bux.sk
knihy, ktorými žijete
Úvodná stránka
Buxcafe Knižné podcasty Eknihy na Bux.sk







Tajný život Salvadora Dalího

Salvador Dalí bol neuveriteľne všestranný umelec – maliar, sochár, grafik, ilustrátor, fotograf, filmár a spisovateľ. A zároveň najznámejší predstaviteľ surrealizmu. Vďaka svojmu experimentovaniu a excentrickosti v tvorbe i v živote sa stal jedným z najslávnejších umelcov 20. storočia. Na Dalího tvorbu mala značný vplyv jeho životná láska Gala, ktorá bola jeho múzou a spolupracovníčkou neuveriteľných päťdesiat rokov...

Aj o tom je Tajný život Salvadora Dalího, ktorý vychádza vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. Napísal ho sám Dalí a rozdelil do troch častí – narodenie a útle detstvo, dospievanie a učňovské roky, a napokon jeho výtvarné práce a životná láska Gala.

Ako šesťročný som chcel byť kuchárom a o rok neskôr som sa rád vžíval do historickej postavy Napoleona. Odvtedy moje ambície neprestajne rástli úmerne s megalomániou.

Ako umelec oplývajúci darom neuveriteľnej predstavivosti a neobyčajne bystrého úsudku bol schopný vnášať do diel nové estetické tendencie. Jeho geniálny talent sa prejavil vo viacerých oblastiach a v mnohých umeleckých dielach, ktoré sa preslávili na celom svete.
Táto kniha približuje jeho život i tvorbu...a rozhodne bez nejakej falošnej skromnosti, či hanblivosti. Ako píše už na prvých stranách, „svoju genialitu som si začal uvedomovať v dvadsiatom deviatom roku a musím sa priznať, že odvtedy sa mi zakoreňovala v mysli s čoraz väčšou nástojčivosťou. Toto vedomie však vo mne nikdy neprebudilo ušľachtilé pocity, aj keď uznávam, že na mňa pôsobili veľmi príjemne.“

Bol Dalí géniom?

Pre Salvadora Dalího je odpoveď jasná: o svojej genialite nikdy nepochyboval. Kniha Tajný život Salvadora Dalího je svojrázny monument, ktorý si vystaval na vlastnú počesť. Ak mu aj chýba falošná skromnosť, jeho úprimnosť je nesmierna. Dalí odhaľuje svoje tajomstvá takmer bezohľadným spôsobom. Je to vášnivá a zveličená autobiografia geniálneho umelca.

Bol to geniálne chaotický človek, čo sa prejavuje a vysvetľuje aj na stranách tejto pozoruhodnej knihy. Na nič sa nehrá, nezavádza, nesnaží sa ukázať v dobrom svetle. Rozoberá svoje perverzné erotomanské vízie, exhibicionistické sklony. Hovorí o svojich panických strachoch, i vášňach.

Dopísal som autobiografiu a prešpikoval ju nespočetnými tajomstvami z vlastného života, ktorý mi dáva plné právo, aby som ho priblížil zvedavým čitateľom. A nedbám, ak si ju prečíta hoc aj celý svet, lebo som najvýraznejším stelesnením povojnovej Európy. Prežil som v živote všakovaké dobrodružstvá, mám na konte bohaté skúsenosti a dramatické zážitky. Ako rozkolník surrealistickej revolúcie som na vlastnej koži zakúsil vývoj dialektického materializmu a pseudofilozofických doktrín založených na legendách poškvrnených krvou a krvismilstvom v mene nacionálneho socializmu, ktorý prerástol do zbesilého fašizmu. Aj teológii sa mi podarilo prísť na koreň.
Môj duch takmer všetkých predstihol a prevýšil, kadečo pochopil, za čo som zaplatil vysokánsku daň. Výnimočné objavy, ktorým som ochotne pomáhal na svet a ktoré ma sprvoti dostávali do radostného vytrženia, ma neskôr prinútili vylučovať krvavý pot.

Tajný život Salvadora Dalího je kniha, ktorú možno nedokážete prečítať na jeden raz. Pre niekoho je proste nestráviteľná ako veľký kus steaku, ktorý prečnieva zo všetkých strán taniera. Už pri pohľade naň sa vám zakrúti hlava. Napokon sa doň pustíte a kúskujete si ho, pretože je to skutočne geniálna kniha geniálneho umelca.
Bláznivá kniha šialenca, ktorý už desaťročia udivuje milióny ľudí.

Prečítajte si krátky úryvok z knihy Tajný život Salvadora Dalího:

S fanatickým nadšením Španiela som celé dni špekuloval nad všakovakými, často protichodnými objavmi, no nikdy som sa nestal členom nijakej politickej strany ani zástancom žiadnej ideológie, nech by akokoľvek vystúpila do popredia. A už vôbec by som nedokázal uznávať súčasnú ideológiu nemilosrdne pohlcujúcu náboženstvo.
Od dvadsiateho deviateho roku som vytrvalo sledoval vedecký pokrok, novinky zo sveta vedy a techniky, oboznámil sa s objavmi za posledných sto rokov. Ak sa mi náhodou nepodarilo preniknúť do ich príliš zložitého tajomstva v dôsledku čoraz obludnejších kombinácií, pochopil som aspoň ich podstatu, orientáciu a ontologický význam, v čom mi výrazne pomáha vycibrená intuícia. Spomedzi toľkých vecí, ktoré naveky ostanú zastreté rúškom tajomstva a bez náležitého vysvetlenia, sa nástojčivo, až zúrivo prediera na povrch absolútna pravda:
Ani jeden z filozofických, duchovných, estetických či biologických objavov neoprávňuje vedcov popierať existenciu božskej podstaty. Ba čo viac, nad exaktnou vedou, ktorá sa obkolesila nedobytným múrom, niet inej strechy nad hlavou než božské nebesá.

Mimochodom, moja nenásytná duša, rozháraná, zmietaná protirečivými pocitmi a zaváňajúca démonickou sírou, hľadala celý život božskú podstatu na nebesiach. Beda, kto nechápe, o čo ide! Naskutku sa naňho zosype nešťastie. Keď som prvý raz videl oholené podpazušie svojej ženy, pociťoval som úžasnú potrebu ju odhaliť, keď som barlou zamiešal ježovi útroby v rozklade, hemžiace sa červami, takisto som túžil po božskej podstate ukrývajúcej sa za nebeskou bránou, nehovoriac o chvíli, keď som sa pozeral do temnej priepasti vo Vežovom mlyne a usiloval sa jej dovidieť na dno! Skrátka, vždy a všade som hľadal božskú podstatu na nebesiach.

Gala, ty si skutočnosť!
Božská podstata nie je ani hore, ani dolu, ani vpravo, ani naľavo! Je ukrytá priamo v srdci, uprostred hrude človeka, ktorý nestratil vieru.

Milan Buno, knižný publicista

 

Pridať komentár


V odpovedi prosím používajte iba číslice

Ešte nikto nekomentoval, budete prvý.