Osud však nečakane zamieša karty. Theo sa s Effie rozíde a neprezradí jej prečo. Effie sa napriek sklamaniu usiluje ďalej plniť úlohy zo zoznamu a zisťuje, že vďaka tomu sa z nej stáva lepší človek. Pomáha deťom bez domova, športuje, potláča nevraživosť, zmieri sa s matkou, spod postele vydoluje rukopis svojho románu a prepracuje ho. No zdá sa, že Theo ešte nepovedal posledné slovo.
Dozvie sa Effie jeho tajomstvo?
Dovolí mu opäť vstúpiť do svojho života?

„Effie, ak tam nepôjdeš a nedohodneš si s ním rande, urobím to ja. Také modré oči nemôžeš nechať plávať. Nikdy nevieš, ten chlapec môže byť tvoj morský koník.“ Zatlačila som tú spomienku do úzadia, to bolo na inokedy.
„Nemal si na mysli, že môže byť môj homár?“ zvraštila som čelo.
„Nie, mal som na mysli morského koníka. Homáre vydržia spolu len dva týždne, potom idú každý svojou cestou, no morské koníky sú čosi ako Ozzy a Sharon zvieracieho sveta.“

Takmer úplne normálna je svieži a príjemný ľúbostný príbeh, ktorý autorka vyrozprávala naozaj citlivo a zo srdca. Nie je ako iné romance, uvidíte. Je iný, svojrázny a nesmierne čítavý.
Niekedy sa príliš sústredíme na okolie, iných ľudí, porovnávame a hodnotíme...a pritom nám unikajú veci, ktoré sme dosiahli. Nedokážeme ich oceniť a uspokojiť sa. Nájsť rovnováhu a úctu k sebe samým.
A je úžasné, ak vám do života vkročí niekto, kto vás vie z tejto ulity sebaľútosti a smútku vytiahnuť. Niekto, kto dokáže vo vás prebudiť túžbu a chuť po živote...

Autorka Hannah Sunderland napísala romantický príbeh, ktorý vám prenikne do srdca. Svojimi emóciami, bolesťami, trápením, ale aj nádejou, že život môže byť naozaj krásny. Úžasne opísala bolesti v srdci i duši, aj hľadanie šťastia, ktoré môže prísť kedykoľvek. Effie a Theo sú neskutočné postavy

Hannah Sunderland má bakalársky titul z vedy o umení a vedie vlastný podnik, ktorý vyrába rekvizity slúžiace na rekonštrukciu miesta činu. Venuje sa aj charitatívnej činnosti. Spisovateľský talent zdedila po otcovi. Túžba po písaní sa v nej prebudila, keď jej ktosi dal zápisník a uvedomila si, že v ňom môže vytvoriť vlastný svet.

Začítajte sa do novinky Takmer úplne normálna:

„Takmer som pre tú traumu zabudol, že niečo pre teba mám.“ Zalistoval v papieroch a vytiahol jeden celý popísaný hrozným písmom.
„Čo je to?“ chcela som vedieť.
„Keď som ťa včera v noci natoľko opil, že si sa otvorila, hovorila si mi o všetkom, čo si zameškala. A tak keď som ležal v posteli a premýšľal o tom, spomenul som si na zoznam, ktorá ste si spísali s Kate, a povedal som si, že by sme mohli napísať iný.“
Usilovala som sa dešifrovať jeho čarbanice, a keď som si na ne zvykla, videla som, že je tam trinásť bodov.
„Niečo z toho by sme mohli robiť spolu, keby sa ti chcelo.“ Pozrela som naňho, či to myslí vážne.
„Zoznam? Myslíš, že toto je čosi ako romantická komédia – alebo čo?“
„Pravdaže nie, lebo vtedy by si bola ku mne milá.“ Usmial sa a už nevyzeral nesvoj. „A akú máš druhú možnosť? Sedieť doma vo svojej izbe a opíjať sa?“
„To znie dobre,“ odložila som zoznam na stolík a oprela som sa.
„Effie.“ Predklonil sa a chytil ma za ruku, všetky svaly v tele sa mi napli. „Viem, že ty a víno ste veľkí priatelia, ale môžeš z neho byť šťastná iba odtiaľ-potiaľ.“ Vzal zoznam a strčil mi ho do ruky. „Prečítala si ho vôbec?“
Prevrátila som oči a čítala som:

1.   Vidieť východ slnka
2.   Ísť na koncert kapely, ktorú chcem vidieť naživo
3.   Zanechať stopu
4.   Zaľúbiť sa
5.   Odsťahovať sa
6.   Urobiť čosi nečakané mimo komfortnej zóny
7.   Jesť čosi nové a zvláštne
8.   Úmyselne sa stratiť
9.   Urobiť niečo, na čom záleží
10. Prestať byť nevraživá
11. Splniť si sen
12. Naučiť sa ľúbiť sama seba
13. Viac zarábať

„To všetko ti v živote chýba, ako si sa vyjadrila, tak prečo to neskúsiť? Číslo šesť už môžeme vyškrtnúť, lebo sme to práve urobili.“
Pohľad som uprela na tmavomodrú sánku a v hrudi som cítila pocit úspechu. Mal pravdu. Užila som si to, hoci som ho pri tom omráčila.
„Dobre,“ súhlasila som.
Usmial sa širšie, potom zmraštil tvár a priložil si ruku na sánku.

Milan Buno, knižný publicista
 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.