bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skUkradol vzácneho Shakespeara (11.02.2009)

Ukradol vzácneho Shakespeara A súdu pripravil divadlo

Britániu zaujal v týchto dňoch súdny proces s výstredným knižným obchodníkom, ktorého obvinili z krádeže vzácneho prvého fólia s hrami britského dramatika Williama Shakespeara z univerzitnej knižnice. Raymond Scott bol natoľko trúfalý, že prišiel na pojednávanie v striebornej limuzíne, oblečený takmer celý v bielom s cigarou v jednej ruke a so šálkou otvorených instantných rezancov v druhej ruke. Pred vstupom do súdnej siene čítal nahlas zo Shakespearovho Richarda III.
Polícia uviedla, že fólio z roku 1623 je jednou z najvýznamnejších kníh v anglickom jazyku a má hodnotu takmer tri a pol milióna eur. Knihu ukradli z knižnice Univerzity v Durhame v severnom Anglicku v roku 1998 spolu s ďalšími piatimi knihami zo 7. storočia. Veľkoformátovú knihu objavili po tom, čo ju poskytol knižnici Folger Shakeaspeare Library v americkom Washingtone so žiadosťou o jej ocenenie a určenie pravosti. Zamestnanci knižnice zavolali na políciu, ktorá úspešne identifikovala muža predstavujúceho sa ako ”medzinárodný obchodník s knihami”. Raymonda Scotta následne zatkli a neskôr prepustili na kauciu.

Scott obvinenie odmieta a tvrdí, že knihu kúpil na Kube. Údajne miluje všetko od tohto velikána, od Rómea a Júlie, cez Sen noci svätojánskej až po Othella. V úvode pojednávania sa však sťažoval na pomalosť súdov, keď reportérom povedal, že trpí ako Hamlet a ešte ho aj ničí pomalosť súdu.

Zdroj: Reuters
Foto: Mediabistro