bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTajomstvo severského života

Hans Christian Andersen svojho času povedal: „Len žiť nestačí. Človek potrebuje aj slnko, slobodu a malý kvietok na potešenie.“
 

Zbavte sa starostí a zmätku moderného života a uvoľnite čas aj energiu, aby ste život využili čo najviac. Poznáte hygge? Základný princíp je, že všetci musíme čo najlepšie stráviť krátke obdobie, ktoré nám je dané na tejto planéte, a byť láskaví k sebe a ľuďom v našej blízkosti.

Takže či už vás škandinávsky noir fascinuje, máte slabosť pre skvelý dizajn, alebo ste tento región navštívili a očaril vás náš životný štýl, dúfam, že kniha Hygge dokáže dať každému niečo.

Severské krajiny sú z hľadiska kvality života hodnotené ako najlepšie miesta na bývanie. V čom tkvie ich tajomstvo?
Jedným z kľúčových faktorov je hygge. Tento pojem v sebe zahŕňa útulnosť a pohodu, srdečnosť, družnosť a spriaznenosť.
Kniha Hygge je aj hľadanie útechy a vzpruhy v prírode, nachádzanie potešenia v aktivitách pod šírym nebom, oslava drobných radostí každodenného života i prejav láskavosti voči sebe aj iným.

Objednajte si novinku Hygge.

Signe Johansenová je absolventka prestížnej kuchárskej školy Leiths a autorka píšuca o jedle. Skúma tajomstvá severského života a radí, ako si ich osvojiť, nech bývate kdekoľvek na svete.
Jej kniha Hygge obsahuje aj 50 receptov inšpirovaných škandinávskou kuchyňou, naučí vás vychutnať pobyt pod šírym nebom a nezabúda ani na potešenie z fiky – stretnutia pri dezerte s kávou.
Stačí málo a hygge sa stane súčasťou vášho života kedykoľvek a kdekoľvek.

Vypočujte si AUDIO úryok.
Z knihy číta Lucia Hurajová:

Pravidlá, ako vytvárať hygge

– Príroda udáva tempo v celej Škandinávii; proti živlom nebojujeme, radšej prijímame a vítame ostrý kontrast ročných období.

– Trávenie času v prírode vás upokojí, umožní vám z nadhľadu premýšľať o samotnej podstate toho, čo život znamená.

– Ukázalo sa, že pobyt v prírode je pre fyzické a duševné zdravie prospešný; kedykoľvek teda budete mať možnosť, choďte von a trochu hygge nájdite vo voľnej prírode!

– Pohyb vonku je vždy lepší ako v telocvični.

– Aktivita v každom veku je nevyhnutná. Nájdite si športovú činnosť, ktorá vás bude baviť, a pamätajte si, že je dôležité skvele sa cítiť, nie „nejako“ vyzerať.

– Škandinávsky duch sebestačnosti znamená vedieť, ako si vystačiť a opraviť niekoľko užitočných vecí.

– Ako narúbať drevo, ako rozložiť oheň, vymaľovať izbu, uvariť chutné jedlo – ide nielen o užitočné zručnosti, ale je pri nich aj zábava.

– Fika: každodenný akt kolektívneho obnovenia síl v práci je rozumnou praxou v mnohých švédskych spoločnostiach.

– Nemyslíme si, že by sme mali mať pocit viny pre jedlo, ktoré jeme. Trochu toho, čo vám chutí, je spôsob, ako si do dňa vniesť hygge.

– Pri jedle zachovajte jednoduchosť a zamerajte sa na prirodzene výživné potraviny, ktoré vám dodajú silu. Pri jedení sa nenáhlite; užite si počas dňa okamihy, keď si môžete pochutnávať na výbornom jedle.

– Sme presvedčení, že hygge si vyžaduje iba hospodárnosť úsilia. Netreba sa načisto strhať…

– Skål! Princíp potešenia sa má čulo k svetu a dominuje duch zdravého hedonizmu.

– Opitosť rozhodne nie je konečný cieľ, ale alkohol konzumovaný s mierou je výborný „valorizátor nálady“.

– Krása sa začína doma a sme presvedčení, že hygge domov je základným právom každého.

– Škandinávske domovy sú minimalistické, napriek tomu hrejivé. Prírodné materiály obohacujú náš dizajn o nadčasový prvok.

– Prejavovať láskavosť nie je iba o sebe a momentoch tichej samoty, znamená to aj tráviť čas s ostatnými a spoločne sa tešiť z jednoduchých vecí a maličkostí.

– Všetci sú vítaní!

Milan Buno, 19.5.2017

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.