bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTipy, ako získať odolnosť, sebadôveru a pokoj

Malá kniha stoicizmu je ako mapa k pokladu. Predstaví najvýznamnejších filozofov. Poskytne jednoduchý a zrozumiteľný prehľad ich filozofie. Naučí vás základné princípy. Odovzdá 55 stoických postojov a užitočných rád, ako ich aplikovať v náročnom živote. A čo je najdôležitejšie, ukáže vám, ako ich preniesť zo strán knihy do aktivít reálneho sveta.

„Nikdy ma neprestáva udivovať: Všetci milujeme seba viac ako druhých ľudí, ale viac nám záleží na ich názore, ako na našom vlastnom.“
- MARCUS AURELIUS

„Múdrosť stoickej filozofie je napriek jej povážlivému veku často až prekvapivo moderná a svieža,“ vysvetľuje mladý švajčiarsky autor Jonas Salzgeber. „Dokáže vybudovať vytrvalosť a silu potrebnú pre náročný život. Môže pomôcť, aby ste boli emotívne odolnejší, takže vami neotrasú vonkajšie udalosti a nikomu sa nepodarí brnkať vám na nervy. Naučí vás zvládať svoje psychické stavy a udržať si pokoj uprostred búrky. Pomôže pri rozhodovaní, a teda zásadne zjednoduší váš každodenný život.“

Jonas Salzgeber nezaťažuje nejakými poučkami, teóriami, odbornými názvami, ale prihovára sa, jednoducho a zrozumiteľne. Používa príklady z bežného života, sem tam hodí zrnko humoru a hlavne si nenamýšľa, že je niečo viac. Že je náš učiteľ a že by sme ho mali poslúchať. Má pochopenie pre chyby a netrpezlivosť čitateľov, vytrvalo vysvetľuje, je priateľský a otvorený.

Skvelé sú mnohé citáty a myšlienky slávnych stoických filozofov ako bol Seneca, Marcus Aurelius, Zénón z Kitia, či Epiktétos.

Pozrite si VIDEO, v ktorej autor hovorí o svojej knihe:

Sústreďte sa na to, čo môžete ovplyvniť: Toto je najvýznamnejší princíp stoicizmu. Za všetkých okolností sa musíme sústrediť na tie veci, ktoré môžeme ovplyvniť a ostatné brať tak, ako prichádzajú. To, čo sa stalo, už sa neodstane, treba to akceptovať, pretože nie je v našej moci zmeniť minulosť. To, čo nie je v našej moci, rozhodne neprispieva k nášmu prosperovaniu. Pre naše prosperovanie je dôležité to, čo sa rozhodneme urobiť s danými vonkajšími okolnosťami.

Užitočná je najmä druhá časť knihy Malá kniha stoicizmu (hoci aj prvú teoretickejšiu si užijete J), v ktorej nájdete 55 stoických cvičení spolu s praktickými radami. Každé cvičenie môžete robiť samostatne.
Aby Jonas veci zjednodušil, pripravil tri druhy cvičení:
Prvé sú prípravné cvičenia, ktoré môžete robiť sami. Nepotrebujete konkrétnu životnú situáciu, aby ste ich mohli trénovať a dajú sa jednoducho robiť doma.
Druhé sú cvičenia pre náročné životné situácie; ako sa správať v stresových chvíľach.
A tretie sú cvičenia situácií s druhými ľuďmi: ako zvládať komplikovaných ľudí.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.