bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skToto je cesta k osobnému naplneniu... Cesta stretnutia

Všetci máme svoje ciele, ktoré chceme dosiahnuť. Pre niekoho je to šťastie, pre iného úspech v práci, povýšenie, pre ďalšieho spokojná rodina. A je len na nás, či nezablúdime, či budeme kráčať správnym smerom, či nájdeme skratku alebo prídeme neskôr. Prípadne sa dokonca staneme sprievodcami na ceste iných, ktorým pomôžeme, podporíme ich.

Presne o tom píše uznávaný argentínsky psychoterapeut Jorge Bucay v knihe Cesta stretnutia. „Cesta k osobnému naplneniu je náročná a nepretržitá,“ hovorí Jorge vo svojich knihách.
V jeho sérii ciest - Cesta samostatnosti, Cesta stretnutia, Cesta sĺz a Cesta šťastia - nám ponúka akési mapy územia, aby každý z nás mohol putovať po vlastnej ceste a vlastným tempom.

„Vždy som si myslel, že osobné naplnenie závisí od slobody a že sloboda neexistuje, ak je človek závislý na iných. Domnievam sa, že nikto nie je v skutočnosti samostatný. Samozrejme, že nie. Avšak, ak viem, na kom som závislý, na koho sa mám obrátiť, ak potrebujem pomoc, kto mi povie, čo mám robiť a podá mi ruku či poskytne plece, aby som sa oň oprel, toto je dôležité a všetko záleží len od nás. Ja rozhodujem o tom, na koho sa môžem v živote spoľahnúť, toto rozhodnutie nazývam samostatnosť, pretože ja sám si vyberám, kto mi pomôže,“ tvrdí Jorge Bucay.

V knihe Cesta stretnutia nás Jorge pozýva k angažovanosti, kontaktu a zdieľaniu s druhými. Prostredníctvom svojich inteligentných a provokatívnych komentárov nás vedie od smiechu k zamysleniu, keď nám ukazuje cestu k skutočnému stretnutiu v priateľstve, rodine, láske a sexe.
Nikto po prečítaní tejto knihy nebude rozmýšľať rovnako ako predtým.

Jorge píše o tom, že existujú 4 cesty v našom živote a všetkými musíme prejsť.
Prvá cesta samostatnosti je o tom, ako prijať zodpovednosť za vlastný život. Ako sa nevyhovárať, nehádzať vinu na iných, osud, počasie, či Boha.
Druhá je Cesta stretnutia, čiže objavovanie toho druhého, jeho pocitov, lásky, sexu. ....
Tretia je cesta prehier a súbojov, čiže Cesta sĺz.
A napokon Cesta šťastia, ktorá je zavŕšením a nájdením zmyslu.

Jorge vytvoril akési cestovné mapy, ktoré pomáhajú nadviazať na správny smer, ak náhodou blúdite, zišli ste z cesty, alebo neviete, čo ďalej.

Jedného dňa som na poľnej ceste stretol muža, ktorý sa po rozvode s prvou ženou znovu oženil. Spoznal som ho, keď bol ešte ženatý so svojou prvou manželkou. Ten vzťah sa zdal byť úžasný. V určitom momente každý z nich venoval všetku svoju výrečnosť opisu lásky, ktorú cítili. Pri stole, keď ženy prinášali empanadas, sa ho niekto opýtal, ako sa mu darí v druhom manželstve, a on povedal, ako veľmi miluje svoju druhú ženu. Keď sa ho táto osoba, ktorá vedela o jeho predchádzajúcom vzťahu, spýtala, či dokázal prestať milovať svoju prvú manželku, aby mohol milovať svoju druhú, odpovedal: „Nie, to nebola láska, toto je pravá láska!“

Jorge Bucay sa narodil v Buenos Aires, kde vyštudoval medicínu. Neskôr sa začal špecializovať na duševné zdravie, psychoterapiu a postupne dosiahol obrovské úspechy. Stal sa známym po celej krajine aj v zahraničí, často ho pozývali do médií vo všetkých španielsky hovoriacich krajinách.
Jeho knihy sú akoby príručky, ktoré zlepšujú život, sú plné príbehov, otázok a odpovedí. Vyšli v 30 krajinách sveta, mnohé sa stali bestsellermi vo svojom žánri a predali sa z nich viac ako 2 milióny výtlačkov.

Milan Buno, knižný publicista
Foto: Noxi, FB/Jorge Bucay

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.