bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTakto vyzerali Vysoké Tatry za socializmu

Dnešným fotografiám vládnu digitálne foťáky a smartfóny. Posielame si fotky cez mms či emaily. Pohľadnice sa pomaly stávajú raritou a obrázkom, ktorý už ľudia poštou neposielajú, ale založia doma do škatule spolu s desiatkami iných zo svojich výletov a dovoleniek. Pritom však práve pohľadnice boli počas celého 20. storočia jedným z typických autentických dokumentov. Tvoria rovnocennú súčasť mozaiky informácií spolu s fotografiami a faktami z archívov o meniacich sa mestách a dedinách...

Práve vyšla kniha Retro Vysoké Tatry, ktorá prináša práve staré pohľadnice a fotografie z čias socializmu. Obdobie v rokoch 1948 až 1989 bolo všelijaké – či už sa to začalo Víťazným februárom 1948, znárodňovací proces, drsné 50.roky, invázia Varšavských vojsk až po Nežnú revolúciu v roku 1989.

Tatranské osady vtedy ťažili zo svojho kúpeľno‑rekreačného zamerania. Stavali sa tam školy, zdravotnícke zariadenia, pošty, obchody, domovy služieb aj byty pre tamojších ľudí, ktorí dovtedy často obývali len provizórne priestory.

„V roku 1949 vznikol Tatranský národný park, zákonom sa vylúčila akákoľvek hospodárska činnosť (vtedy najmä pastierstvo a ťažba dreva), bola regulovaná stavebná činnosť aj v osadách a platili isté dopravné obmedzenia,“ popisuje Ivan Bohuš ml. v knihe Retro Vysoké Tatry z dielne vydavateľstva Dajama.

Veľmi dobre vybavené zotavovne ROH, vďaka domácim a zahraničným návštevníkom boli tamojšie obchody zásobované až nadštandardne a aj v „socialistických“ Tatrách sa konalo mnoho významných športových podujatí. Napríklad Majstrovská sveta v severskom lyžovaní roku 1970.

V knihe nájdete výber pohľadníc, ktorých vtedy vychádzalo neskutočne veľa. Stotisícové náklady pohľadníc neboli ničím výnimočným. V  knihe Retro Vysoké Tatry ich nájdete pekne rozdelené na Osady, Doprava, Chaty a Šport.
Panoramatická pohľadnica zo 60. rokov prináša pohľad na komplex liečebných budov Kriváň a Hviezdoslav.
Na inej je bývalý Liečebný dom Kriváň so zasneženým Kriváňom v pozadí.
Pohľadnica vydavateľstva Orbis Praha z roku 1968 ponúka leteckú snímku areálu Liečebného ústavu vo Vyšných Hágoch.

Ku každej fotografii je text s historickým priblížením, prípadne zaujímavosti a pikošky. Ivan Bohuš ml. zostavil knihu so silným nostalgickým nádychom. Treba uznať, že už vtedy vznikali vďaka dobrým fotografom a profesionálne odvedenej práci polygrafov veľmi pekné a zaujímavé pohľadnice.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.