bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTaktiky sebaobrany – ako sa brániť násiliu a obťažovaniu!

Catcalling. Onanisti. Obťažovanie na ulici, v taxíku, u lekára, v škole, či v autoškole. Slovné obťažovanie. Nevhodné vtipy...
Aj vy ste sa už s niečím z toho stretli? Obťažovali vás, slovne urážali, či dokonca napadli?

V tom prípade vám rozhodne pomôže kniha Moderná sebaobrana od dvoch českých inštruktorov sebaobrany, ktorí majú dlhoročné skúsenosti z praktických kurzov, ale aj s obeťami násilia a obťažovania.

Autori rozoberajú konkrétne taktiky, ako sa brániť proti sledovaniu, ako dostať strach pod kontrolu a nezamrznúť.
Výborne krok za krokom ukazujú, ako prebieha výber obete  a kto sú najohrozenejšie skupiny. Ako dochádza k samotnému priblíženiu útočníka, aké sú signály, a ako to rozpoznať. Dávajú návody, ako postupovať v krízovej situácii, čo sa asi odohráva v hlave násilníka.

Z knihy vidno, že autori majú veľa praktických skúseností – Pavel Houdek je hlavným inštruktorom Modernej sebaobrany, Jasmína zasa dlhoročná inštruktorka. Špecializujú sa na sebaobranu, Pavel aj na kriminológiu, nahrali aj sériu online kurzov, takže si ich môžete pozrieť na ich instagrame.

Moderná sebaobrana je výborná kniha, ktorá pomôže pochopiť samotné násilie, agresora a ako sa efektívne brániť. Vyvracia rôzne mýty, búra stereotypy a najmä ponúka využiteľné stratégie, ak by ste sa dostali do ťažkostí.


Vypočujte si rozhovor s autormi v Knižnom podcaste – ich rady, tipy a účinné taktiky:

Ako dostať strach pod kontrolu

Pomáha tzv. taktické dýchanie.
Na upokojenie mysle dobre funguje taktické dýchanie (v športovom prostredí známe aj ako „box breathing“). Taktické je preto, že ho zvyčajne používajú špeciálne („taktické“) jednotky – tie v čiernych uniformách, na ktoré sa pozeráme v televízii pri zatýkaní nebezpečného ozbrojeného páchateľa. Tesne pred tým, ako vyrazia do akcie, sa s pomocou taktického dýchania upokoja natoľko, aby mohli byť pri samotnej akcii maximálne sústredení.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.