bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Udržujte si prenikavý mozog v každom veku

„Či sa bojíte straty pamäti, alebo si len chcete zdokonaliť mozog, táto kniha bude vaším základným sprievodcom,“ tvrdí Dr. Gary Small, riaditeľ Centra dlhovekosti na UCLA.

Čoraz viac vedeckých dôkazov svedčí o tom, že bystrú myseľ si možno užívať po celý život. A presvedčí vás o tom aj kniha Zachovajte si bystrosť, v ktorej uznávaný autor čerpá z najmodernejšieho výskumu. Cestoval za ním po celom svete a stretával sa s vedcami skúmajúcimi tajomstvá kognitívnej dlhovekosti. Prehrýza sa trikmi a mýtmi o zdraví mozgu a odhaľuje príklady dobrej praxe založené na dôkazoch.

Či už v oblasti ideálnej stravy, fyzickej aktivity, doplnkov stravy a nastavenia mysle, Dr. Gupta predstavuje, čo funguje, a čo je ešte dôležitejšie, vysvetľuje prečo. Dokonca ponúka inovatívny dvanásťtýždňový program pre každého, kto chce začať pracovať na lepšom mozgu už dnes.

Skôr než sa u nás prejavia problémy s pamäťou, máme možnosť posilniť odolnosť svojho mozgu proti chorobám – a to aj v prípade, že sa u nás vyskytujú genetické rizikové faktory. Ľuďom, ktorí už zažívajú kognitívny úpadok alebo sa starajú o blízkeho s demenciou, ponúka Dr. Gupta usmernenia a rady pre produktívnejší a pozitívnejší zajtrajšok. Nečakajte a začnite si posilňovať mozog!

Kniha Zachovajte si bystrosť je presne ten návod, ktorý potrebujete, aby ste si zachovali zdravý mozog po celý život. „Gupta brilantne búra mýty, upokojuje obavy a ponúka riešenia, vďaka ktorým si zachováme bystrosť po celý život,“ dodáva Dr. Dean Ornish, zakladateľ a riaditeľ Výskumného inštitútu preventívnej medicíny.

Táto kniha veľmi výrazne mení spôsob, ako vnímame mozog. Ako ho chápeme, ale aj ako ho využívame a staráme sa oň. Cenný je najmä brilantný 12-týždňový plán, ktorý môže vyskúšať každý čitateľ. „Kiežby táto kniha bola existovala, keď som sa starala o svojho otca trpiaceho Alzheimerovou chorobou,“ reagovala Maria Shriverová, autorka knihy Zamýšľam sa... a zakladateľka Women’s Alzheimer’s Movement.

V knihe si môžete prečítať aj niekoľko mýtov, napríklad jeden z nich: Starší ľudia sa už nenaučia nové veci.
Ako to v skutočnosti je? Nuž, učiť sa môžete v akomkoľvek veku, najmä keď sa venujete kognitívne stimulujúcim činnostiam, napríklad sa stretávate s novými ľuďmi alebo si hľadáte nové záľuby. Kombináciou toho, že pamäť je dynamická, a možnosti tvorby nových neurónov (neurogenézy), môžeme naďalej meniť informácie v mozgu, jeho kapacitu a schopnosť učiť sa. Hoci zvládnutie niektorých nových zručností, napríklad druhého či tretieho jazyka, môže staršiemu človeku trvať dlhšie, neznamená to, že to nezvládne. Nikdy nehovor nikdy. Dokonca aj ľudia s diagnózou kognitívneho úpadku, vrátane Alzheimerovej choroby, sa môžu učiť nové veci.

Sanjay Gupta je americký neurochirurg indického pôvodu, medicínsky korešpondent CNN, viacnásobný nositeľ amerického televízneho ocenenia Emmy za vynikajúci vedecký program a spisovateľ. Pôsobí ako docent neurochirurgie na Lekárskej fakulte Emory University, od roku 2019 je členom Národnej akadémie medicíny a od roku 2021 členom Americkej akadémie vied a umení.

Do povedomia verejnosti sa dostal vďaka mnohým reportážam z oblasti zdravia a medicíny, ako aj účasťou v populárnych televíznych programoch CNN, napr. Americké ráno a Domáci lekár Dr. Sanjay Gupta.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Tatran, Wikimedia

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.