bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Tatry – jedinečný turistický sprievodca

Nový ilustrovaný turistický sprievodca Tatry predstavuje najkrajšie slovenské hory tak ako ich nepoznáte.

Množstvo ilustračného materiálu v spojení s pútavým textom a zaujímavou grafikou zaujme nielen stálych návštevníkov Tatier, ale aj tých, ktorí ich len začínajú objavovať.

Kniha je logicky členená na Východné a Západné Tatry a jej súčasťou sú kapitoly o histórii, prírode, kultúre a turistike. Nechýbajú ani tipy na pešie túry, cyklotúry a praktické informácie. Viac ako 500 fotografií, máp, obrazov a ilustrácií dopĺňa obraz Tatier, v takejto podobe ešte nespracovaný.

Môžete si pozrieť Tatry na mape, kapitola To najlepšie v Tatrách ponúka najkrajšie štíty, doliny, najkrajšie východiská túr. Prečítate si o typickej prírode Tatier, o ich dejinách aj tipoch na kultúru a voľný čas.

„Tatranský región považujú mnohí domáci a tiež zahraniční turisti za najkrajší „kút“ Slovenska. Tatry skutočne vynikajú nielen v porovnaní s inými slovenskými pohoriami, ale i v širšom európskom kontexte,“ píše v úvode knihy Tatry autor Juraj Kucharík.

Len pre zaujímavosť, slovenská časť Tatier má 610 km2, čo sú približne štyri pätiny ich celej rozlohy. Ich menšia časť zasahuje do susedného Poľska. Územie slovenskej časti zodpovedá približne 1,7-násobku rozlohy Bratislavy či 1,2-násobku rozlohy Prahy. Je pozoruhodné, že na takomto pomerne malom území sa sústredí taká výnimočná, rozdielna a pestrá koncentrácia prírodných krás, ako sú vysoké štíty, ľadovcové doliny, vodopády, plesá, bohatá kvetena či divo žijúca zver, obývajúca pohorie od ľadových čias.

Jedinečné Tatry

Tatry síce svojím územím historicky spadali pod regióny Spiš, Liptov a Orava, no do veľkej miery sa vyprofilovali ako samostatný územný celok. Spočiatku ich spoznávali pastieri, lovci či hľadači bájnych pokladov, časom sa stali predmetom záujmu učencov a najneskôr od 18. storočia sa profilovali aj ako oblasť cestovného ruchu, čomu výrazne napomohlo založenie osady Starý Smokovec v roku 1793.
Tatry, a to najmä Vysoké, sa kreovali ako stredisko turistiky a kúpeľnej, klimatickej liečby. Na prelome 19. a 20. storočia, v medzivojnovom období a tiež v šesťdesiatych rokoch 20. storočia tu vzniklo viacero zaujímavých stavieb. Tie dnes tvoria osobitnú kategóriu pamiatok v pestrej škále slovenskej architektúry. Stavební inžinieri prekonali tiež rôzne slovenské, ba aj medzinárodné rekordy v súvislosti s budovaním dopravnej infraštruktúry, a tak v Tatrách môžeme vidieť aj zaujímavé technické pamiatky.

V roku 2018 vyšiel v tejto edícii sprievodca Spiš s podtitulom Slovenský raj, Levoča, Kežmarok. „Vtedy bolo mojím pôvodným zámerom vydať turistického sprievodcu s titulom Vysoké Tatry a Spiš, čím som chcel apelovať na to, že práve Vysoké Tatry historicky spadali do spišského regiónu. Množstvo prírodných a kultúrnych krás v takomto územnom vymedzení sa však až priveľmi začalo nabaľovať. Editor preto prišiel s návrhom vydať Vysoké Tatry ako voľné pokračovanie v podobe titulu Tatry spolu s Belianskymi a Západnými Tatrami. Takto pripraveného sprievodcu držíte práve v rukách...“ vysvetľuje J.Kucharík.

Milan Buno, literárny publicista

 

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.