bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTim Marshall a jeho 10 máp budúcnosti nášho sveta

Ak chcete pochopiť, čo sa deje vo svete, pozrite sa na mapu.

Svetový bestseller Tima Marshalla V zajatí geografie ukázal, ako sú možnosti každého národa obmedzené horami, riekami, morami a betónom. Odvtedy sa geografia nezmenila, ale svet áno.

V novej objavnej knihe Sila geografie v 21.storočí nás Marshall zavedie do desiatich regiónov, ktoré budú formovať globálnu politiku a moc. Zistíte, prečo je zemská atmosféra ďalším bojiskom sveta, prečo sa boj o Tichomorie práve začína a prečo je ďalšia utečenecká kríza v Európe bližšie, než si myslíte.

Kapitoly sú podané s Marshallovým charakteristickým vtipom a nadhľadom. Je to zrozumiteľné a pútavé skúmanie sily geografie, ktorá formuje minulosť, prítomnosť, ale aj budúcnosť ľudstva.

10 kapitol sa venuje týmto oblastiam/krajinám:

  • Austrália
  • Sahel
  • Grécko
  • Turecko
  • Spojené kráľovstvo
  • Irán
  • Etiópia
  • Saudská Arábia
  • Španielsku
  • Vesmíru

V Marshallovej knihe cítiť množstvo poznatkov a informácií, ktoré si zistil, naštudoval a dokázal vložiť do súvislostí. Spája vedomosti z rôznych disciplín ako je história, technológie, politika, enviromentálna veda...a o to cennejší je jeho komplexný pohľad.

„Marshallove knihy sú vynikajúce pre každého, kto chce pochopiť svet a kto je fascinovaný meniacimi sa spojenectvami. Každá kapitola Sily geografie je napísaná prístupne, ale nikdy nič nezjednodušuje.“ Napísal Geographical Magazine o novinke Sila geografie v 21.storočí.

Tim Marshall napísal viacero výborných kníh. Medzi nimi napríklad: V zajatí geografie, Rozdelený svet, Zomrieť pre vlajku a Tieňohra.

Prečítajte si úryvok z jeho najnovšej knihy Sila geografie v 21. storočí:

Obrovská pevnosť zvaná Irán a jeho dávny nepriateľ Saudská Arábia ležia na Blízkom východe oproti sebe na opačných brehoch Perzského zálivu. V južnej časti Tichého oceánu je Austrália zakliesnená medzi dve najmocnejšie veľmoci dnešných čias: Spojené štáty a Čínu. Grécko a Turecko v Stredomorí súperia už celé storočia, ale násilný spor medzi nimi môže vzbĺknuť aj zajtra.

Vitajte v treťom desaťročí 21. storočia. Éra studenej vojny, keď celému svetu dominovali Spojené štáty a Sovietsky zväz, je už len ďalekou spomienkou. Vstupujeme do nových čias veľmocenského súperenia, keď sa proscénium vychádza množstvo rôznych protagonistov, dokonca aj v malých rolách. A geopolitická dráma sa dokonca prenáša aj mimo pozemského kráľovstva, pretože krajiny si už vymedzujú priestor aj v atmosfére, na Mesiaci i ďalej.

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.