bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTim Marshall a jeho kniha Zomrieť pre vlajku

Tim Marshall je už dobre známy aj pre slovenských čitateľov. Najmä vďaka knihám V zajatí geografie, ktorá sa stala bestsellerom, a následne knihe Rozdelený svet.
Tim sa vyše tridsať rokov venoval vojnovým reportážam a medzinárodnej politike. Pracoval napríklad pre britskú BBC, kde sa zameriaval na spravodajstvo a analýzy konfliktov v bývalej Juhoslávii, Afganistane, Iraku, Libanone, Sýrii a v Izraeli.

Zomrieť pre vlajku

Teraz sa v novinke Zomrieť pre vlajku zameral na kusy zafarbenej látky, ktorými sa dajú vyjadriť neuveriteľné emócie, posolstvá, odkazy a názory.
Tisíce rokov nás vlajky sprevádzajú ako symboly našej hrdosti, našich nádejí a našich snov. Mávame s nimi, pálime ich, pochodujeme pod ich farbami, oslavujeme športové úspechy. A umierame pre ne aj v 21. storočí.

Od Číny a jej staronového nacionalizmu, cez mozaikovú identitu Európy a Spojených štátov až po desivý vzostup Islamského štátu, je náš komplikovaný svet plný starých i nových symbolov, ktorým by sme mali rozumieť. Podľa Tima Marshalla by sme porozumieť moci vlajok, významom a historicko-politickým súvislostiam.

Preto v knihe Zomrieť pre vlajku skúma v deviatich kapitolách systém vlajok ako symbolov reprezentujúcich štáty, politické zoskupenia či spoločenské organizácie. Kombinuje pritom zasvätenú analýzu aktuálnych udalostí so svetovými dejinami. Do toho zasadzuje symboliku vlajok a ako nás táto symbolika spája, ale aj rozdeľuje.

Len pár kapitol na ukážku: Farby Arábie, Vlajky strachu, Vlajky slobody, Vlajky revolúcie, Kríž a križiacke výpravy.
Každá vlajka na svete je súčasne jedinečná a podobná, tvrdí Tim. Všetky niečo hovoria a niekedy možno až príliš. Ako povedal Johann Wolfgang Goethe tvorcovi venezuelskej vlajky Franciscovi de Mirandovi: „Krajina sa začína názvom a vlajkou a potom sa nimi stáva, tak ako človek napĺňa svoj osud.“

„Autor píše s vtipom, typickým pre práce Christophera Hitchensa alebo Simona Winchestera. Zaoberá sa témou, ktorú mnohí ľudia berú vážne, pričom však neberie vážne samého seba. Výsledkom je kniha, ktorá vysvetľuje, odkiaľ pochádza mnoho vlajok a prečo podnecujú predstavivosť celého sveta.“

USA Today

Tim Marshall prináša v knihe zaujímavé a podnetné príbehy. Vyberá si, nespomína všetkých takmer 200 štátov sveta a nebolo by to ani pútavé. Stal by sa z toho len lexikón. On si však vyberá niektoré najznámejšie vlajky sveta, tie výnimočné, čudné, netradičné. „Vlajky sú mocné symboly a existuje nepreberné množstvo organizácií, ktoré ich využívajú na zvýšenie efektu. Môžu napríklad stelesňovať posolstvá strachu, mieru či solidarity a v pohyblivých pieskoch identity a významu si získať medzinárodnú pozornosť,“ píše Tim Marshall v knihe Zomrieť pre vlajku.

Milan Buno, literárny publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.