bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skÚžasná detská encyklopédia VEDA

Táto kniha je síce určená deťom od 10 rokov, ale sme si istí, že zaujme aj nejedného dospeláka:) Každý si v nej nájde svoje a určite si v nej budete večer radšej listovať ako pozerať negatívne správy v telke. Vyše 300 stranová plnofarebná kniha prináša množstvo zaujímavých faktov a úžasných obrázkov z fascinujúceho sveta vedy.

http://data.bux.sk/book/020/250/0202501/medium-veda_detska_encyklopedia.jpg Veda – detská encyklopédia je skvele graficky upravená a prehľadne rozdelená na kapitoly ako Hmota, Energia, Svetlo, Živé organizmy, či Veľké objavy.

robotDozviete sa napríklad, čo sa deje v atómovom reaktore, koľko obyvateľov má termitisko, čo je to hudba, ako sa vrtuľník vznesie do výšky, čo sa stane, keď sa zmenia gény, ako rastliny využívajú slnečné svetlo na prípravu živín, ako funguje ohňostroj, ale aj oveľa, oveľa viac.

Na každej strane nájdete zaujímavé informácie, pútavé fotky, nákresy, tabuľky či bubliny Fíha – tie vám vždy prinesú nejakú zaujímavosť, o ktorej ste možno ani netušili. Vedeli ste, že prvé mobilné telefóny boli veľké ako tehla a vážili 13 kíl? To je asi 100x viac ako súčasné modely.
Alebo že vo svete pracuje v súčasnosti 1,5 milióna továrenských robotov. 40% z nich sa používa na výrobu automobilov.
A čo ste určite nevedeli – celková hmotnosť rastlín na Zemi je 1000x väčšia ako celková hmotnosť všetkých živočíchov.

encyklo

Takýchto zaujímavých informácií a faktov nájdete v novinke Veda – detská encyklopédia viac než dosť. Táto inšpiratívna encyklopédia totiž vysvetľuje základné otázky prírodných vied – fyziky, chémie a biológie – od výbušných chemických reakcií až po inteligentné roboty.

Objavte svet vedeckých dobrodružstiev! Zalistujte si detskej encyklopédii Veda a zistite ako sa bránia rastliny pred rastlinožravcami. Majú veľa spôsobov, vyvinuli si napríklad nechutné alebo jedovaté látky, pŕhlivé chĺpky, ostré tŕne a hroty, ale aj tvrdé obaly ako majú orechy. Zvieratá sa čoskoro naučia od svojich rodičov alebo z vlastnej skúsenosti, aby sa týmto typom rastlín vyhli. Iné rastliny jednoducho rastú veľmi rýchlo, aby ich nikto nezjedol.
Rastlinožravce tiež vedia, že tieto 3 faktory sú dôležité:

Jedovaté: Červená farba jedovatých plodov samorastlíka je varovaním, že sa im zvieratá majú vyhýbať.

Pŕhlivé: Žihľava má na listoch a stonkách pŕhlivé chĺpky, ktoré pri zlomení vylučujú dráždivú tekutinu.

Tŕnisté: Listy kaktusa sa zmenili na ostré tŕne, ktoré chránia dužinatú zelenú stonku.

Viac sa dozviete v novej knihe Veda – detská encyklopédia.

Milan Buno, 3.9.2015

ency

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.