bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTínedžerka utiekla pred tyraniou a zneužívaním. Rebelka

Rebelka je veľmi inšpiratívny príbeh, plný ženskej sily.

Rahaf Mohammed ukázala obrovskú odvahu a odhodlanie pri svojom úteku od tyranskej rodiny. Ako dcéru politika ju vychovávali podľa represívneho výkladu Islamu, ktorý jej ako žene nepriznával prakticky žiadne slobody. Už v osemnástich rokoch sa rozhodla pre nebezpečný útek a vďaka sociálnej sieti Twitter sa jej podarilo získať podporu obrovského množstva ľudí z celého sveta a následne aj vytúžený azyl. Riskovala život za svoju slobodu a stala sa inšpiráciou pre všetky mladé ženy na svete.

Začiatkom roka 2019, po starostlivom trojročnom plánovaní, sa Rahaf Mohammed podarilo ujsť od rodiny v Saudskej Arábii. Dostala sa však len do Bangkoku, kde jej vzali cestovný pas. Keby ju prinútili vrátiť sa domov, určite by ju zabili ako iné rebelky v jej krajine. Zabarikádovala sa preto v hotelovej izbe a otvorila si účet na Twitteri. V tom čase jej už na dvere klopali úradníci s príkazom odviesť ju na letisko. Tínedžerka vďaka sociálnej sieti oslovila svet a svet jej odpovedal – za jediný deň získala štyridsaťpäťtisíc sledovateľov a tí jej napokon pomohli požiadať o azyl na Západe.

Vypočujte si úryvok.
Z knihy číta Lucia Vráblicová:

Vo svojej knihe Rebelka opisuje roky prežité v uzatvorenom kráľovstve, kde mladé ženy vychovávajú v systéme, ktorý potláča ich práva. Ukazuje, ako ich doslova kontrolovali mužskí opatrovníci.  Hoci mala Rahaf veľké finančné výsady, žila vlastne v zlatej klietke, pod neustálym dozorom a jej detstvo bolo plné násilia, útlaku a pretvárky.

Jej príbeh je príbehom boja za slobodu. Mrazivé a šokujúce rozprávanie o ceste z každodenného útlaku a zneužívania. Rahaf sa nechcela podvoliť systému, išla za svojím snom a tým inšpirovala ženy na celom svete, aby snívali o lepšej budúcnosti pre seba aj svoje dcéry.

Od slobody ma delila už iba jazda autom. Vyše roka som čakala, kedy sa mi naskytne vhodná príležitosť na útek. Mala som osemnásť rokov a bola som na smrť vystrašená, že môj dôkladne premyslený plán zlyhá. Moje srdce sa však búrilo proti ustavičnému strachu, krutým pravidlám a starodávnym zvykom v Saudskej Arábii, ktoré spôsobovali nám dievčatám utrpenie a občas aj smrť, a, naopak, vzlietlo ako vtáča zakaždým, keď som si predstavila život ďaleko od nich.

Telefón mi zostal, ale môj cestovný pas mal najstarší brat. Musela som ho získať a skryť na bezpečné miesto, aby som ho mala poruke, keď príde čas na útek. Predstierala som pokoj a tvárila som sa ako poslušná dcéra. Balila som sa a potláčala som úzkosť, ktorá ma zaplavovala, keď som zo spálne pozorovala rodinu, ako sa pripravuje na odchod a neskôr zhromažďuje na obed pred cestou do Kuvajtu.

Chystali sme sa do jeho hlavného mesta s rovnakým názvom na návštevu k príbuzným, u ktorých sme chceli stráviť celý týždeň pri príležitosti rodinného sviatku. Čakala nás desaťhodinová cesta autom z nášho domu v Há’ile, ktorá mi poskytne príležitosť na uskutočnenie môjho plánu.

Rahaf Mohammed

Mala osemnásť rokov, keď za dramatických okolností ušla zo Saudskej Arábie a strhla na seba pozornosť celého sveta prostredníctvom účtu na Twitteri. Rahaf, dcéru politika, vychovávali podľa represívneho výkladu islamu, ktorý ženám a dievčatám nepriznáva prakticky nijaké slobody. Vďaka výzve verejnosti na jej záchranu, uverejnenej na sociálnych sieťach, jej napokon udelili azyl v Kanade, kde ešte vždy žije a bojuje za slobodu a posilnenie postavenia žien.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.