bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.skTajomné a Záhadné vraždy v internáte

Záhadné vraždy v internáte je napínavý príbeh z internátnej školy o šikanovaní, náhlych úmrtiach, zmiznutí žiaka i podozrivého, ale aj o zložitých rodinných vzťahoch a tajomstvách z minulosti, ktoré nečakane vyplávajú na povrch.

Prestížnou súkromnou Školou svätého Štefana v Norfolku otrasie škandál – jedného rána tam nájdu mŕtveho študenta. Hoci si riaditeľ školy myslí, že šlo o nešťastnú náhodu, miestna polícia nevylučuje úmyselnú vraždu. Prípad zveria skúsenej inšpektorke Jazmine Hunterovej, ktorá z osobných dôvodov zvažuje ukončiť policajnú kariéru v Londýne.

Len čo sa Jazz so seržantom Milesom ponoria do tajomného sveta internátnej školy, udalosti naberú nový znepokojivý spád. Ukáže sa, že obeť, Charlie Cavendish, bol povýšenecký tyran a prakticky každý v jeho okolí mal motív i príležitosť vymeniť tabletky a zapríčiniť tak jeho smrť. Nasledujúce záhadné udalosti privedú Jazz na nové stopy, ktoré paradoxne vyšetrovanie len skomplikujú. Keď krajinu prikryje snehová perina a zmizne ďalší podozrivý, Jazz je nútená čeliť aj vlastným démonom...

Ako viete, v júni 2021 Lucinda Rileyová predčasne zomrela na rakovinu. Nestihla už dokončiť ôsmy diel série Sedem sestier, ktorý po nej dopísal syn Harry Whitteker. Záhadné vraždy v internáte napísala už skôr, v roku 2006.
A škoda tohto talentu, pretože Lucinda mala neuveriteľný rozprávačský talent. Aj tento jej príbeh je plný zvratov a prekvapení, výborne vykreslených postáv, na ktorých si autorka vždy dávala záležať. Intrigy, tajomstvá, temné stránky našich charakterov...

Navyše Lucinda si vždy všetko precízne premyslela, prichádza so zaujímavými nápadmi, ktoré osviežia príbeh. Silná postava (vyšetrovateľka Jazmine), pútavé vyšetrovanie, záhadná vražda v štýle Agathy Christie, mierne gotický strašidelný nádych prestížnej školy...to všetko vytvára celok, ktorý si fanúšik dobrých detektívok určite vychutná.

 „Mama bola na svoje dielo Záhadné vraždy v internáte nesmierne hrdá. Je to jediný kriminálny román, ktorý napísala, no verní čitatelia bezpochyby hneď spoznajú jej obdivuhodnú schopnosť zachytiť jedinečnú atmosféru miesta,“ povedal vlani syn Lucindy Rileyovej Harry Whittaker. „Určite vás bude zaujímať, že keď písala túto knihu, žila naša rodina práve v tom šírom tajuplnom kraji, do ktorého mama umiestnila jej dej. Pri opisoch norfolskej školy, kam situovala príbeh, sa navyše vo veľkej miere inšpirovala školou, do ktorej sme chodili ako deti.“

Chvalabohu, Harry môže potvrdiť, že na chodbách internátov sa v skutočnosti neodohralo nič také dramatické ako v detektívke jeho mamy. „Ako určite viete, udalosti dnešných dní vo veľkej miere ovplyvňujú dávne tajomstvá, a tie sa nevyhli ani vynikajúco stvárnenej postave inšpektorky Jazz Hunterovej, ktorá – iste mi dáte za pravdu – by si zaslúžila mať vlastnú sériu. Azda sa jej dočká v ďalšom živote,“ dodáva.

Milan Buno, knižný publicista

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.