bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTenis je môj život, tvrdí Dominika Cibulková

Známa tenistka Dominika Cibulková končí kariéru a lúči sa s ňou vlastnou knihou, ktorú napísala sú skúsenou autorkou životopisov a skutočných príbehov Andreou Coddington.
Autobiografia Tenis je môj život rozpráva o jej živote, športe aj láskach. Knihu jej pokrstil bývalý tréner Matej Lipták, podporiť ju prišli mnohé známe tváre ako Dara Rollins, Adela Banášová, Zuzana Šebová, Zuzana Mauréry, Oľga Feldeková, či Emília Vášáryová.

„Nechcela som, aby to bola tenisová biblia, ale aby to bolo písané z môjho pohľadu, príbehom,“ povedala o knihe Dominika.

Knihu pokrstil aj Dominikin tréner Matej Lipták, ktorý bol nepochybne dojatý. „Navždy na teba budem spomínať,“ odkázal svojej hráčke so slzami v očiach.
Dojaté boli aj jej známe kamarátky, či samotná Dominika, ktorá im všetkým na záver poďakovala. „Táto kniha je také moje dieťa, ktoré budem všade s hrdosťou nosiť.“

Tenis je môj život

„Keď si spomeniem na moje začiatky, mala som z tenisu stres. Veľmi som chcela hrať, ale bola som nervózna. Koľkokrát sme po prehratom zápase išli ešte s tatinom na stenu a on po dvoch hodinách búšenia do lopty zavolal mamine, že – vie to hrať . Mala som zápal, ale nikdy nie veľké oči.”

Takto si Dominika Cibulková spomína v knihe Tenis je môj život na svoje začiatky. Na písaní sedeli s Andreou Coddington dlhé mesiace, aby ten príbeh čitateľov naozaj bavil a zaujal ich. „Tá kniha sa mi písala výborne, pretože si myslím, že má emóciu. Domča sa dojímala pri ťažkých veciach, dojímala sa pri krásnych spomienkach a to ani nehovorme o láske. No a potom prišlo druhé kolo “slzičiek”, keď si čítala prvé hotové strany, kapitoly. Jej život dostával reálne a veľmi úprimné kontúry na papieri,“ vysvetlila Andrea Coddington pre magazín LepšíDeň.sk.

Dominika v knihe prezradila mnoho vecí zo svojho súkromia, o bývalých partneroch aj o manželovi Michalovi, ktorého nesmierne miluje. Hovorí o úspechoch i pádoch, o ťažkých tréningoch a tiež zložitých začiatkoch, kedy jej nikto neveril. Psychika bola pre ňu vždy dôležitá.
„Vždy som však bola človek, ktorého ani najväčší úspech nezmenil a určite by to dosvedčilo aj celé moje okolie. Som človek, ktorý si vie zo seba urobiť vždy srandu, neprežívam sa a preto som mimo kurtu nikdy nemala problém s tým, že by som ulietavala. Nie som človek, ktorý by sa vedel pretvarovať. Myslím, že som vždy veľmi úprimná a racionálna,“ dodáva pre magazín LepšíDeň.sk.

Víťazka Dominika Cibulková sa lúči

A robí to skvele. Vlastnou knihou, v ktorej ide naozaj do hĺbky. Pri jej čítaní si uvedomíte, ako málo ste vedeli o tom, akým ťažkým obdobím a stresom si prešla. Koľko toho musela obetovať a koľko fyzickej i psychickej bolesti si vytrpela.

Dominika Cibulková takto končí svoju výnimočnú tenisovú kariéru. Bola vo finále grandslamu, vyhrala Turnaj majsteriek, vo svetovom rebríčku sa dostala až na štvrté miesto. Toľko úspechov ako Dominika Cibulková nedosiahla žiadna iná slovenská tenistka.

Z tenisového kolotoča odchádza takmer po 15 rokoch od svojho prvého vystúpenia na turnaji WTA v Maroku. Vtedy ešte nemala žiadny renking. Bola to mladučká bezmenná hráčka, ktorá túžila dosiahnuť veľké veci. A dostala sa až do finále...
Potom sa objavila v rebríčku s číslom 844. Sezónu ukončila na 555. mieste.
A stúpala ďalej. Bola prvou Slovenkou vo finále grandslamu.
V sezóne 2016 sa v poslednej možnej chvíli kvalifikovala na Turnaj majsteriek. Po prvý raz v kariére. A výsledok poznáme všetci. Vo finále vrátila prehru zo skupiny svetovej jednotke Angelique Kerberovej a stala sa víťazkou prestížneho Turnaja majsteriek.

Na okruhu WTA vyhrala 8 turnajov. Pridala ďalších 13 finálových účastí.
Tenisom si zarobila vyše 13 miliónov dolárov.
Tenis bol vždy jej život.
Hoci teraz ten aktívny už nie je, vo svojej akadémii bude skúsenosti a rady odovzdávať deťom naďalej. Pretože ako Dominika tvrdí, stále platí, že Tenis je môj život.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.