Tri knihy, sto rokov, stovky emócií: literárna pocta slovenskému futbalu. Futbalové Slovensko
Ako hovorí autor a vydavateľ Daniel Kollár, „trilógia zavedie čitateľa do sveta slovenského futbalu – od jeho historických počiatkov až po hviezdne okamihy 21. storočia.“ Každá kniha je samostatným dielom, no spolu tvoria fascinujúci obraz hry, ktorá sa stala viac než športom – symbolom hrdosti, radosti i spomienok.
Presne to je jedinečná trilógia Futbalové Slovensko.
Storočie na ihrisku – dejiny, ktoré dýchajú emóciou
Prvá časť trilógie, Storočie na ihrisku – Slovenský futbal v desiatich dejstvách, od Petra Šurína pozýva na cestu naprieč sto rokmi futbalovej histórie. Autor rozdelil príbeh do desiatich kapitol, ktoré spájajú víťazstvá, drámy aj zabudnuté momenty.
Šurín zachytáva nielen najznámejšie zápasy a osobnosti, ale aj tie menej známe príbehy, ktoré poodhaľujú skrytú stránku slovenského futbalu. Ako sám hovorí, „v knihe sa napríklad dozvieme o Židovi, ktorý trénoval slovenskú reprezentáciu počas Slovenského štátu a zdravili sa mu aj nacisti, alebo o období komunistických opatrení, počas ktorých futbal trpko plakal.“
Legendy v kopačkách – 35 príbehov, ktoré písali históriu
Druhá kniha, Legendy v kopačkách – Od Štefana Čambala po Mareka Hamšíka, ktorú napísal Mojmír Staško, vzdáva hold tým, ktorí zanechali nezmazateľnú stopu v dejinách slovenského futbalu. Od priekopníkov až po moderné hviezdy. Každá kapitola prináša portrét futbalistu, ktorý menil pravidlá hry.
Staško zachytáva 35 osobností, medzi nimi mená ako Ladislav Kubala, Jozef Adamec, Vladimír Weiss, Marek Hamšík, či legendárni Čapkovičovci, Jokl, Vičan a mnohí ďalší. Autor pripomína, že „Ladislav Kubala je jediný Slovák, ktorý má sochu pred štadiónom Camp Nou, a jeho tréner Ladislav Daučík je rekordérom v počte titulov, ktorý prekonal len Pep Guardiola.“
Príbehy šampiónov – miesta, ktoré rozprávajú
Tretí diel trilógie, Príbehy šampiónov – Slávne chvíle a miesta slovenského futbalu, prináša samotný Daniel Kollár, spoluautor a vydavateľ. Kniha je rozdelená do troch častí a mapuje nielen mužstvá a zápasy, ale aj štadióny, ktoré sa stali symbolom futbalovej vášne.
Kollár vysvetľuje, že „v slovenskej histórii existovalo viacero mužstiev, ktoré veľa dosiahli, avšak štyri z nich dokázali svojím príbehom najviac inšpirovať fanúšikov – reprezentačné tímy Československa z rokov 1962 a 1976, slovenskú reprezentáciu z majstrovstiev sveta 2010 a klubový fenomén Spartak Trnava.“
Futbal ako súčasť našej identity
Autor, editor a vydavateľ projektu Daniel Kollár o trilógii hovorí s nadšením. „Tri knihy zavedú čitateľa do sveta slovenského futbalu od jeho historických koreňov po modernú dobu. Dozvieme sa napríklad príbeh Štefana Čambala, prvého Slováka, ktorý hral vo finále majstrovstiev sveta, či úryvok z Desatora Antona Malatinského – Ak niekto doma útočí a vonku bráni, nevie dobre ani jedno, ani druhé. Aj toto je súčasť dedičstva, ktoré si musíme pripomínať.“
Kollár zdôrazňuje, že Futbalové Slovensko nie je len spomienkový projekt, ale aj pokus zachovať kultúrnu pamäť slovenského športu. Futbal tu vystupuje ako zrkadlo spoločnosti s jej radosťami, pádmi aj triumfmi.

Pridať komentár
Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.
Kniha dňa
Súťaže
- S knihou okolo sveta – Hraj každý deň o knihu !!!SÚŤAŽ!!!
- HRAJTE o knihy s podcastom Knižný kompas, ktorý oslavuje!
- Blesková súťaž o 2x Škola noci - Vykúpená
- HRAJTE o poukazy do Školy varenia a kulinárske balíčky
- Preplnený mechúr. Nové dobrodružstvo smoliara Grega z obľúbenej série
- KNIHA za KOMENT počas apríla 2022 bola opäť úspešná
- Knižné hádanky na BUX.SK, nájdite si svoju zľavu a vyhrajte
- Veľká súťaž s novou sériou Cestovná agentúra Tajné svety
- PSIA DUŠA 2 pre všetkých milovníkov psov + SÚŤAŽ
- HRAJTE s filmom podľa knihy Nebezpečná láskavosť
Pikošky zo sveta kníh
- Emočný tréning: Kniha, ktorá vás naučí „posilňovať“ svoje pocity
- Skutočný hrdina slovenských hôr: Hector a jeho neuveriteľný príbeh odvahy
- Stratený hudobník a žena, ktorá milovala. Lucinda Riley a jej Posledná ľúbostná pieseň
- Keď sa Oslo mení na obliehané mesto a pomsta dýcha spoza každého rohu. Severské krimi Vyvrheľ
- Srdcervúci, úprimný a nečakane vtipný príbeh Colleen Hooverovej. Láska, ktorá vznikla v posledný deň...






