bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTajomstvo zoborského kláštora ako odporúčaná literatúra pre školákov

Súčasní antropológovia dokážu pomerne verne zrekonštruovať tvár človeka na základe jeho lebečných kostí. Zrazu sa na nás pozerá niekto konkrétny, kto tu žil možno pred stáročiami.

O niečo podobné sa pokúsil autor románu Tajomstvo zoborského kláštora František Rábek. Je to kniha, ktorá mapuje život významných osobností z obdobia Veľkej Moravy a predstavuje Svätopluka, Gorazda, Cyrila, Metoda, Koceľa aj Rastislava ako ľudí so silnými i slabými stránkami.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR túto knihu najnovšie zaradilo do národného registra didaktických prostriedkov ako odporúčanú literatúru pre 2.stupeň základných škôl a pre stredné školy.

Kniha má nádhernú obálku a skvelé ilustrácie Martina Oscitého.
Autor knihy František Rábek píše o tom, čím sa mená spomínaných osobností nezmazateľne zapísali do histórie. Mapuje určitú etapu dejín, ale podľa Rábeka v sebe nesie aj silný odkaz pre súčasnosť:
„Ak pochopíme posolstvo života našich predkov, najmä tých, ktorých životy svietia ako majáky už 1150 rokov, hoci z ich tiel už nezostalo nič, môžeme sa aj my stať svetlami, ktoré tak veľmi potrebuje naša doba. A splníme aj naše neopakovateľné poslanie na tomto svete.“ V knihe nájdete 20 príbehov ako Metodove posledné roky, Pravda sily, Temné spomienky, Nepokojné časy, alebo Misia u Vislanov.
Zachované fakty z počiatkov našej národnej, kresťanskej i kultúrnej histórie oživil autor svojou fantáziou, a tak pred našimi očami defilujú konkrétne osobnosti z čias Veľkomoravskej ríše, ich činy, vnútorné prežívanie a vzájomné vzťahy – to všetko na pozadí dejín.
Podľa F.Rábeka máme pocit, že o týchto osobnostiach vieme všetko. Ale keď si to človek analyzuje, tie poznatky sú často fragmentárne, povrchné. „Možno naozaj dozrela doba, aby sme spoločne vygenerovali veľké dielo o nich, ktoré pretrvá desiatky rokov,“ povedal na margo zamýšľaného filmu.

Biskup František Rábek je vojenský ordinár a predseda Rady pre vzdelanie, vedu a kultúru v rámci Konferencie biskupov Slovenska. Kniha vyšla vo vydavateľstve Ikar vo februára 2020.

Prečítajte si úryvok z knihy Tajomstvo zoborského kláštora:

Metodove posledné roky

V skriptóriu arcibiskupovho sídla Metod pracuje so svojimi spoločníkmi na preklade Starého zákona. Na stole má pred sebou grécky text – Septuagintu. Vedľa neho sedí Gorazd a pozerá do latinského textu písma – Vulgáty. Pri ďalších stoloch sú Kliment, Angelár, Naum a Sáva – tí píšu na pergameny slovanský preklad, ako im ho Metod diktuje. Do miestnosti zrazu vtrhne rozrušený a zúfalý muž, otec dospelej dcéry Dareny. Všetci dvihnú hlavy a nechápavo pozerajú, čo sa deje. Metod s pokojom, ale aj s neskrývaným prekvapením hľadí na muža, ktorého pozná ako dobrého kresťana a otca rodiny.
„Otec Metod!“ muž sotva lapá dych, „Otec Metod, niečo hrozné... Len ty nás môžeš zachrániť! Pomôž nám!“ Zúfalo sa hodí arcibiskupovi k nohám.
Metod sa skloní k prosebníkovi a snaží sa ho upokojiť a súčasne sa i dozvedieť príčinu tohto jeho veľ kého rozrušenia:
„Zoran, čo sa stalo?“
„Moja dcéra Darena, veď ju všetci poznáte...“
„Darena? Čo sa s ňou stalo?“ pýta sa Gorazd.
„Pásla ovce ako obyčajne, a večer sa nevrátila...“
„Stratila sa... alebo sa jej niečo stalo?“ vyzvedá sa Metod.
„Hľadali sme všade, ale nič... Dnes prišiel Tichomír, viete, ten mladý vojak, ktorý slúži na hrade a chce si vziať Darenu za ženu. Zúfalý nám hovoril, že Darenu uniesla družina nášho kniežaťa, aby sa mali s kým po nociach zabávať... Väznia ju na hrade a hrozí jej to najhoršie poníženie... Otče,“ úpenlivo prosí Zoran, „len ty ju môžeš zachrániť, len ty nám môžeš pomôcť!“
Metod zostane v nemom úžase a preniká ho spravodlivý hnev. Pozrie sa na Zorana, na svojich spolupracovníkov, potom Tajomstvo sa pohľadom upriami na ikonu Krista a chvíľu s ním sústredene komunikuje. Potom povie rozhodne:
„Ideme na Devín! Pripravte voz!“

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.